Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Morskie farmy wiatrowe. W przyszłym tygodniu ma zapaść ważna decyzja

2
Podziel się:

W przyszłym tygodniu powinny zapaść decyzje w sprawie wysokości ceny maksymalnej dla morskich farm wiatrowych - zapowiada wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Nad jej wysokością toczą się dyskusje między resortami aktywów państwowych, a klimatu właśnie.

Morskie farmy wiatrowe. W przyszłym tygodniu ma zapaść ważna decyzja
Morskie farmy wiatrowe. Wiceminister zapowiada ważną decyzję. (Wikimedia Commons, Kim Hansen.CC BY-SA 3.0.Wikimedia)

W trakcie konsultacji publicznych - przeprowadzonych przez Ministerstwo Klimatu - inwestorzy zgłosili szereg uwag dotyczących zarówno sposobu wyliczania, jak i samej wysokości ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzonej do sieci. To właśnie taka energia jest podstawą do rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda.

- W tej chwili została ustalona pewna rekomendacja, której nie mogę jeszcze ujawnić. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie uzgodnieniowe na poziomie członków Rady Ministrów - wyjaśnił Ireneusz Zyska. - Myślę, że w przyszłym tygodniu informacja będzie podana opinii publicznej - dodał.

Być może resort posłucha inwestorów, którzy w uwagach wskazywali, że cena maksymalna na poziomie 301,5 zł za MWh jest po prostu zbyt niska, jeżeli chodzi o morsie farmy wiatrowe. Taka stawka - zdaniem inwestorów - może uniemożliwić realizację części projektów w ramach pierwszej fazy systemu wsparcia.

Zobacz także: Ceny gazu drastycznie wzrosną? Emilewicz rozjaśnia rządowy plan

Z własną inicjatywą wyszło też Ministerstwo Aktywów Państwowych, które zaproponowało, by cenę maksymalną dla energii z offshore zmienić na nie niższą niż 325,62 zł za MWh. Natomiast Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej idzie jeszcze dalej i proponuje 372,17 zł za MWh.

W rozporządzeniu cenowym określa się m.in. cenę maksymalną dla inwestorów realizujących projekty w pierwszej fazie rozwoju rynku. Wskazana w nim wysokość ceny będzie dla nich punktem wyjścia przy składaniu wniosków do Prezesa URE o przyznanie wsparcia do inwestycji.

O wsparcie w ramach pierwszego etapu wystąpić mogą projekty o łącznej mocy 5,9 GW. Termin składania wniosków mija z końcem marca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
emil
2 lata temu
zaraz po objęciu władzy zaatakowali wiatraki bo się wyborcom pani Zalewskiej nie podobały i lasy wypuszczając na nie śp. pana Szyszko z toporem teraz też coś wymyślą aby inwestycja nie ruszyła przedtem chodziło o kury i jajka krowy teraz że na morzu to ryby ikry nie będą składać
Polak
3 lata temu
Kolejne pisowskie projekty z których nic nie wyjdzie A będą kosztowały Polaków grube miliony.Ręce opadają