Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nadchodzi exodus pracowników? Blisko połowa z nich rzuci papierami, jeśli będą musieli wrócić do biura

151
Podziel się:

Blisko połowa pracowników byłaby gotowa zmienić pracodawcę, gdyby ich obecny zdecydował się na zwiększenie liczby dni obowiązkowej obecności w biurze. Niemal jedna trzecia zaś zrezygnowałaby z części wynagrodzenia, gdyby dzięki temu uzyskali lub zachowali możliwość pracy zdalnej w takim wymiarze dni, jaki by ich zadowalał – wynika z badania Deloitte.

Nadchodzi exodus pracowników? Blisko połowa z nich rzuci papierami, jeśli będą musieli wrócić do biura
Już blisko połowa pracujących Polaków woli odejść z pracy, niż przyjeżdżać do biura częściej (Getty Images, Robert Daly)

Z badania "Stan pracy hybrydowej w Polsce. Doświadczenia i oczekiwania pracowników", które przywołuje serwis pulshr.pl, wynika, że preferowanym przez pracowników modelem pracy jest podział na dwa dni w biurze oraz trzy zdalnie. Tak pracować gotowa jest niemal jedna czwarta (24 proc.) pytanych.

Albo praca zdalna, albo zmiana pracodawcy

Co się wydaje najistotniejsze, to fakt, że dla coraz większej grupy pracowników możliwość pracy zdalnej to "być albo nie być" w danej firmie. Już blisko połowa pracujących Polaków woli rzucić papierami, niż przyjeżdżać do biura częściej.

Blisko połowa respondentów, aż 46 proc., deklaruje, że decyzja o zwiększeniu liczby dni obowiązkowej obecności w biurze skłoniłaby ich do zmiany firmy. Jednocześnie ponad 30 proc. odpowiadających byłoby w stanie zrezygnować z części wynagrodzenia, aby uzyskać lub zachować możliwość pracy zdalnej w zadowalającym wymiarze dni – zauważa Zbigniew Łobocki, senior manager, Human Capital, Deloitte, cytowany przez pulshr.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "10 takich pracodawców jak ty czeka w mojej skrzynce mailowej". Młodzi zaskakują na rekrutacji

Podobne wnioski zresztą płyną z badania Michael Page, przywołanego przez serwis. Większość respondentów stwierdziła, że nie wyobraża sobie już powrotu do pracy w biurze w pełnym wymiarze. 59 proc. najchętniej pracowałaby już tylko w trybie zdalnym lub hybrydowym, przy czym ważniejsze jest to dla kobiet (63 proc.) niż dla mężczyzn (53 proc.).

– To ważny sygnał dla pracodawców, bo bardziej elastyczne podejście do liczby godzin spędzanych poza domem jest jednym z czynników, które mogłyby się przyczynić również do większej reprezentacji kobiet na rynku pracy – tłumaczy Magdalena Wołowiec, senior marketing executive w firmie rekrutacyjnej Michael Page, cytowana przez portal.

Pierwsze tąpnięcie widać już w USA

Choć to wnioski dotyczące wyłącznie polskiego rynku pracy, to wydaje się, że podobne trendy widać już na całym świecie. Przykład? Po tym, jak Elon Musk zarządził "hardkorową pracę" w Twitterze – na którą składają się m.in. 12-godzinne dni pracy oraz brak możliwości pracy zdalnej – pracownicy firmy przygotowują się do, jak sami to określili, exodusu, a przez to zagrożona jest dalsza działalność platformy społecznościowej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(151)
Besa
rok temu
Pitolenie i fochy. Pracodawca jak najbardziej ma prawo ustalać zasady dobrze je uzasadniając. A kto się chce zwalniać, niech się zwalnia, będzie miejsce dla madrzejszych. Chociaż to tylo puste deklaracje mocnych w gębie...
nati
rok temu
Ja też nie chce do biura. A co to w domu mi żle. Wstaję chwilę przed 8, nie musze się stroić, nie muszę kupować paliwa. Za to co oszczędziłam kupiłam irobota i kilka innych rzeczy do domu.
dsadsa
rok temu
Właśnie zamknąłem JDK wczoraj. Od dzisiaj wniosek MOPS i Dodatek Mieszkaniowy. Pół roku leżę ile wlezie! ;-)
dsadsa
rok temu
Właśnie zamknąłem JDK wczoraj. Od dzisiaj wniosek MOPS i Dodatek Mieszkaniowy. Pół roku leżę ile wlezie! ;-)
hektor
rok temu
Zdalna praca redukuje problemy międzyludzkie w pracy, co w przypadku pracy biurowej jest korzystne. Nikt nie widzi, kto czym przyjeżdża do pracy. Nikt nie widzi, kto w czym chodzi i tym podobne. Dla biurowych praca zdalna jest wskazana.
...
Następna strona