Notowania

Najwyższy zasiłek chorobowy wypłacił śląski ZUS. Prawie 40 tys. zł za miesiąc choroby

Mieszkanka Rybnika za dwa miesiące chorobowego dostała ponad 76 tys. zł. To najwyższy zasiłek wypłacony w tym roku przez ZUS na Śląsku i jednocześnie w całym kraju – informuje serwis "Puls HR".

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Im wyższa podstawa, tym wyższe świadczenie chorobowe wypłaci ZUS

Drugi najwyższy zasiłek w województwie śląskim wypłacił oddział ZUS w Bielsku-Białej. Mężczyzna za miesiąc na zwolnieniu lekarskim dostał przeszło 29 tys. zł. ZUS w Chorzowie za trzy tygodnie chorobowego z kolei wypłacił ubezpieczonej 14,7 tys. zł, w Częstochowie za niecały miesiąc choroby - ponad 6 tys. zł.

Rzecznik prasowy śląskiego ZUS Beata Kopczyńska wyjaśnia, że wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. Wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy sumuje się, po czym dzieli przez 12. Tak ZUS wylicza podstawę wymiaru zasiłku chorobowego.

Rząd chce, by między jednym a drugim zwolnieniem lekarskim było co najmniej 90 dni przerwy.
Rewolucja w L4. Nowe zasady zbulwersowały związki zawodowe. "Kuriozalny pomysł"

- Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy – mówi Beata Kopczyńska.

Obejrzyj: Beata Szydło zdziwiona wpisem Bartosza Marczuka. Reakcja Bartłomieja Sienkiewicza

I właśnie podstawą, od której liczony jest zasiłek, a nie wysokością zasiłku chorobowego operuje ZUS. W przypadku klientki rybnickiego ZUS było to około 39 tys. zł, co daje 1300,77 zł za jeden dzień choroby. Podstawa klienta bielskiego oddziału to ponad 36 tys. zł, chorzowskiego – 26 tys. zł, częstochowskiego – 9 tys. zł.

Warto zwrócić uwagę, że w razie prowadzenia działalności gospodarczej tak wysokie zasiłki chorobowe nie są możliwe, ze względu na limity składek. Maksymalny zasiłek chorobowy w tym przypadku wynosi 9837 zł 6 gr.

Standardowo miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy, w razie pobytu w szpitalu spada on do 70 proc. podstawy wymiaru. Są też przypadki, w których ZUS wypłaca 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Rząd chce by między jednym a drugim zachorowaniem było co najmniej 90 dni przerwy.
Rewolucja w L4. Nowe zasady mogą zmusić przewlekle chorych do pracy

Do 33. dnia choroby wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę, potem chory dostaje z ZUS zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane jest łącznie za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego, a jeśli pracownik ukończy 50 lat, łącznie za 14 dni. Krótszy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby (14 dni) dotyczy pracowników w wieku powyżej 50 lat, którzy chorują w kolejnych latach po ukończeniu tego wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zasiłek chorobowy, zwolnienie lekarskie, gospodarka, wiadomości, zus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2019

kwrCzyli co miesiąc ta kobieta odprowadzała podatki podanej tu kwoty. Nikogo nie bolało i nie wzbudzało sensacji. Ale gdy raz przepływ gotówki odbył się … Czytaj całość

29-11-2019

waldijak placila skladki to bylo w porzadku jak zaczyna pobierac jest hryja -jak mowia ludzie polska nie dba o ludzi dba o jego pieniadze

29-11-2019

ffffffmusiała dużo składek płacić to teraz ma dużo.

Rozwiń komentarze (102)