Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Nakrętki przy butelkach. Od lipca wchodzą w życie nowe przepisy. Co ze zbiórkami?

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
50
Podziel się:

Od 1 lipca 2024 r. w UE zacznie obowiązywać przepis, że nakrętki plastikowe muszą być fabrycznie przytwierdzone do butelek czy kartonu. Wiele wskazuje na to, że ich charytatywne zbiórki wkrótce odejdą do lamusa - informuje serwis prawo.pl. Sprawę komentuje branża odpadowa.

Nakrętki przy butelkach. Od lipca wchodzą w życie nowe przepisy. Co ze zbiórkami?
Zbiórka nakrętek w woj. kujawsko-pomorskim (East News, MAREK BAZAK)

Nakrętki fabrycznie przytwierdzone do opakowań od napoju już widać na polskim rynku, bo do nowych unijnych przepisów dostosowały się już pierwsze firmy. Przykładem jest Mlekpol, który wydał na ten cel ok. 30 mln zł.

Serwis prawo.pl informuje, że skutkiem regulacji będzie najprawdopodobniej odejście do lamusa zbiórki nakrętek, które prowadzą np. organizacje charytatywne, aby sprzedawać je na recykling. Oznacza to, że stracą część swoich dochodów.

"Na szczęście niezbyt wielką. Bo, żeby zebrać fundusze na jeden wózek, trzeba zebrać kilkadziesiąt ton nakrętek, a na jedną wchodzi ich pół miliona lub nawet więcej. Wydaje się, że przy dzisiejszych możliwościach takie zbiórki nie są więc już zbyt efektywne" - wylicza portal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Przymocowali nakrętki do opakowania. "Posypały się gromy"

Branża odpadowa w rozmowie z prawo.pl ocenia, że dla ochrony środowiska lepsze jest przytwierdzanie nakrętek do butelek czy kartonów, niż ich odrębna zbiórka. Wyjaśniają, że zbiórki były pożyteczne kilkanaście lat temu, gdy Polacy wyrzucali zakręcone opakowania, przez co śmieciarki woziły puste powietrze. To już nie jest problemem.

- Dlatego teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką. Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Są na to przemysłowe sposoby. I dzięki nim więcej odpadów trafia do recyklingu. Im mniejszy odpad, tym trudniej go później wysortować - mówi Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw i prezes Rady RIPOK.

Nowe przepisy budzą jednak niezadowolenie części konsumentów. - Musieliśmy się tłumaczyć, bo konsumenci nadal chcieli brać udział w zbiórkach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek. Posypały się na nas gromy - zdradził prezes spółki Mlekpol Tadeusz Mroczkowski podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
tom
3 dni temu
Ja odcinam nożyczkami, lub , gdyż nie wyobrażam pić z butelki i się oblewać. na idiotyczne pomysły polityków trzeba sobie samemu jakoś radzić. A politykowi który to wymyślił lub zatwierdził kazałby stanąć przy ścianie i walić łbem w mur. jeżeli już chce na stałe mieć nakrętki to niech zrobi dziubek do picia jak w Kubusiu. Ograniczenie umysłowe jest wielkie ludzi piastujacych w polityce nie wiadomo skąd oni są?
andrzej
6 dni temu
Odrywać od butelek i tyle w tym temacie.
Misiek
2 tyg. temu
Nakrętki to niech sobie idą na fundusz kościelny a lepiej to chorym wpłacajmy pieniądze. Będzie sprawiedliwej
Polipropylen ...
2 tyg. temu
Co za klamstwo obrzydl;iwe! tona nakretek PP kosztuje 12 tys zl w skupie, na wozek potrzba maksymalnie dwoch ton! Obrzydliewe kolesiostwo i powielanie klamstw dla wlasnych grantow przez fundacje, ktore to mowia! Od 11 lat sprzedaje te nakretki, zbudowalem na tym caly majatek i ogien mnie pochlania, jak slysze te ekobrdnie!
BiQtaz
2 tyg. temu
Chodzi o to aby utrudnić zycie małym producentom a zostały wielkie koncerny.O nic innego.
...
Następna strona