Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

NBP spodziewa się szybszego wzrostu cen. Inflacja 3 procent przez 3 lata

36
Podziel się

Do drożyzny w sklepach lepiej się przyzwyczaić. Najnowsze prognozy ekonomistów NBP sugerują, że przez najbliższe trzy lata ceny będą rosły średnio w tempie około 3 proc. Kilka miesięcy temu szacunki dotyczące inflacji były łaskawsze.

NBP spodziewa się szybszego wzrostu cen. Inflacja 3 procent przez 3 lata
Ceny będą rosły i to szybciej niż mogło się wcześniej wydawać. (WP, Mateusz Madejski)
bDRZGjit

NBP liczy na mocniejsze odbicie w polskiej gospodarce i podnosi prognozy dla PKB. Niestety odbędzie się to kosztem szybszego wzrostu cen najmocniej dotykających przeciętnego Kowalskiego, czyli dóbr i usług konsumpcyjnych.

Jeszcze w listopadzie bankierzy zapowiadali, że w tym i przyszłym roku skala wzrostu cen będzie na poziomie 2,6-2,7 proc. Teraz jest już mowa o inflacji rzędu 3,1 proc. w tym i 2,8 proc. w przyszłym roku. Co więcej, drożyzna nie odpuści też w 2023 roku, a nawet inflacja znowu przyspieszy do 3,2 proc.

Tym samym NBP przyznaje, że ceny będą rosły nieco powyżej celu, który od lat ustanowiony jest na poziomie 2,5 proc. Inflacja powinna się jednak utrzymać w górnym przedziale akceptowanych wahań cen. Górna granica to 3,5 proc.

bDRZGjiv
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

NBP w swoich prognozach wyszczególnia m.in. ceny energii, które zawyżają średnią. W tym roku wzrosną o 7,2 proc. i na tym się nie skończy. W 2022 prąd może zdrożeć o kolejne 3,4 proc., a w 2023 o 3,5 proc.

Więcej zapłacimy też za żywność. W tym roku NBP oczekuje wzrostu cen o 1,5 proc., w 2022 o 2,9 proc. i w 2023 o 2,6 proc.

bDRZGjiB

Choć prognozy są mniej optymistyczne z punktu widzenia portfela Polaka, NBP w raporcie podkreśla bardziej fakt spadku średniorocznej inflacji względem 2020 roku. I wskazuje na kilka czynników.

"Po pierwsze dynamika cen zareaguje z opóźnieniem na obserwowane w ubiegłym roku obniżenie popytu, przy utrzymującej się niepewności wobec tempa szczepień warunkującego przyszły przebieg pandemii" - czytamy.

NBP dodaje, że inflację będzie ograniczać również obniżone tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy.

bDRZGjiC

W pierwszym półroczu 2021 dynamikę krajowych cen żywności ma dodatkowo zmniejszać wysoka podaż warzyw i owoców w następstwie ich korzystnych zbiorów w 2020 roku.

"Dalsze rozprzestrzenianie się epidemii ASF w Niemczech przełoży się z kolei na spadek cen mięsa ze względu na wzrost podaży wieprzowiny w Polsce spowodowany pogorszeniem się możliwości jej eksportu. Dodatkowym czynnikiem obniżającym w 2021 roku inflację w ujęciu rok do roku będzie wygasający wpływ wprowadzonych przez niektóre firmy tzw. opłat covidowych" - podkreśla NBP.

W raporcie bank podkreśla, że istotnym źródłem niepewności dla faktyczne ścieżki inflacji w scenariuszu bazowym - poza niepewnością związaną z przyszłym przebiegiem pandemii i jej wpływem na krajową gospodarkę - pozostają zmiany cen surowców energetycznych i rolnych zarówno na globalnych, jak i lokalnych rynkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZGjiW
gospodarka
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(36)
Karol
miesiąc temu
PiS jakoś musi odzyskać swoje 500+, a patole i tak nie rozumieją, że jak PiS daje 5 stówek to zabiera 7 stów w podatkach. Oczywiście nie im bo oni nic nie zarabiają to i nic nie płacą ale normalnym Polakom.
Franek
miesiąc temu
NBP i niby RPP nie spodziewają się , tylko manipulują inflacją i dla swoich korzyści okradają ludzi z oszczędności . Dlatego wypłaciłem wszystkie pieniądze i zamieniłem na poważniejszą walutę . Na pewno stracę mniej , a może nic .
Waldemar
miesiąc temu
I dlatego nie gonię się już z wkładem własnym na mieszkanie , bo od trzech lat mam coraz mniej zamiast więcej . Poszukam innego miejsca do założenia rodziny .
bDRZGjiX
Faryzeusze
miesiąc temu
Rząd jest bogaty zaraz wywali zbędne 400milonów na jakieś spisy powszechne . Ile tysięcy rodzin mogło by za to dostac mieszkania w gminach ?
Jan
miesiąc temu
A w Szwajcarii nie wolno już Burków trzymać.
...
Następna strona