Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

"NBP z obowiązków wywiązuje się wzorowo". Prezes o inflacji i inwestycji w złoto

19
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego nie ma sobie niczego do zarzucenia. Z sejmowej mównicy stwierdził, że kierowana przez niego instytucja z obowiązków "wywiązuje się wzorowo".

Adam Glapiński z sejmowej mównicy podsumował rok 2018
Adam Glapiński z sejmowej mównicy podsumował rok 2018 (PAP, Leszek Szymański)

- Wyniki makroekonomiczne polskiej gospodarki wskazują jednoznacznie, że Narodowy Bank Polski wzorowo wywiązuje się ze swoich konstytucyjnych i ustawowych – powiedział w Sejmie prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Kierujący bankiem centralnym uzasadnił swoją tezę. Przypomniał, że od 2004 r. cel inflacyjny nie był zmieniany i w całym okresie wynosiła przeciętnie 2 proc. przy równoczesnym zachowaniu stabilnego i szybkiego wzrostu gospodarczego.
Adam Glapiński przyznał jednak, że w ostatnim czasie inflacja przyspieszyła ze względu na drożejącą żywność, ale "nadal kształtuje się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym, a od początku bieżącego roku wynosiła przeciętnie 1,8 proc.”.

Prezes NBP przypomniał także posłom, że bank centralny postawił na zwiększanie rezerw złota – w 2018 r. kupił 25,7 ton tego kruszcu, a w tym kolejnych 100 ton. W efekcie Polska posiada rezerwy na poziomie 228,6 ton złota, dzięki czemu są one "dwukrotnie większe od szwedzkich, równe belgijskim i zbliżają się do austriackich oraz hiszpańskich”.

Zobacz także: Oglądaj też: Czego bank jeszcze nie wie o swoich klientach. Odpowiada prezes ING

Równocześnie, zgodnie ze słowami Adama Glapińskiego, „sektor bankowy funkcjonuje efektywnie i stabilnie”. Dzięki temu oraz dzięki akumulacji kapitału większość banków w Polsce ma być odporna na ewentualną „bardzo niekorzystną sytuację makroekonomiczną”.

Potencjalnym ryzykiem dla sektora bankowego może być udzielanie dużej liczby nowych kredytowych mieszkaniowych przy równoczesnym ich niskiej cenie. Drugim problemem ma być niska zyskowność banków, o czym mówili także w Europejskiego Kongresu Finansowego prezesi największych polskich banków.

Co ciekawe, choć sytuacja banku jest tak dobra, wynik finansowy NBP za rok 2018 zamknął się kwotą… 0 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Statystyka
2 lata temu
Jak sam się nie pochwali, to przecież nikt rozumny tego nie zrobi. A jak nie nałga to ta pochwała zamieni się w druzgocącą krytykę. Może pan Prezes skomentuje oceny głównych ośrodków zajmujących się gospodarka i ekonomią likującą NBP w najgorszej 7 grupie ocen banków narodowych, w której są już tylko narodowe banki Białorusi i Ukrainy. A sam Prezes w tych ocenach zarządzających bankami narodowymi ma zdecydowanie najgorszą pozycję. Jest winny - Obajtek. On jeszcze nie kupił tych europejskich ośrodków opiniodawczych...
pobudka ciemn...
5 lata temu
powiem więcej wywiązuje się lepiej niż wzorowo. Oprocentowanie lokat w PKO BP 0,6 % dla obywateli a właściciel haremu, który uwłaszczył się na majątku NBP 500.000 zł nagrody i pensje o 300% w górę niż za czasów Belki.
Edek
5 lata temu
Ściągną złoto do kraju a za pare lat wyjdzie ze ktoś podmienił w skarbcu sztabki na ołów pomalowany złota farba
Oko
5 lata temu
Mamy tez ponad bilion złotych zadłużenia.
Win7
5 lata temu
Co z tego ze kupili jak tego zlota niema bo w Anglii jest trzymane a angole nam kilka ton ukradli za koszty wojenne niby na pokrycie wydatkow na polskie wojsko podczas 2 wojny swiatowej my nie mamy gdzie trzymac nawet w NBP w piwnicy lub na glownym holu. Krata zabudowac to z tamtat niktch nie ukradnie 20 ton nie zajmie hektara bo zloto jest bardzo ciezkie i zajmie co najwyzek kilka metriw kwadratowych.Sciagnac wszystko do pl Natychmiast