Notowania

nbp
18.07.2019 20:24

"NBP z obowiązków wywiązuje się wzorowo". Prezes o inflacji i inwestycji w złoto

Prezes Narodowego Banku Polskiego nie ma sobie niczego do zarzucenia. Z sejmowej mównicy stwierdził, że kierowana przez niego instytucja z obowiązków "wywiązuje się wzorowo".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Adam Glapiński z sejmowej mównicy podsumował rok 2018 (Fot: Leszek Szymański)

- Wyniki makroekonomiczne polskiej gospodarki wskazują jednoznacznie, że Narodowy Bank Polski wzorowo wywiązuje się ze swoich konstytucyjnych i ustawowych – powiedział w Sejmie prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Kierujący bankiem centralnym uzasadnił swoją tezę. Przypomniał, że od 2004 r. cel inflacyjny nie był zmieniany i w całym okresie wynosiła przeciętnie 2 proc. przy równoczesnym zachowaniu stabilnego i szybkiego wzrostu gospodarczego.
Adam Glapiński przyznał jednak, że w ostatnim czasie inflacja przyspieszyła ze względu na drożejącą żywność, ale "nadal kształtuje się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym, a od początku bieżącego roku wynosiła przeciętnie 1,8 proc.”.

Prezes NBP wybrał najlepszy moment na skup złota do rezerw walutowych.
To był idealny moment. NBP zarobił na złocie już 700 mln zł

Prezes NBP przypomniał także posłom, że bank centralny postawił na zwiększanie rezerw złota – w 2018 r. kupił 25,7 ton tego kruszcu, a w tym kolejnych 100 ton. W efekcie Polska posiada rezerwy na poziomie 228,6 ton złota, dzięki czemu są one "dwukrotnie większe od szwedzkich, równe belgijskim i zbliżają się do austriackich oraz hiszpańskich”.

Oglądaj też: Czego bank jeszcze nie wie o swoich klientach. Odpowiada prezes ING

Równocześnie, zgodnie ze słowami Adama Glapińskiego, „sektor bankowy funkcjonuje efektywnie i stabilnie”. Dzięki temu oraz dzięki akumulacji kapitału większość banków w Polsce ma być odporna na ewentualną „bardzo niekorzystną sytuację makroekonomiczną”.

Potencjalnym ryzykiem dla sektora bankowego może być udzielanie dużej liczby nowych kredytowych mieszkaniowych przy równoczesnym ich niskiej cenie. Drugim problemem ma być niska zyskowność banków, o czym mówili także w Europejskiego Kongresu Finansowego prezesi największych polskich banków.

Banki mówią jednym głosem. Krupiński: poziom obciążeń nałożony na nas stanowi zagrożenie

Co ciekawe, choć sytuacja banku jest tak dobra, wynik finansowy NBP za rok 2018 zamknął się kwotą… 0 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, narodowy bank polski, adam glapiński, złoto, rezerwy złota, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

jaruśA jak tam pensyjki glonojadów

18-07-2019

xxpanie g, lepiej od kierowania bankiem wychodzi kierowanie blondynkami

18-07-2019

44Kogo żydzie chcesz oszukać, Kupiłeś złoto ale oddałeś go żydom!!!

Rozwiń komentarze (18)