Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Nie stać nas na studia. "Napływają do nas niepokojące informacje"

100
Podziel się:

Inflacja zagląda studentom do kieszeni. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", część z nich rezygnuje z nauki, a inni, chcąc oszczędzić na dojazdach i wynajmie, wybierają mniejsze uczelnie. - Napływają do nas niepokojące informacje, choć na razie trudno mówić o liczbach - mówi "DGP" prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Nie stać nas na studia. "Napływają do nas niepokojące informacje"
Inflacja zagląda do kieszeni również studentom (Adobe Stock, M.Szatkowska)

- Docierają do nas sygnały od studentów, że muszą zrezygnować ze studiów z przyczyn ekonomicznych. Są osoby, które przyznają, że np. nie będą w stanie zapłacić za mieszkanie w Krakowie, ponieważ ceny wynajmu są tak wysokie, więc muszą zrezygnować z nauki - wskazuje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prof. Stanisław Mazur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Czujemy się wystawieni do wiatru". Minister Czarnek unika spotkań z ZNP?

Polacy rezygnują ze studiów przez inflację

Prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, zauważa z kolei, że problemem jest niższa liczba osób na studiach drugiego stopnia. - Te osoby mają już wyższe wykształcenie (np. tytuł licencjata), dlatego nie są tak zdeterminowane, aby kontynuować studia - wskazuje prof. Tłokiński.

Eksperci podkreślają, że wzrost kosztów życia dotyka wszystkich, w tym także studentów.

Możliwe, że część osób zrezygnuje ze studiów albo zdecyduje się na kształcenie w mniejszym ośrodku, bliżej rodzinnego domu, aby obniżyć koszty kształcenia, mimo że pierwotnie miała inny plan - mówi Piotr Pokorny, prezes Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.

Jak pisze "DPG", problem może narastać. Prof. Zbigniew Marciniak z Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich nie kryje obaw, twierdząc, że "odsetek osób, które nie podejmują studiów z uwagi na sytuację ekonomiczną, może w najbliższym czasie jeszcze wzrosnąć". - Wynika to z kilku czynników, które nagle zbiegły się w czasie: wysoka inflacja, napływ uchodźców i trudności z wynajmem mieszkań, niewystarczająca pomoc stypendialna na studiach - zaznacza.

Dziennik wskazuje na pewien paradoks. "Eksperci zwracają uwagę, że część osób może faktycznie rezygnować ze studiów z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną, ale inna grupa dokładnie z tego samego powodu będzie wolała zapisać się na studia. Dlatego też statystycznie może nie być widać dużej różnicy" - czytamy. Dr hab. Mikołaj Jasiński z Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego przypomina, że status studenta uprawnia m.in. do ulgowych przejazdów, zniżek czy możliwości ubiegania się o stypendia socjalne i naukowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
Jjuurras
9 miesięcy temu
Dziekujmy PiS za biede Polakow
mmm
2 lata temu
A Ukraińcy pierwszństwo w akademikach ...
Ala
2 lata temu
Nic nowego.Zawsze większość miała pod górkę do szkoły,a ksiązki były za cieżkie.
ch tam
2 lata temu
lalusiów nie stać na luxusy. Powiedzcie im i dziennikarzynom p latach 80-tych i 90-tych. Pozdrawiam mamisynków.
roben
2 lata temu
na zachodzie w deu franci ue ludzie ktorzy maja mature to goscie z ktorymi trzeba sie liczyc natomiast w polsce matura to zero edukacji kto preferuje takie dyrdymaly w ministerstwie edukacji
...
Następna strona