Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie wszystkie sklepy chcą gotówkę. NBP przypomina: banknoty nadal są środkiem płatniczym

146
Podziel się

Banknoty są nadal pełnoprawnym środkiem płatności i sklepy nie mogą odmawiać przyjmowania ich – przypomina NBP. Do banku centralnego napływa coraz więcej sygnałów o takich właśnie praktykach.

Sklepy preferują płatność kartą, ale przecież nie wszyscy klienci mają ją w portfelu
Sklepy preferują płatność kartą, ale przecież nie wszyscy klienci mają ją w portfelu (123RF)
bDSPUxQl

Choć od kilku tygodni apeluje się do Polaków, by wybierali płatności kartą – bo szybciej i bezpieczniej (choć są kontrowersje dotyczące tego, czy płacenie gotówką naprawdę sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa)
, żadnych fundamentalnych zmian w systemie płatności nie było. Banknoty i monety z orzełkiem nadal są pełnoprawnymi środkami płatniczymi na obszarze kraju i powinny być akceptowane przez przedsiębiorców.

Przypomniał o tym Narodowy Bank Polski, do którego coraz częściej trafiają informacje o tym, że sprzedawcy uniemożliwiają płatność gotówką. Czasem posuwają się nawet do tego, że wprowadzają klientów w błąd i wyjaśniają, że w związku z pandemią dopuszczalne są tylko płatności kartą.

- Tego rodzaju praktyki należy ocenić negatywnie, gdyż prowadzą one do występowania ogromnych trudności dla osób, które nie posiadają rachunku płatniczego ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a w codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety – czytamy w komunikacie NBP.

bDSPUxQn
Zobacz także: Obejrzyj: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni

Ponadto gotówka może być jedynym sposobem płatności w razie awarii terminali płatniczych, które może nie zdarzają się często, ale jednak niejednego klienta zmuszają do pozostawienia zakupów przy kasie.

"W związku z powyższym Narodowy Bank Polski zwraca się z apelem do wszystkich przedsiębiorców, aby przestrzegali prawa i przy zachowaniu stosownych środków ostrożności nadal, tak jak do tej pory, powszechnie akceptowali banknoty i monety emitowane przez NBP, które są prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" – takim wezwaniem kończy się komunikat.

bDSPUxQt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bDSPUxQu
bDSPUxQO
KOMENTARZE
(146)
zazu
rok temu
nie chcą pieniędzy, to wyjść z towarem
Pis to zło
rok temu
Jak ktoś nie chce gotówki ja przyjmę każda ilość
para noje
rok temu
Gotówka niedługo będzie zakazana!!!Tego chce rząd światowy oraz korporacje,aby kontrolować was do końca!!NIESTETY BANKI MAJĄ AWARIĘ i to często po kilka dni ludzie nie mają na chleb!!!A cwani hakerzy okradają tych nowoczesnych ludzi co płacą telefonem i wszystkie dane mają w smartfonie!!!Ja zostanę przy gotówce i proponuje złoto kupować!!!
bDSPUxQP
gotowa
rok temu
Gotówka ma być i już! To nasza wolność i prawo do decydowania. Nie dajcie jej sobie odebrać i zastąpić plastikiem i wirtualnymi kwotami ;)
Waldek
rok temu
sieć która nie chce honorować Polskiej waluty powinna być ustawowo zamknięta w ciągu maksymalnie trzech dni i dożywotni zakaz sprzedaży w Polsce.
...
Następna strona