Notowania

Przejdź na
podatki
19.02.2020 08:36

Niekorzystne zmiany w roku podatkowym. Ministerstwo odrzuca obowiązujące zasady i tłumaczy to "ważnym interesem publicznym"

Żaden minister finansów nie podważał sensu zasady, zgodnie z którą nie wolno w ciągu roku podatkowego wprowadzać zasad niekorzystnych dla podatników. Resort spóźnił się z wdrożeniem ważnych przepisów, więc teraz przekonuje, że w imię "wyższego dobra" może ją złamać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że "interes państwa" uzasadnia odejście od zasady, zgodnie z którą nie wprowadza się niekorzystnych zmian podatkowych w trakcie roku podatkowego (Fot: Tomasz Gzell)

W ciągu roku podatkowego nie wprowadza się zmian niekorzystnych dla podatników – tak brzmi zasada, która od 25 lat przypomina tworzącym prawo, że nie wolno zaskakiwać zmianami w zakresie danin publicznych. Takie tez jest uzasadnienie tej zasady: trzeba dać zainteresowanym, czyli podatnikom, czas na przygotowanie się do nowej sytuacji.

Wszystko wskazuje na to, że w 2020 r. zostanie ona po raz pierwszy naruszona, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy próg podatkowy - to podstawa rewolucji podatkowej minister finansów Teresy Czerwińskiej
Rewolucja podatkowa od 2020 roku. Ile na zmianie PIT zyskają Polacy?

1 kwietnia mają wejść w życie niekorzystne dla firm zmiany w opodatkowaniu struktur hybrydowych. Projekt jest w Sejmie, a na jego szybkie przyjęcie bardzo liczy rząd, który przed dwa i pół roku nie wdrożył zmian w podatku dochodowym od firm (CIT) wynikających z unijnej dyrektywy ATAD II. Komisja Europejska przypomina, że termin na przyjęcie przepisów minął z końcem 2019 r. Żarty się skończyły, nowe zasady muszą zacząć obowiązywać w trakcie roku podatkowego.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę, że w latach 90. Trybunał Kilkukrotnie przypominał, że nie wolni zaskakiwać podatników w trakcie roku podatkowego, ale przekonuje, że "zakazy i nakazy wywodzone z zasad demokratycznego państwa prawa nie mają charakteru bezwzględnego" i jeśli przemawia za tym interes publiczny, można od nich odstąpić.

Doradcy podatkowi nie wierzą, że resort tak stawia sprawę. W rozmowie z "DGP" Marek Kolibski, radca prawny pomysł ministerstwa (i tłumaczenie) nazywa "szokującym", bo zapowiada odejście od zasady, której żaden rządzący od 25 lat nie kwestionował. Obawia się, że stworzy to niebezpieczny precedens.

Z kolei Lesław Mazur, wspólnik w Thedy & Partners zauważa z kolei, że ustawodawca nie może swej opieszałości "uzasadniać szczytnym celem walki z nadużyciami podatkowymi".

To był trudny rok dla przedsiębiorców - oceniają eksperci.
Podatkowe podsumowanie 2019 roku. Eksperci: To był trudny rok dla przedsiębiorców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, ministerstwo finansow, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2020

elmiCo sie dziwic kaczystom. Ich zadne prawa i reguly nie obowiazuja. Prawo PiS to oni.

19-02-2020

copis juz na dobre powaliło, jak żle musi byc z fifnami panstwa jak sie odstawia takie numery??????????????

19-02-2020

prawdaStagflacja staje się faktem więc tak niech jeszcze bardziej inwestorzy i firmy tracą zaufanie do państwa na pewno będzie lepiej. Jedyny interes to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)