Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Niemcy testują bezwarunkowy dochód podstawowy. Zainteresowanie przekroczyło oczekiwania

89
Podziel się:

Niemal 2 mln obywateli Niemiec zgłosiło się już do udziału w eksperymencie z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Część z nich ma otrzymać 1,2 tys. euro za nic. Zainteresowanie badaniem jest na tyle duże, że naukowcy już teraz głowią się nad zwiększeniem liczby uczestników.

Niemcy testują bezwarunkowy dochód podstawowy. Zainteresowanie przekroczyło oczekiwania
Grupa Niemców otrzyma 1,2 tys. euro za nic. Naukowcy chcą sprawdzić, jak to wpłynie na ich życie (zdj. ilustracyjne). (Pexels, pixabay.com)

Badacze zakładali, że w eksperymencie weźmie udział 1,5 tys. osób. 120 z nich ma pobierać "pensję" w wysokości 1,2 tys. euro. Natomiast 1380 osób żyłoby jak dotychczas. Eksperyment miałby potrwać trzy lata.

Naukowcy zbierać będą dane o nastawieniu i zachowaniu obu grup. Przy porównaniu wyników wyszłoby, jak bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) wpływa na społeczeństwo.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", zainteresowanie uczestnictwem w badaniu przekroczyło najśmielsze założenia jego autorów. Po wystartowaniu naboru w połowie sierpnia, w niecałe 70 godzin swój akces zgłosił 1 mln osób. Obecnie natomiast zgłosiły się już 2 mln.

Zobacz także: Zobacz: Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Ile wyniesie?

Tak duże zainteresowanie musiało wywołać reakcję organizatorów eksperymentów. Dlatego też liczba jego uczestników zostanie zwiększona - choć na konkrety trzeba jeszcze poczekać.

Co ważne, eksperyment jest finansowany w ramach crowdfundingu. Do zrzutki dołączyło przeszło 140 tys. osób. Eksperyment wspólnie organizują Niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką (DIW) oraz stowarzyszenie Mein Grundeinkommen (pol. "Mój dochód postawowy").

Temat BDP wraca jak bumerang do dyskursu publicznego. Tuż po wybuchu pandemii koronawirusa tę kwestię podniosła grupa 800 zachodnich ekspertów i aktywistów, którzy - w reakcji na tzw. lockdown i narastający kryzys - domagali się od państw zapewnienia w ten sposób socjalnego bytu swoim obywatelom.

Wcześniej podobne próby przeprowadzano w niektórych krajach afrykańskich, a także w kanadyjskim Ontario. Ten ostatni przypadek jest już jednak nieaktualny, bo po zmianie władzy z programu zrezygnowano. Okazał się bowiem za drogi.

Z kolei mieszkańcy Szwajcarii pomysł wprowadzenia takiego programu odrzucili w referendum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
olo
4 lata temu
a kiedy zacznie się testowanie spłat związanych za wojnę, które się Polsce należą?
Abc
4 lata temu
Jakiego koloru są Ci chętni Niemcy??
sew
4 lata temu
dlaczego zamiast pisać piękną zrozumiałą polszczyzną zdanie "Naukowcy będą zbierać dane o ...", to pismak napisał w dziwacznymszyku "Naukowcy zbierać będą dane o ..."?
edtom
4 lata temu
polskum polutykpm ciągle mało. to ich wziąć do udziału w tym projekcie.
Al24
4 lata temu
Jeśli to wejdzie w życie to pewnie warunkiem otrzymania pieniędzy będzie zaświadczenie o szczepienia na covid19
...
Następna strona