Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Natalia Stępień
|

Niepewna przyszłość Funduszu Kościelnego. Ile państwo na niego wydaje?

14
Podziel się:

Zarówno KO, Lewica, jak i Polska 2050 zapowiedziały likwidację Funduszu Kościelnego. Donald Tusk swoją deklaracją z weekendu wznowił dyskusję na ten temat. Przypominamy, ile pieniędzy z kasy państwa idzie rocznie na Fundusz Kościelny.

Niepewna przyszłość Funduszu Kościelnego. Ile państwo na niego wydaje?
Rząd w projekcie budżetu państwa na 2024 rok zaplanował rekordową kwotę na Fundusz Kościelny (PAP, Tytus �mijewski)

Rząd w projekcie budżetu państwa na 2024 rok zaplanował rekordową kwotę na Fundusz Kościelny - informował dziennik "Fakt". W przyszłym roku na wydatki związane z Kościołem zaplanowano aż 257 mln zł. W tym roku ta kwota wynosiła 216 mln zł. Donald Tusk w listopadzie 2022 roku zapowiedział, że jednymi z pierwszych decyzji po przejęciu władzy przez opozycję będzie "skasowanie pieniędzy, jakie płyną do Kościoła". Koalicja Obywatelska zapisała to w swoim planie na pierwsze 100 dni rządów.

Lewica także od lat domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego. - Chcę, żeby kler płacił podatki. Płacicie podatki? Chcę, żeby kler był równy wobec prawa - mówił na Marszu Miliona Serc Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy duchowni w Polsce powinni mieć stałą, z góry ustaloną pensję? Sonda uliczna

Państwo wydaje coraz więcej na Fundusz Kościelny. Opozycja mówi dość

Rafał Trzaskowski, wiceszef Platformy Obywatelskiej, podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że współpraca między różnymi siłami politycznymi jest kluczowa dla skutecznego działania w obliczu trudnych wyzwań. Zdaniem polityka PO prezydent Andrzej Duda powinien powierzyć misję tworzenia rządu opozycji, bo to ona ma największe szanse na zdobycie większości. Czy oznacza to, że opozycji uda się zlikwidować Fundusz Kościelny? Trzaskowski przedstawił swoje stanowisko, w tej sprawie.

- Ja nie rozumiem, dlaczego z budżetu państwa mamy wspierać biznesową działalność jakiegoś księdza. Ja nie rozumiem, dlaczego mamy płacić na fundusz kościelny, a nie może być dobrowolnego podatku. Co to ma wspólnego z ideologią? To jest zdrowy rozsądek - przekonywał polityk.

Podobnego zdania jest Lewica, która w swym programie zapowiedziała likwidację komisji wspólnej rządu i episkopatu, a także Partia Razem, dla której "obecność księdza katolickiego nie jest potrzebą powszechną".

- Wątpliwe jest to, że zajmujemy się utrzymywaniem kapelanów w wojsku, policji, nawet administracji skarbowej. Na oddziałach szpitali brakuje pielęgniarek, ludzie organizują zbiórki, by ratować dzieciaki, a z drugiej strony wyrzucamy publiczne pieniądze na to, by utrzymywać szpitalnych kapelanów - dodał współprzewodniczący Partii Razem, Adrian Zandberg.

Dla Lewicy świeckie państwo jest kluczowym warunkiem współrządzenia. Według Włodzimierza Czarzastego, współprzewodniczącego Lewicy i wicemarszałka Sejmu, "Lewica nigdy nie była przeciwko wierze, zawsze była za państwem świeckim. Według nas 8 mld zł rocznie to pieniądze pchane do kleru różnymi drogami, przez spółki skarbu państwa i różne fundusze" - czytamy w oficjalnych komunikatach polityków.

Ile pieniędzy państwo przeznacza na Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny powstał, by zrekompensować zabrane mienie Kościołowi. Katoliccy duchowni twierdzą, że strat jeszcze nie wyrównano. Podstawowym celem funduszu jest finansowanie składek emerytalnych duchowieństwa. Zaznaczmy, że korzystać z niego może nie tylko Kościół katolicki, ale także inne związki wyznaniowe w Polsce i Kościoły legalnie zarejestrowane w Polsce. Nie wiadomo jednak, który ile dokładnie dostaje.

Teraz pieniądze z funduszu przeznaczane są m.in. na składki zdrowotne oraz emerytalne osób duchownych, głównie księży katolickich. Ponieważ składki te są zależne od wysokości płacy minimalnej, z roku na rok rosną, co wiąże się z tym, że rosną też wydatki państwa na ten cel. Portal Money.pl opisywał, że wpłaty na fundusz w ciągu dekady się podwoiły. W 2012 r. wynosiły 94,3 mln zł, a w 2022 r. miały sięgnąć 192,8 mln zł. Potem zwiększono je do 216 mln zł.

Łącznie w latach 2012-2022 na Fundusz Kościelny państwo wydało ponad 1,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(14)
Ludowy Obserw...
9 miesięcy temu
"Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła"
patryk
9 miesięcy temu
we Francji i wielu innych krajach,panstwo ma zakaz finansowania tzw kosciola,ktory nie ma prawa glosu w sprawach panstwa, jest rozdzielony od panstwa,ale moze funkcjonowac poprzez dobrowolne opodatkowanie sie jego tzw wiernych, moze otrzymywac darowizny, od osob prywatnych, datki etc ,ale tylko dobrowolne.co oznacza ze musi finansowac sie sam, jak kazda inna dzialalnosc. tak wiec tzw ksieza prowadza kioski gazetami, bibliotek,wydawnictwa, i sami musza oplacac swoje skladki emerytalne.i tak jest od bardzo dawna.to co ma miejsce w polsce,jest przedluzeniem funkcjonowania feudalizmu, gdzie kosciol zyje z wyzysku, i ma piecze na zyciem i smiercia swoich poddanych czyli tzw wiernych.
mirekk
9 miesięcy temu
Dość utrzymywania tych pasożytów :P Lepiej przeznaczyć tą kasę na służbę zdrowia!
Polak
9 miesięcy temu
Fundusz kościelny, sprzedaż majątku Narodowego klerowi za 1% wartości i Konkordat.Trzeba z tym skończyć.Należy również opodatkować KK na zasadach ogólnych
Howgh
9 miesięcy temu
Kościół powinien być utrzymywany przez swoich wiernych. Wyciąganie łap po pieniądze z budżetu jest dowodem na bankructwo wpływu na swoje owieczki.