Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|
aktualizacja

NIK ma zastrzeżenia do działalności PAŻP. "Negatywna ocena w każdym z badanych obszarów"

34
Podziel się:

Nie tylko związkowi kontrolerzy ruchu lotniczego mają zastrzeżenia do sytuacji w PAŻP. Z pisma, do którego dotarł money.pl, wynika, że kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli stwierdzili nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, a każdy z badanych obszarów ocenili negatywnie. NIK zaznacza, że nie jest to ostateczna wersja raportu. PAŻP twierdzi, że w dokumencie sporo jest "błędów i nieścisłości", do których już się odniosła.

NIK ma zastrzeżenia do działalności PAŻP. "Negatywna ocena w każdym z badanych obszarów"
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), której siedzibę widać na zdjęciu, została skontrolowana przez NIK (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

NIK przyjrzała się działalności PAŻP, czyli jedynej w Polsce instytucji szkolącej i zatrudniającej cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. "Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działalność Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w każdym z badanych obszarów" - napisano w wystąpieniu pokontrolnym. Do czego mieli zastrzeżenia kontrolerzy NIK?

(...) proces grupowych wypowiedzeń zmieniających, mimo że wywołany spadkiem ruchu lotniczego na skutek pandemii COVID-19, a także stwierdzone naruszenia praw pracowniczych i wolności działalności związkowej, a także wywołane tym konflikty pracownicze i spory grupowe negatywnie wpływały na funkcjonowanie PAŻP oraz, z uwagi na toczące się 109 procesów z powództwa 520 pracowników Agencji na łączną kwotę w wysokości 24 872,9 tys. zł, mogą pogorszyć sytuację ekonomiczną PAŻP. Dodatkowo, zdaniem NIK, sytuacja napięć wewnątrz PAŻP prowadzić może do obniżenia się poziomu bezpieczeństwa ruchu lotniczego" - napisano w wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarł money.pl.

Spór z kontrolerami ruchu lotniczego. Masowe odejścia z pracy

To właśnie nowy regulamin wynagradzania jest osią sporu między kontrolerami ruchu lotniczego a kierownictwem PAŻP. Przeszło 170 z niewiele ponad 200 kontrolerów ruchu lotniczego pracujących w Warszawie nie zaakceptowało wypowiedzeń zmieniających, co skutkuje tym, że ich umowy o pracę zostaną rozwiązane z końcem okresu wypowiedzenia.

Z pierwszej grupy 44 kontrolerów na koniec marca zaledwie 15 zdecydowało się przedłużyć okresy wypowiedzenia o tydzień. W miniony czwartek stanowisko stracił p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Został zastąpiony przez Anitę Oleksiak. Kolejną turę rozmów zaplanowano na poniedziałek 4 kwietnia.

Kontrola NIK w PAŻP. Stwierdzone nieprawidłowości

Kontrolerzy NIK w wystąpieniu pokontrolnym adresowanym do ówczesnego prezesa PAŻP sformułowali zastrzeżenia do wypłaty świadczenia postojowego pracownikom Agencji. Ich zdaniem "odbyła się z naruszeniem Regulaminu wynagrodzenia".

Stwierdzili też m.in. nieprawidłowości w obszarze zawierania umów przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej na zewnętrzne wsparcie finansowo-księgowe i kontrolingu oraz obsługę prawną, mimo że agencja zatrudnia osoby do wypełniania zadań z tych zakresów. 

Najwyższa Izba Kontroli zauważyła jednak, że agencja podjęła działania w celu wygenerowania oszczędności i zaciągnęła kredyty, pozwalające utrzymać płynność finansową. "Niezależnie jednak od tego, oceniając całość badanego okresu, zdaniem NIK, nieodpowiadająca zasadom celowości i gospodarności polityka finansowa Agencji mogła przyczyniać się do przeszacowywania kosztów ponoszonych przez PAŻP na zapewnienie służb żeglugi powietrznej i w ten sposób zawyżać stawki opłat nawigacyjnych uiszczanych przez użytkowników przestrzeni powietrznej". 

Wśród działań, które miały na celu uelastycznić i dopasować obsadę kontrolerów do znacznie niższego poziomu ruchu w przestrzeni powietrznej w czasie pandemii COVID-19 wskazano system SPO, czyli pracy w pojedynkę tam, gdzie do tej pory były dwie pary oczu.

Kontrolerzy NIK zauważyli, że wdrożono "na znacznie szerszą niż dotąd skalę tryb pracy na połączonych stanowiskach, co jednak w ocenie NIK przebiegło w sposób nierzetelny". Zarzucono m.in. brak dodatkowych szkoleń, a także "forsowne wprowadzanie" SPO w miejscach i w sposób, które mogły "zaburzyć komfort pracy i zwiększyć stres u kontrolerów". 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak wygląda praca kontrolerki lotów

NIK: to nie jest jeszcze ostateczny raport. PAŻP złożyła swoje uwagi

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w odpowiedzi na pytania money.pl podkreśla, że powyższe informacje o zastrzeżeniach i nieprawidłowościach pochodzą z wniosków z wystąpienia pokontrolnego, które - zdaniem Agencji - "zawierało szereg nieścisłości i błędów". PAŻP w piśmie skierowanym do NIK "odniosła się do wszystkich poruszonych tam kwestii i przedstawiła swoje stanowisko". 

Przedmiotowe zastrzeżenia będą rozpatrzone przez Zespół Orzekający Komisji Rozstrzygającej w Najwyższej Izbie Kontroli. Ostateczna treść protokołu powstanie dopiero po podjęciu stosownej uchwały przez wskazany podmiot. Do tego czasu trudno zająć stanowisko w przedmiotowej sprawie, gdyż mówimy o nieostatecznym dokumencie. Agencja odniesie się do zaprezentowanych w raporcie wniosków po publikacji ostatecznej wersji raportu - mówi Agata Król, rzecznik prasowy PAŻP, w odpowiedzi na pytania money.pl.

Również Najwyższa Izba Kontroli zaznacza, że czynności związane z kontrolą "Działalność Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i nadzór uprawnionych organów nad tą działalnością" nadal trwają. Dlatego nie odniosła się do kwestii poruszonych w wystąpieniu pokontrolnym ani tego, czy i w jaki sposób na zarzuty odpowiedziała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz czy zostaną one uwzględnione w raporcie.

- Informacje o wynikach kontroli zostaną podane do publicznej wiadomości po zakończeniu wszelkich procedur związanych z kontrolą oraz przygotowaniem do publikacji. Będą one ogólnodostępne na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli. Do czasu publikacji informacje i wnioski, stanowiące ustalenia kontroli, objęte są tajemnicą kontrolerską i nie mogą zostać podane do publicznej wiadomości - mówi Łukasz Pawelski, rzecznik prasowy NIK, w odpowiedzi na pytania money.pl. 
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
nieuki
3 miesiące temu
tak wszędzie się dzieje gdy pisiaki obsadzają wysokie stanowiska swoimi nieukami
KolejnaKwesti...
3 miesiące temu
Widząc po komentarzach, że większość pojęcia nie ma o pracy kontrolerów warto napisać, że to pensje za nominał pracy 30h tygodniowo! Wszyscy pracują 40h, ci mają mniej godzin, pensje najwyższe i jeszcze mało.
Realista
3 miesiące temu
Prawda jest taka, ze inne Związki zgodziły się na nowe wynagrodzenia (niższe) - również kontrolerzy w regionach. Jedynie w Warszawie na Okęciu kontrolerzy mają problemy, a zarabiają najwięcej. Koszty są duże, wpływy przez niezależne czynniki zmalały - z czego mają być wypłacane wynagrodzenia, utrzymanie? Teraz wygląda to tak, ze mniej zarabiający pracownicy zgadzając się na obniżenie pensji utrzymują najlepiej zarabiających. Kontrolerzy z Warszawy są roszczeniowi, nie mówią pełnej prawdy, zasłaniają się bezpieczeństwem, naginają regulamin i w dodatku nie mają szacunku do innych pracowników!
Prokurator
3 miesiące temu
Czy NIK sprawdził zatajone przez kontrolerów lotów pobyty w szpitalach. Czy bezpieczne jest kontrolowanie przestrzeni powietrznej przez osoby, które przeszły zawały, udary i TIA??
Widz
3 miesiące temu
Czego pis dotknie albo przejmie to zaraz popsuje. Ale za to jak ładnie pażp ukrywał niebezpieczne incydenty lotnicze prezydenta, jak trzeba było udawać że nic się nie stało...
...
Następna strona