Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

NIK uderza w Przemysława Czarnka. Przyznał miliony wbrew regułom własnych konkursów

48
Podziel się:

Nie milkną echa programu "Willa Plus". Konkursom organizowanym przez resort przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. NIK wskazała, że Przemysław Czarnek przyznał kilka milionów zł z pogwałceniem ustalonych przez siebie zasad. Znacznie więcej pieniędzy MEiN przekazało mimo negatywnej oceny swoich ekspertów.

NIK uderza w Przemysława Czarnka. Przyznał miliony wbrew regułom własnych konkursów
Willa Plus. NIK krytykuje program Przemysława Czarnka. Podważyła przyznanie kilkadziesiąt milionów zł przez MEiN (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

W kilku konkursach resortu 20,9 proc. wszystkich pieniędzy trafiło do organizacji z okręgu Przemysława Czarnka. NIK nazywa takie działanie "nierzetelnym" – pisze "Gazeta Wyborcza", która przeanalizowała opinię Izby dotyczącą wykonania budżetu państwa. W money.pl pisaliśmy, że po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że Izba wydała negatywną ocenę.

NIK uderza w Czarnka. Poszło o "Willę Plus"

NIK wręcz uważa, że minister edukacji i nauki naruszył "zasady przejrzystości finansów publicznych". Izba wskazała, że firmy, które otrzymały pieniądze, nie były wręcz uprawnione do wzięcia udziału w konkursach. Wskazywali to zresztą eksperci zatrudnieni przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Kontrolerzy wykazali, że w kilku programach łącznie 84,9 mln zł otrzymały organizacje, które miały negatywną ocenę od ekspertów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nauczyciele mają dosyć. "Sytuacja jest dramatyczna. Żenujące pensje i warunki pracy, które są nie do zniesienia"

NIK zarzuca jeszcze jedno ministrowi. Przemysław Czarnek – zdaniem kontrolerów – przyznał 6 mln zł niezgodnie z zasadami konkursu, który sam ustalił.

O co chodzi w aferze "Willa Plus"?

W konkursie "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania", zorganizowanym przez MEiN, do rozdysponowania było łącznie 40 mln zł. Dotacje mogły posłużyć na zakup nieruchomości, budowę lub dostosowanie budynków oraz zakup wyposażenia.

TVN24 pokazało, że z 42 beneficjentów z 12 organizacji jest bezpośrednio powiązanych z "politykami PiS-u, urzędnikami państwowymi, Kościołem katolickim, harcerstwem". Mogły one zakupić m.in. domy w warszawskich dzielnicach: Żoliborz, Mokotów i Ursynów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
straszne
3 miesiące temu
Jak oligarchowie pisowscy obrosną w piórka jeszcze bardziej to co będzie. Wiem -widzimy co jest w Rosji.
Aaaa
6 miesięcy temu
Powinien siedzieć takie jest Prawo!!! No chyba że już nie ma????
~matkapolka
6 miesięcy temu
Szeregowy urzędnik w przypadku takiego zawinionego błędu z marszu traci posadę i dodatkowo zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznym, że o karze pieniężnej nie wspomnę. Jakie konsekwencje poniesie pan minister?
Ghlki
6 miesięcy temu
Przecież pis nie będzie się martwił jakimś głupim raportrm i NIKIEM Za chwilkę obsadzi się kimś swoim i po kłopocie
stary księgow...
6 miesięcy temu
To aż dziw, że NIK dopiero teraz zabrał się do rozliczenia tego szkodnika z rozdawnictwa państwowej kasy bliskim, znajomym, spowinowaconym rodzinnie...itd! Ale, aż miło słyszeć, ze wreszcie jednak! Zostaną ujawnione przez NIK konszachty niesłusznego rozdawnictwa, czyli złodziejskich przekrętów pisowskiego ministerka Czarnka! Myślę, że o tej akcji niesłusznego rozdawnictwa milionów złotych jeszcze usłyszymy, a wielu po kontroli przyjdzie kasę zwrócić!!!
...
Następna strona