Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nikt nie pożyczy tak tanio jak student. Bankowe kredyty studenckie po nowemu

1
Podziel się:

W 2019 roku zmieniły się zasady ubiegania się o kredyty preferencyjne. Studenci mogą wnioskować o jeden z najtańszych kredytów na rynku już na początku roku akademickiego, a także w trakcie jego trwania. Na co mogą liczyć studenci, który właśnie rozpoczynają rok akademicki? Sprawdziliśmy.

Studenci mogą wnioskować o jeden z najtańszych kredytów na rynku już na początku roku akademickiego
Studenci mogą wnioskować o jeden z najtańszych kredytów na rynku już na początku roku akademickiego (flickr.com)

Dnia 1 stycznia 2019 roku w życie weszło nowe rozporządzenie wydane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące kredytów preferencyjnych. Rok wcześniej wnioski o kredyty studenckie można było składać jedynie od lipca do października. Natomiast umowę, studenci mogli zawierać do 31 grudnia. Zgodnie z nową ustawą, uczniowie szkół wyższych mogą starać się o kredyt preferencyjny przez cały rok akademicki.

Nowe przepisy o kredycie studenckim – co się zmieniło?

Konstytucja dla Nauki zmieniła zasady przyznawania kredytów studenckich, które obowiązują od stycznia 2019 roku. Nowe przepisy zastąpiły istniejące dotychczas ustawy jak prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym oraz ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

Zobacz także: Zobacz też: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda, jeśli ściągnie za dużo"

Nowe przepisy umożliwiają studentom wnioskowanie o kredyt nie tylko na początku roku akademickiego, ale także w trakcie jego trwania. W przypadku kandydatów na studia, zawarcie umowy powinno nastąpić w ciągu 30 dni od złożenia zaświadczenia, które ma na celu potwierdzenie statusu studenta lub doktoranta. Dokumenty te będą wydawane m.in. przez rektora, PAN lub dyrektora instytutu badawczego.

Jedną z nowości jest również możliwość składania wniosków elektronicznych, dzięki czemu o kredyt studencki można starać się bez wychodzenia z domu. Dodatkowo nowe rozporządzenie ułatwi uczniom szkół wyższych ubieganie się o stypendium socjalne.

Wraz z nową ustawą, zmieniła się także granica wieku, w jakiej studenci mogli starać się o kredyt preferencyjny. Obecnie uczeń szkoły wyższej musi mieć mniej niż 30 lat, by móc wnioskować o zobowiązanie.

Kto może starać się o kredyt studencki?

Podczas starania się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny, kredytobiorca musi spełniać określone warunki. Jak to wygląda w przypadku kredytu preferencyjnego? Przede wszystkim wymagany jest status studenta lub doktoranta. Osoby, które ubiegają się o przyjęcie na daną uczelnię, powinny dostarczyć do banku zaświadczenie potwierdzające status studenta.

Kredyt studencki jest bardzo atrakcyjną ofertą, jednak ubiegać się o niego mogą wyłącznie osoby o niskich dochodach. Aktualnie wysokość zysków jednego członka rodziny nie może przekraczać 2,5 tys. zł. netto. Banki wymagają także podżyrowania spłaty kredytu przez rodziców, a w przypadku braku takiej możliwości, student może starać się o poręczenie m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wygląda spłata kredytu studenckiego?

Podstawowa, miesięczna rata kredytu studenckiego w roku akademickim 2018/2019, wynosi 600 zł. Uczeń szkoły wyższej ma możliwość wyboru innej kwoty, którą powinien wskazać już na etapie składania wniosku o zobowiązanie. Najwyższa, comiesięczna transza może wynosić 1 tys. zł., a najniższa 400 zł.

Studenci, którzy osiągają sukcesy w postaci bardzo dobrych wyników naukowych, mogą liczyć na umorzenie połowy zadłużenia. Atutem kredytu studenckiego jest również to, że tego typu zobowiązanie nie wiąże się z żadnymi odsetkami. W trakcie nauki, jak i dwa lata po jej zakończeniu regulowane są one przez państwo.

W jakich bankach można dostać kredyt studencki?

O kredyt studencki można ubiegać się w bankach, które zawarły z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę mającą na celu określenie zasad korzystania z Funduszu Kredytów Studenckich. Wnioski przyjmują następujące instytucje:

• PKO BP,
• Bank Pekao,
• BPS (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
• SGB-Bank (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Chcąc uzyskać kredyt studencki w danym banku, student powinien przygotować niezbędne dokumenty:

• Wniosek o kredyt złożony w wybranym banku,
• Pismo potwierdzające określoną, górną granicę dochodów w rodzinie,
• Zaświadczenie potwierdzające status studenta lub doktoranta,
• Inne dokumenty wymagane przez dany bank np. potrzebne do oceny zdolności kredytowej.

Czy warto zaciągnąć kredyt studencki?

Podczas trwania studiów, utrzymywanie się z kredytu preferencyjnego jest korzystną opcją. Przez cały okres edukacji, jak i dwa lata po jej zakończeniu, gromadzone odsetki spłaca za studenta państwo.

Wysokość oprocentowania takiego zobowiązania wynosi zaledwie połowę stopy redyskontowej NBP (obecnie 1,75 proc), dlatego też kredyt studencki jest najtańszym produktem finansowym na rynku.

Kredyt studencki nie tylko jest pomocnym źródłem dochodu, pomagającym w utrzymaniu w okresie studiów. Takie zobowiązanie może być również dobrym sposobem na sfinansowanie dowolnego celu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(1)
god satan kon...
3 lata temu
Polscy studenci zrobią z Polski drugie USA!