Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Norwegowie rezygnują z konwencjonalnej energetyki. Będą sprzedawać ropę i gaz biedniejszym

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
15
Podziel się:

Norweski rząd zapowiedział inwestycje w rozwój energetyki wiatrowej oraz produkcję wodoru. Norwegowie nie zaprzestaną wydobywania i sprzedaży paliw kopalnych.

Norwegowie rezygnują z konwencjonalnej energetyki. Będą sprzedawać ropę i gaz biedniejszym
Norwegia będzie inwestować w zieloną energię, ale nadal będzie wydobywać i sprzedawać paliwa kopalne (pixabay.com)

Norwegia zaprezentowała długoterminową strategię energetyczną. Norweski rząd zapowiedział rozwój energetyki wiatrowej oraz produkcję wodoru. Ropa naftowa i gaz ziemny mają być jednak wciąż wydobywane i poszukiwane. W sektorze wydobywczym pracuje w Norwegii 200 tys. osób.

Norwegia jest drugim w Europie największym producentem ropy i gazu. - Pozycja Norwegii jako kraju energetycznego będzie nadal rozwijana poprzez inwestycje w morską energetykę wiatrową, wzmocnienie sieci przesyłowej oraz zorientowany na przyszłość, niskomisyjny przemysł naftowo-gazowy – powiedziała ministra ropy naftowej i energii Tina Bru. Norweski rząd chce, żeby nadal branża energetyczna tworzyła miejsca pracy i zapewniała Norwegom bezpieczeństwo socjalne.

Raport "Energia do pracy — tworzenie długoterminowych wartości z norweskich zasobów energetycznych" pokazuje zdaniem premierki Norwegii Erny Solberg, że można ograniczyć emisję dwutlenku węgla bez zahamowania rozwoju.

Zobacz także: Podatek katastralny w Polsce? "Nigdy nie był rozważany"

Norwega chce odchodzić od nieekologicznych źródeł energii, ale z drugiej strony chce nadal zarabiać na paliwach kopalnych. - Główny cel rząd polegający na utrzymaniu opłacalnej produkcji ropy i gazu pozostaje niezmieniony – powiedziała Tina Bru.

Rząd Norwegii nadal będzie wydawał licencje na poszukiwania paliw kopalnych na nowych obszarach norweskiego szelfu kontynentalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Niemiec
2 lata temu
Bez żartów, wiedza nie boli. Norwegia swoje energetyczne zaplecze ma w wykorzystaniu wody!!! Nie wierzcie we wszystkie sensacje, oni dbają o swój kraj i swoje bogactwa. W Polsce od lat lobby atomowe i węglowe zawładnęły, całą dyskusję ....bo są opłacane za obce pieniądze. Od lat mówi się i pisze że Polska stoji przed katastrofą braku wody pitnej, dlaczego tego programu nie połączyć wspólnie z wykorzystaniem do produkcj energii? 60 miliardów za AE atomowe to absurd, bez kadry, bez paliwa, bez składowania itp...a cała Polska może mieć i wodę pitną i energię za połowę ich ceny. Wystarczy tylko chcieć jak to było przy budowie COP, GOP itp....co nie potraficie ...już?
wycyckany rob...
3 lata temu
niech Norwegia zrezygnuje z wydobycia ropy i gazu i sprzedawania tych trucizn ,zobaczymy czym zostanie ,państwem zatrutych łososi i śmierdzących śledzi
max
3 lata temu
Skandynawia ma duże możliwości eksploatacji mocy na wodzie - jest to doskonałe rozwiązanie regulacyjne w systemie dlatego u nich "woda" + "wiatr" ...i działa - a ze słońca by nie pociągnęli....Takie mają uwarunkowania miejscowe i je wykorzystują. U nas od 30 lat nie buduje się źródeł dyspozycyjnych na wodzie mimo że sa zaprojektowane a "winni" sa prosumenci tylko dlatego że zaufali rządowi polskiemu , wzieli kredyty i wybudowali instalacje PV.... Sprawa w sam raz dla Banasia i NIK
Realista
3 lata temu
Spalanie ropy > emisja CO2, spalanie gazu > emisja CO2? Wiatr > OK, eksport ropy i gazu? > spalanie i emisja CO2 za granicą. Odpowiedzialny eksporter surowca
Balcerek
3 lata temu
Co za obłuda. Tacy kuwa ekologiczni że sami już będą używać ekologicznej energii a innym sprzedawać tę brudną energię czyli rope i gaz. Co za obłuda. Bo Pecunia non olet i ich emerycie muszą miec wysokie uposażenia i jezdzić po świecie samolotami na brudną energię. Pieniążki nie śmierdzą. Ha ha