Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Nowy obowiązek od lipca. Trzeba będzie zarejestrować kotły, piece i kominki

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
31
Podziel się:

Z początkiem lipca wchodzi nowy obowiązek dla każdego, kto posiada nieruchomość lub nią zarządza. Trzeba będzie zgłaszać źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kto tego nie zrobi, naraża się na kary finansowe.

Nowy obowiązek od lipca. Trzeba będzie zarejestrować kotły, piece i kominki
Zgłosić trzeba będzie każdy piec czy kocioł (unsplash, Matt Seymour)
bEUvlDYR

Nowy obowiązek ma w założeniu pomóc lepiej walczyć ze smogiem. Rejestrować trzeba będzie wszystkie źródła ogrzewania.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapewnia, że najłatwiej będzie można zarejestrować źródło ogrzewania przez internet - choć dokument będzie można wysłać też listownie lub złożyć w urzędzie.

Co trzeba będzie zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? Na przykład kocioł gazowy, kominek, sieć ciepłowniczą, piec kaflowy, pompę ciepła, ale i instalację fotowoltaiczną. Urzędnicy podkreślają, że zarejestrować trzeba będzie nawet kominek w ogródku działkowym - nawet jeśli używany jest raptem kilka razy w roku.

bEUvlDYT
Zobacz także: Remont, docieplenie, wymiana pieca. Minister: teraz trzeba działać, żeby w zimę się nie dusić

Nie trzeba będzie jednak zgłaszać przenośnych grzejników elektrycznych czy farelek. Z obowiązku zwolnione zostały też m.in. klimatyzatory - nawet jeśli mają funkcję grzania.

Ile czasu będzie miał właściciel nieruchomości na zgłoszenie źródła ogrzewania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? Jeśli nieruchomość powstała przed 1 lipca 2021 r., będzie miał na to 12 miesięcy. W sytuacji gdy jednak budynek został oddany do użytku po tej dacie, na zgłoszenie będzie tylko 14 dni.

bEUvlDYZ

Za brak zgłoszenia grozi grzywna. Ile może wynieść? Zgodnie z kodeksem wykroczeń od 20 do nawet 5 tys. zł.

Jak przekonuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowa baza "będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych kopciuchów". A cały projekt ma pomóc w walce ze smogiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvlDZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Górnik
5 dni temu
Tak działa państwo które tylko jest od karania, obywatel ma być posłuszny, żaden sąd mu nie pomoże
Annazwierzolu...
2 tyg. temu
Zastanawia mnie , kto tam na górze siedzi i wymyśla , co jeszcze trzeba będzie wypełniać z czego się tłumaczyć, z tego czy mam dziecko , czy współżyje z mężem , czy mam kochanka, a może następna deklaracja opłat za śmieci , wy tam na górze zacznijcie pracować a nie leniuchować .
Zbyszek
miesiąc temu
A jo se pole i wora z mej chałupy
bEUvlDZv
po prostu.......
miesiąc temu
Dzisiaj ogrzewam gazem , ale mam zamiar przejść na piec na paliwo stałe , i kto mi zabroni ? Niby czemu ktoś dostaje dotacje z moich podatków , a ja za wymianę pieca na gazowy musiałem sam zapłacić , jak jednemu to wszystkim , każdy płaci podatki !!!
23we
2 miesiące temu
kolejne bicie piany które nic nie poprawi.
...
Następna strona