Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Nowy obowiązek od lipca. Trzeba będzie zarejestrować kotły, piece i kominki

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
37
Podziel się:

Z początkiem lipca wchodzi nowy obowiązek dla każdego, kto posiada nieruchomość lub nią zarządza. Trzeba będzie zgłaszać źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kto tego nie zrobi, naraża się na kary finansowe.

Nowy obowiązek od lipca. Trzeba będzie zarejestrować kotły, piece i kominki
Zgłosić trzeba będzie każdy piec czy kocioł (unsplash, Matt Seymour)

Nowy obowiązek ma w założeniu pomóc lepiej walczyć ze smogiem. Rejestrować trzeba będzie wszystkie źródła ogrzewania.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapewnia, że najłatwiej będzie można zarejestrować źródło ogrzewania przez internet - choć dokument będzie można wysłać też listownie lub złożyć w urzędzie.

Co trzeba będzie zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? Na przykład kocioł gazowy, kominek, sieć ciepłowniczą, piec kaflowy, pompę ciepła, ale i instalację fotowoltaiczną. Urzędnicy podkreślają, że zarejestrować trzeba będzie nawet kominek w ogródku działkowym - nawet jeśli używany jest raptem kilka razy w roku.

Zobacz także: Remont, docieplenie, wymiana pieca. Minister: teraz trzeba działać, żeby w zimę się nie dusić

Nie trzeba będzie jednak zgłaszać przenośnych grzejników elektrycznych czy farelek. Z obowiązku zwolnione zostały też m.in. klimatyzatory - nawet jeśli mają funkcję grzania.

Ile czasu będzie miał właściciel nieruchomości na zgłoszenie źródła ogrzewania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? Jeśli nieruchomość powstała przed 1 lipca 2021 r., będzie miał na to 12 miesięcy. W sytuacji gdy jednak budynek został oddany do użytku po tej dacie, na zgłoszenie będzie tylko 14 dni.

Za brak zgłoszenia grozi grzywna. Ile może wynieść? Zgodnie z kodeksem wykroczeń od 20 do nawet 5 tys. zł.

Jak przekonuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowa baza "będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych kopciuchów". A cały projekt ma pomóc w walce ze smogiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Mieszkaniec
2 lata temu
Ludzie teraz kombinują jak mogą aby z ogrzewania gazowego wyjść . Sam zmieniłem wszystko aby zamontować kocioł Kostrzewa na pellet . Jak widzę po rachunkach jest dużo lżej . Ta inwestycja się zwróci tylko trzeba poczekać . Gaz to katastrofa .
Taktak
2 lata temu
A jak mam dom nie zamieszkaly i nie mam zadnego pieca to taz mam zgłaszac ?
2pac remiza w...
2 lata temu
Totalna inwigilacja pisowska. Już było z kim się śpi, a teraz czym się grzejecie.
Don Chujnam
2 lata temu
Będą wyjazdy służbowe do Chin . Ale jaja tam trują tu wygaszają
Seaman
2 lata temu
Jakbyśmy to wszystko olali, to tyłu milionów ludzi nie ukarzą, bo zajęłoby to setki lat. Ale wy oczywiście potulnie pójdziecie zarejestrować, bo jesteście niewolnikami. Tak jak do spisu poszło 95%, choć jak się olało (nie: odmówiło!) to żadnej kary nie ma i nie będzie.
...
Następna strona