Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Kalus
Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Nowy termin otwarcia hotelu Gołębiewski w Pobierowie. To będzie wyścig z czasem

63
Podziel się:

Czerwiec 2024 r. – to nowy termin otwarcia hotelu Gołębiewski w Pobierowie, na który stawia inwestor. Spółka jednak ściga się z czasem, bo jak ustaliliśmy, na budowie stwierdzono samowolę. - To jest kolos. Mówienie o terminie otwarcia hotelu to w tej chwili wróżenie z fusów - uważa powiatowy inspektor.

Nowy termin otwarcia hotelu Gołębiewski w Pobierowie. To będzie wyścig z czasem
Na budowie hotelu Gołębiewski w Pobierowie inspekcja budowlana stwierdziła samowolę budowlaną (East News, Przemek Swiderski/REPORTER)

Hotel Gołębiewski w Pobierowie miał być spełnieniem marzeń zmarłego ponad rok temu Tadeusza Gołębiewskiego. Obiekt miał być gotowy już w połowie 2022 r. Potem huczne otwarcie planowano na sezon letni 2023. Z tych planów nic nie wyszło, a teraz na drodze do oddania inwestycji do użytku stają kolejne problemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Licytacje mieszkań. Kupujący sami windują ceny. Ekspertka ma dobrą wiadomość

Jak wynika z informacji money.pl, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gryficach (PINB) w kwietniu tego roku stwierdził samowolę budowlaną. Kompleks pięciu basenów zewnętrznych stanął bez wymaganego pozwolenia na budowę. Chodzi konkretnie o basen duży, średni, mały, brodzik i zespół jacuzzi.

Gołębiewski Holding sp. z o.o. zaskarżył postanowienia PINB, ale w czerwcu Zachodniopomorski Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o utrzymaniu postanowień w mocy.

Spółka nie miała wyjścia i złożyła skargi na decyzje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie. W jednej z pięciu spraw zapadł wyrok w połowie listopada. WSA oddalił skargę inwestora.

W każdej z decyzji inspekcji budowlanej czytamy, że "organ nadzoru budowlanego wydaje postanowienie o wstrzymaniu budowy". Budowa kompleksu basenów powinna być poprzedzona uzyskaniem przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę.

Wniosek o legalizację. Spółka będzie musiała zapłacić

Aby wybudowane bez pozwolenia baseny można było użytkować, Gołębiewski Holding musi je zalegalizować. Spółka złożyła w inspekcji budowlanej stosowny wniosek i będzie musiała zapłacić opłaty legalizacyjne. O jakich kwotach mówimy?

- Kwot nie znamy, sprawa jest w toku – twierdzi Agnieszka Gawińska-Rucińska, radca prawny i członek zarządu Gołębiewski Holding.

Jesteśmy pewni, że proces legalizacji nie wpłynie na tempo budowy hotelu i będziemy mogli zaprosić pierwszych gości do naszego obiektu w połowie 2024 roku – dodaje.

Z informacji money.pl wynika, że w przypadku legalizacji wszystkich pięciu obiektów postawionych bez pozwolenia na budowę, może chodzić o kwotę ok. miliona zł.

Trudno jednak wyobrazić sobie otwarcie hotelu w sezonie letnim 2024 r. bez działających basenów zewnętrznych, które są dużą atrakcją obiektu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gryficach w rozmowie z money.pl powiedział, że obecnie "nie trwają żadne czynności zmierzające do oddania obiektu do użytku".

Janusz Zaryczański jest zdziwiony medialnymi doniesieniami o odbiorach technicznych, które rzekomo trwają na budowie w Pobierowie.

Nie otrzymaliśmy od inwestora wniosku o przeprowadzenie kontroli, nie mamy informacji o zakończeniu budowy – mówi nam Zaryczański.

– To jest potężny obiekt, kolos. Samo przejście całego hotelu i zajrzenie w każdy kąt zajmie nam co najmniej trzy tygodnie. A jeszcze musimy dokładnie sprawdzić całą dokumentację techniczną. To dla nas ogromne wyzwanie. Jeszcze tak wielkiego budynku nie kontrolowaliśmy. Mówienie o terminie otwarcia hotelu to w tej chwili wróżenie z fusów, biorąc pod uwagę także toczące się w sądzie w Szczecinie postępowania. Poza tym budowę przed nami musi skontrolować straż pożarna, a to się jeszcze nie stało - dodaje.

Informację tę potwierdził w rozmowie z money Artur Rowiński, z-ca komendanta PSP w Gryficach. - Nie otrzymaliśmy jeszcze wniosku od inwestora o przeprowadzenie kontroli - usłyszeliśmy.

"W toku prac nastąpiły odstępstwa od projektu"

Agnieszka Gawińska-Rucińska z Gołębiewski Holding "nie zgadza się z przyjętą przez inspekcję kwalifikacją wykonanych robót budowlanych jako samowola budowlana". W odpowiedzi na pytania money.pl powołuje się na "prawomocne pozwolenie na budowę całego obiektu hotelowego Gołębiewski" wydane 22 stycznia 2018 roku.

– Regułą jest, że proces inwestycyjny dużych obiektów, których budowa zaplanowana jest na kilka lat, ulega bieżącym aktualizacjom, co wymusza pewne modyfikacje pierwotnej dokumentacji projektowej – wyjaśnia radczyni prawna.

W toku prowadzonych prac budowlanych nastąpiły odstępstwa od pierwotnie przyjętego projektu. Zakres zmian objętych prowadzonymi procedurami administracyjnymi jest ograniczony i skupiony właściwie głównie wokół poszerzenia kompleksu basenowego na terenie przeznaczonym do rekreacji – dodaje.

Prace wykończeniowe w hotelu Gołębiewski

Prace nad budową hotelu Gołębiewski w Pobierowie ruszyły w 2018 r. To największy hotel na polskim wybrzeżu i w ogóle w Polsce. Wielopiętrowy hotel w Pobierowie (11 pięter nad samym Bałtykiem) budowany jest pośrodku niczego i widoczny z daleka. Aby go postawić, wycięto ok. 1,5 tys. drzew, które Tadeusz Gołębiewski obiecał posadzić gdzie indziej.

Hotel ma mieć pięć gwiazdek. Oznacza to, że znajdzie się w światowej czołówce tego typu obiektów. Docelowo będzie mógł przyjmować 2,2 tys. gości, ale wliczając dostawki - nawet 3 tys. osób. Budowa jest na etapie wykończeniowym.

W holu wejściowym lśni już marmurowa podłoga, świecą ogromne żyrandole, a sala zabaw dla dzieci jest już pomalowana. Hol wejściowy ma prawie 2,5 tys. metrów kwadratowych. Także część basenowa jest już na ukończeniu.

W dwóch restauracjach na parterze ustawiane są stoliki i krzesła. Jedna z nich, tzw. zielona, ma mieć bardziej reprezentacyjny charakter – informował dziennikarz "Głosu Szczecińskiego", który na początku grudnia zwiedził budowany hotel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Magdalena
3 miesiące temu
Gołębiewski miał możliwość a co rodzina to chodzi o łapówki w tym kraju się nic nie zmieniło od lat dalej jest tak samo zapłacą to będzie dalej miał prawo budowlane jak nie wiadomo o co chodzi czekają na kasę stary umarł żona z córkami i synem nie chcę może zapłacić albo boją się wchodzić w strefę układów wiadomo że to są ludzie mafii w Polsce czarna strefa nie widzę żeby ktoś normalny budował na taką skalę za swoje wiadomo za rządowe i z lewych przekrętów taki był ten niby Gołębiewski cały stary miał różne układu teraz kto te układy przejmuje jak umarł szkoda tylko strefy zieleni i zwierząt na tą nędzną budowę poza tym 3 daty otwarcia są i co z tego jak to jest a wykonane i układowe bajki dla urzędników że miasteczka zarobią więcej a przeludnienie będzie jak słoik ogórków jeden na drugim szkoda było czasu na takie kołchozy stawiać z betonu starego ciula 79 letniego marzyciela jak z tego zamku bez nadzoru budowlanego to taki sam marzyciel zamek stoi w surowym otwartym w strefie ekologicznej latami bez możliwości budowy zezwoleń itp marzycieli w Polsce jest tysiące ale to są realizację są bardzo słabym punktem wykonalność oby to kiedyś miało możliwość powstania do końca projektu choć takich już było tysiące zrównali to z ziemią lub stają przed lata jako nie skończone budowy. .
Jest tak
4 miesiące temu
To jest przekaz podprogowy. Wywrócona przez urzędnika na lewą stronę pusta kieszeń.
Power Wind
4 miesiące temu
Polak Polakowi wilkiem - jak to możliwe by uzyskano pozwolenie na budowę bez możliwości prowadzenia budowy. Przepisy są takie by niczego nie można zbudować, nawet wiatraki będą budować imigranci zarobkowi bo Polakowi Polacy nie pozwolą budować i sprzedawać tanio prądu z wiatraków.
AleNumer
4 miesiące temu
Zapłacą milion i będzie zezwolenie.. Przy już tak zaawansowanej budowli każdy chce coś zarobić... Nawet niby nie zarabiający inspektor y.. Będzie wszak nagroda za stwierdzenie nieprawidłowości...
Uczciwy
4 miesiące temu
A co z samowolą przy budowie nowej siedziby grupy Bilderberg w Stobnicy?
...
Następna strona