Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Nowy urlop w Kodeksie pracy. Pracodawca nie może odmówić i musi zapłacić

35
Podziel się:

Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w Kodeksie pracy. Do polskiego prawa wszedł nowy rodzaj urlopu – od tzw. siły wyższej. Pracodawca nie może go odmówić pracownikowi. Musi też mu zapłacić połowę pensji, gdy będzie on na nim przebywać.

Nowy urlop w Kodeksie pracy. Pracodawca nie może odmówić i musi zapłacić
Urlop od siły wyższej wszedł w życie. To 16 godzin rocznie płatne w 50 proc. (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Spotmatik)

Od 26 kwietnia obowiązuje w Polsce nowelizacja Kodeksu pracy, a o jej szczegółach pisaliśmy w money.pl wielokrotnie. Zmiany są niezbędne ze względu na konieczność implementacji dwóch unijnych dyrektyw dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Nowe przepisy wydłużyły urlopy rodzicielskie, wprowadziły nowy urlop opiekuńczy, a także urlop od siły wyższej.

Czym jest urlop od siły wyższej?

O nowym rodzaju urlopu napisał portal rynekzdrowia.pl. Jak zauważył, urlop od siły wyższej to:

  • 16 godzin lub też 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku;
  • urlop ten jest płatny w wysokości połowy wynagrodzenia;
  • za siłę wyższą uznaje się pilne sprawy rodzinne. Chodzi tu m.in. o wypadek lub chorobę, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź

Co istotne, pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu od sił wyższej. Wystarczy, że złoży on wniosek o tego rodzaju zwolnienia najpóźniej w dniu korzystania z niego.

Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy jest wdrożeniem dwóch unijnych dyrektyw – rodzicielskiej oraz work-life balance. Zmiany odnoszą się do kwestii zawierania umów i ich rozwiązywania, wprowadzają nowe urlopy oraz uelastyczniają pracę rodziców. Jednym z przepisów jest wprowadzenie konieczności uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę na czas określony lub umożliwienie złożenia wniosku o zmianę warunków zatrudnienia.

Nie da się ukryć, że nowe przepisy wprowadzają kolejne obostrzenia i obowiązki dla pracodawców. Jeżeli pracownicy będą korzystać z nowych uprawnień np. możliwości składania wniosków o zmianę umowy na umowę na czas nieokreślony lub awans, pracodawca zgodnie z nowymi przepisami powinien wniosek uwzględnić. Natomiast już jego obowiązkiem jest przygotować odpowiedź na wniosek i jeśli np. nie chce dać pracownikowi awansu czy stałej umowy, napisać dlaczego – powiedziała money.pl Ewelina Pietrzyk-Wojnicz, radczyni prawna i pełnomocniczka firm ds. przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
grs
4 miesiące temu
Znajomi prowadzili firmę kilkanaście lat. Zatrudniali i płacili ZUSy. W zeszłym roku wszedł polski ład.... Spowodowało to, że byli w plecy jakieś 30 tys. Już się zamknęli. Załatwili ich składką zdrowotną 9% i podwyżką pensji minimalnych. Są na bezrobociu. Ich pracownicy też. Mają mnóstwo wolnego czasu. Biorą zasiłki i żyją z 500+. Zrobią jakąś lewiznę bez podatku. Czego to uczy? Najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Założysz firmę? Za chwilę nowe przepisy, interpretacje, zakazy, nakazy, kontrole, zmiany podatków, składek ZUS. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Czytaliście ksiązke pt. "Chcę być szczęsliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy "? Jest o tym się jak stać się niezależnym finansowo, zbudować majątek przez rozsądne inwestycje o ograniczonym ryzyku, mieć co miesiąc dochody bez chodzenia do pracy na 8-10 godzin do końca życia. Rządzącym nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, bo nie mogą nas przekupić „plusami”, kolejnymi emeryturami. Najlepszy obywatel to zależny od państwa, zadłużony i nieświadomy finansowo.
grażyna
4 miesiące temu
no cóż pracownicy budżetówki pewnie wykorzystają, ci pracujący u prywaciarzy niestety nie
mała firma+
4 miesiące temu
Taak tylko od kilku lat OBOIWĄZKI ma PRACODAWCA a pracownik ? Masakra jakaś niedługo to będe musiał prosić aby przyszli do pracy teraz po weekendzie grilach i tak 1/3 nie przychodzi tylko urlop na żądanie a produkcja spowalnia co mam klientowi powiedzić ze otrzyma 2 dni pózniej towar bo zapili w weekend? Chowamy naród nieudaczników , tylko roszczeniowców . Propozycja niech wszyscy założą firmy i zobaczą jak to jest.
Realista
4 miesiące temu
A niemiec się śmieje zniekompetencji polskich Januszy biznesu bo przedsiębiorca w Polsce za pracę zapłaci aż 2/3 mniej a mimo to biadoli że pracownik na urlopie. Chleb w sklepie byłby po 25 złotych jakby pracownicy marketow w Polsce zarabiali 3000 euro brutto, tj w zaokragleniu 12 tys zł brutto/ 8-9 tys netto jak w Niemczech, np niemieckik Kauflandzie czy Edece
Kate
4 miesiące temu
Oj jak pracodawcy płaczą, oj oj... Pracowałam w wielu miejscach i tyle patologii widziałam (ze strony pracodawców oczywiście), a ta gadka o roszczeniowych, przebiegłych, leniwych pracownikach co siedzą na l4 już mi zbrzydła. Problemy z odbieraniem urlopów lub uzyskaniem zapłaty za niewykorzystany urlop to zmora pracownika. Pogróżki, że zwolnią z pracy jak weźmiesz wolne na chore dziecko ze skierowaniem do szpitala( "albo się pracuje , albo dziecko wychowuje"). Przez 10 lat pracy u jednego pracodawcy wzięłam 12 dni zwolnienia i to na dziecko, ja do pracy przychodziłam z grypą, itp. Mąż brał wolne, bo pracuje w swojej rodzinnej firmie. Bierze kiedy potrzebuje. Ostatnia pensja została zmniejszona o jakies wyliczenia z kosmosu. "Ile cię nie było?- 4 dni?"Wyliczył dniówkę i obciął mi 100% dniówki przez 4 dni. I co mogłam zrobić? Nic. Szukałam pracy, ale jej nie ma. No można zmienić na takiego samego lub gorszego, albo pójść do Biedronki. Lepiej nie będzie. Ta patologia chyba nigdy się nie skończy. Nie każdy ma szczęście urodzić się wybitnym, nie każdy ma szczęście ukończyć dobre studia i przebierać w ofertach.
...
Następna strona