Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Obostrzenia. Podhale zapowiada "Góralskie Veto" i otwarcie biznesów po 17 stycznia

100
Podziel się

Przedsiębiorcy z Podhala nie mają zamiaru uzależniać swojego dalszego losu od decyzji polityków. Zapowiadają, że po 17 stycznia otworzą swoje biznesy niezależnie od tego, czy rząd da zielone światło.

Obostrzenia. Podhale zapowiada "Góralskie Veto" i otwarcie biznesów po 17 stycznia
Zakopane jest tej zimy wyjątkowo puste. Górale chcą to natychmiast zmienić (PAP, Grzegorz Momot)
bDzyPoiJ

Wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym właściciele kwater i gestorzy stacji narciarskich, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców – informuje PAP.

Inicjator akcji Góralskie Veto Sebastian Pitoń zapowiedział, że w poniedziałek wieczorem w symboliczny sposób w wielu miejscach Podhala zostaną odpalone pochodnie, tworząc literę V, czyli "veto".

- Jest to ostatni moment, żebyśmy mogli tej polityce rządu, która nas po prostu wykończy, powiedzieć veto. To nieprzypadkowa analogia do liberum veto. W Rzeczpospolitej Szlacheckiej chodziło o powstrzymanie tworzenia złego prawa, a my teraz też znaleźliśmy się w analogicznej sytuacji. Powołujemy się tu na dziedzictwo liberum veto, ponieważ jeden wolny człowiek także może być strażnikiem porządku prawnego – przekonywał w rozmowie z PAP inicjator akcji.

bDzyPoiL
Zobacz także: W Zakopanem brakuje klientów, ale jest optymizm. "Na pewno przetrwamy!"

Zapewnił, że przedsiębiorcy nie będą działać partyzancko, lecz przygotowują się do "obywatelskiego nieposłuszeństwa". Rozmawiają z prawnikami, szukają rozwiązań prawnych, dzięki którym w sporze będą mogli wykazać, że mają rację przyjmując klientów.

bDzyPoiR

Ma on nadzieję, że akcja Góralskie Veto zyska ogólnopolski charakter.

- Efektem synergii uda się uruchomić lawinę nie do zatrzymania, ponieważ rząd nie ma narzędzi terroru. Urzędnicy, policjanci jadą na tym samym wózku co my i zdają sobie sprawę, że podcinają gałąź, na której wszyscy siedzimy - uważa.

bDzyPoiS
bDzyPojm
Źródło:
KOMENTARZE
(100)
kkk
1 tyg. temu
Ciekawe co zrobi rząd, gdy sądy będą orzekać, że cały lockdown i obostrzenia były nielegalne i nakażą wypłatę zadośćuczynienia wszystkim poszkodowanym przedsiębiorcom?
Marmala
1 tyg. temu
Pomimo że górale w większości głosowali na PiS, trzymam kciuki za ich inicjatywę. Oby szybko objęła całą Polskę. 👍
Marcin
1 tyg. temu
Bez wprowadzenia stanu wyjatkowego pis dziala bezprawnie a nawet kryminalnie zakazujac ludzia pracy gwalcac konstytucyjne prawa. Gorale jak i kazdy inny moga wygrac bo rzadzacy doskonale wiedza ze dzialaja bezprawnie ale licza ze nie bedzie oporu spoleczenstwa i im sie uda
bDzyPojn
dkl
1 tyg. temu
Niech składają sprawy do sądu. Głosowali przecież za PISowskimi sprawiedliwymi sądami. Niech sprawdzą jaki będzie wynik.
Sławomir
1 tyg. temu
Brawo górale
...
Następna strona