Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek,SAS
|

Od intensywnego myślenia naprawdę można się zmęczyć. Oto co mówi na ten temat nauka

5
Podziel się:

Gdy przez dłuższy czas używamy mięśni, wymagają one potem odpoczynku i regeneracji. Podobnie wygląda to w przypadku naszego mózgu. Francuscy naukowcy przeprowadzili badania, które miały na celu wyjaśnienie, dlaczego utrzymywanie skupienia przez długi czas stanowi tak duży wysiłek dla naszego mózgu.

Od intensywnego myślenia naprawdę można się zmęczyć. Oto co mówi na ten temat nauka
Intensywna praca umysłowa sprawia nie tylko, że czujemy się zmęczeni, ale też słabnie nasza kontrola poznawcza (Getty Images, mixetto)

W przeciwieństwie do tego, jak działa zmęczenie fizyczne, nie jest jeszcze w pełni jasne, dlaczego nasz umysł staje się zmęczony po długim czasie skupienia i intensywnego myślenia – pisze "The Economist". Zdaniem naukowców z Uniwersyteckiego Szpitala Salpêtrière w Paryżu przyczyną tzw. zmęczenia poznawczego (ang. cognitive fatigue) są zmiany chemiczne zachodzące w korze przedczołowej mózgu, które wynikają z wysokiej aktywności neuronów w tym obszarze. Zmiany te objawiają się po prostu jako uczucie zmęczenia.

Gdy nasz umysł intensywnie się skupia, neurony są bardzo aktywne. Utrzymywanie takiego stanu przez wiele godzin sprawia, że w mózgu akumulują się potencjalnie szkodliwe substancje i wysyła on nam wyraźny sygnał: czas przerwać pracę. Eksperyment, który pozwolił badaczom dojść do powyższych wniosków, został opisany w prestiżowym czasopiśmie akademickim "Current Biology".

Zmęczenie poznawcze po długim czasie pracy umysłowej

Jak dowiadujemy się z artykułu opublikowanego w "The Economist", naukowcy poprosili uczestników badania, by przez nieco ponad sześć godzin wykonywali zadania wymagające myślenia. Połowie z nich przydzielono zadania łatwe do wykonania, a drugiej połowie – trudne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smartfony mogą źle wpływać na naszą pracę. "Mózg musi dostać dawkę odpoczynku"

W trakcie obserwacji uczestnicy byli proszeni o podjęcie pewnej decyzji. Pytano ich mianowicie, czy woleliby zarobić 50 euro za jazdę na rowerze treningowym przez 30 minut na szóstym poziomie mocy, czy 37 euro za 30 minut na drugim poziomie mocy. Uczestnicy, którym przydzielono trudniejsze zadania, częściej wybierali opcję zakładającą otrzymanie mniejszej nagrody pieniężnej, która równocześnie wiązała się z mało intensywnym wysiłkiem. Zauważono także, że ta grupa uczestników podejmowała swoje decyzje bez dłuższego zastanawiania.

Dodatkowym wskaźnikiem zmęczenia u uczestników wykonujących trudniejsze zadania był także czas rozszerzania się ich źrenic – w miarę postępu eksperymentu znacznie się on wydłużał.

Podczas trwania eksperymentu naukowcy, przy użyciu spektroskopii rezonansu magnetycznego, monitorowali zmiany, jakie zachodzą w mózgach uczestników wykonujących zarówno łatwe, jak i trudne zadania. Analiza wykazała wyższe stężenie glutaminianu (kwasu glutaminowego) w synapsach bocznej części kory przedczołowej uczestników wykonujących zadania o wysokim poziomie zaawansowania. Glutaminian jest neurotransmiterem odgrywającym rolę w procesach takich jak nauka, zapamiętywanie oraz sen. Naukowcy wykazali więc, że zmęczenie poznawcze wiąże się ze zwiększonym stężeniem glutaminianu w korze przedczołowej – czytamy.

Zbawienna rola snu

Podsumujmy wnioski. Intensywna praca umysłowa sprawia nie tylko, że czujemy się zmęczeni, ale też słabnie nasza kontrola poznawcza. Jest to pojęcie zbiorcze obejmujące m.in. zdolność do (mówiąc bardzo ogólnie) wysiłku umysłowego, samokontrolę i siłę woli. Zmęczeni umysłowo, podejmujemy decyzje zgodnie z linią najmniejszego oporu i bez większego zastanowienia, wybierając to, co kosztuje nas najmniej wysiłku i czekania.

Jak temu zaradzić? Mathias Pessiglione, współautor badania, twierdzi, że "istnieją dowody na to, że glutaminian jest eliminowany z synaps podczas snu". Mówiąc wprost: by mózg mógł wrócić do równowagi, potrzebny jest mu odpoczynek, najlepiej pokrzepiający sen. Uczony radzi też ludziom, by unikali podejmowania ważnych decyzji, gdy są zmęczeni – czytamy w magazynie "Neuroscience News".

badania naukowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Jola
rok temu
I to właśnie o pracy nauczyciela. Przez parę godzin intensywny wysiłek umysłowy. Brak w tym czasie odpoczynku- nieznośny hałas na przerwach. Oprócz nauki mnóstwo spraw uczniów potrzebujących pomocy i wsparcia. Hejt rodziców. Brak wynagrodzenia umożliwiającego godne życie. Ciągłe ocenianie i presja czasu, aby zdążyć z przeladowanym programem.
Pan filozof-o...
rok temu
I do tego potrzeba było badań? Intensywne myślenie męczy. Przy okazji zazwyczaj nikt nie myśli intensywnie z zamkniętymi uszami i w totalnej ciszy, więc męczą się wzrok i cały organizm od utrzymywania całego układu w skupieniu. Przy wielu bodźcach zewnętrznych skupianie uwagi jest mocno obciążające i stresujące dla organizmu.
hehe
rok temu
pisowcy niszczą naukę bo tera dzień w dzień promują jakiegoś jp2 który nawymyślał teorii na które albo nie ma dowodów albo są dowody obalające te teorie a na uczelniach jest więcej fejków niż w internecie. chyba wiemy jaki wpływ ma nauka na dzisiejszy świat ? przykładowo naukowcy wymyślili że co2 jest trucizną i przez to niedługo w polsce będziemy siedzieć po ciemku
hehe
rok temu
dzisiaj mamy dzień autyzmu niby autyści mają IQ 150 a zakupów nie potrafią zrobić więc tu mam dylemat poznawczy bo z jednej strony testy mówią że autyści są genialni a z drugiej strony fakty mówią że autyści są poniżej przeciętnej. na uniwersytecie warszawskim są psychologowie z doktoratami którzy mają IQ 156+ a jednocześnie ci psychologowie dosyć ciężko radzili sobie z matematyką już na poziomie szkoły średniej więc znowu mam dysonans poznawczy bo testy mówią że ci psychologowie są genialni a fakty mówią że ci psychologowie są przeciętni. komu wierzyć: testom czy faktom ? psychologowie dopuszczają się oszustw naukowych bo fakty pokazują że testy IQ nie działają więc psycholog używający takich testów jest jak fizyk używający zepsutego termometru. kiedy minister czarnek zrobi porządek z polskimi "naukowcami" ? dlaczego podatnicy mają się składać na wypłaty dla takich ludzi którzy mają problemy właściwie ze wszystkim ?
Rcbppp
rok temu
Ja też tak mam ,,,, a mówią że jestem śpioch ,,,