Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Odejście od paliw z Rosji będzie kosztowne. Potrzeba nawet 100 mld zł

Podziel się:

Ironia losu: polska energetyka ma odejść od paliw kopalnych z Rosji najszybciej w Europie. Co Bruksela chciała uczynić za pięć lat, Warszawa chce zrobić w osiem miesięcy - pisze "Rzeczpospolita". Zaprezentowany w środę plan "derusyfikacji" polskiej energetyki miałby opierać się na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). "Tyle że wtedy tylko rozbudowa sieci energetycznych wymagałaby 100 mld zł nakładów" - ostrzega dziennik.

Odejście od paliw z Rosji będzie kosztowne. Potrzeba nawet 100 mld zł
Polska energetyka ma się uniezależnić od rosyjskich surowców do końca roku (GETTY, Bloomberg)

Zapowiedziany przez rząd nowy system energetyczny Polski ma być oparty na OZE o mocy blisko 50 GW do 2030 r. Najpóźniej w maju import rosyjskiego węgla ma zostać zablokowany na mocy ustawy, a do końca roku Polska ma się uniezależnić od rosyjskiej ropy i gazu.

Dziennik wylicza, że 50 GW to blisko tyle, ile mocy ma obecnie cały system energetyczny w kraju, licząc wszystkie elektrownie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne szacują, żę na rozbudowę sieci przesyłowych tylko one wydadzą 36 mld zł.

Premier zapowiada 50 GW mocy w OZE w systemie energetycznym. Tu paradoks polega na tym, że mniej więcej tyle chcą zaoferować w ramach już istniejących i już planowanych projektów inwestorzy (według danych zebranych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Urząd Regulacji Energetyki od zainteresowanych firm) - podkreśla "Rz".

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie tańsze paliwo? "Niewykluczone, że w drugiej połowie roku"

100 mld zł, by odciąć polską energetykę od Kremla

I dodaje, że problem pojawia się w miejscu, gdzie kończy się rola inwestorów. "Żeby zrealizować plan energetycznego odcięcia się od Kremla, należałoby wyłożyć co najmniej 100 mld zł" - pisze gazeta.

Operatorzy takich środków nie mają, a rząd zapewne nie pozwoli na przeniesienie kosztów tej operacji na odbiorców. Rzucamy się zatem na bardzo głęboką wodę - konkluduje "Rzeczpospolita".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl