Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Odnawialne źródła energii. Resort podał nowe dane

38
Podziel się:

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 GW - poinformowało Ministerstwo Klimatu. Najszybciej rozwijającym się obecnie segmentem OZE jest fotowoltaika.

Polacy coraz więcej uwagi przykładają do ekologii. Popularność zyskują przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne
Polacy coraz więcej uwagi przykładają do ekologii. Popularność zyskują przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne (east news)

- To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie - powiedział wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił, dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce.

- Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc. - dodał cytowany w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

W ocenie wiceministra jest to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak "Mój Prąd", "Agroenergia" czy "Energia Plus".

- Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii. Chodzi o tzw. system opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju 'magazynu energii'. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni - wyjaśnił Zyska.

Wiceminister przypomniał też, że głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

- Innymi dedykowanymi systemami wsparcia dla wytwórców energii z OZE są wprowadzone w roku 2018 mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii - dodał Zyska.

Ponadto za sprawą nowelizacji ustawy o OZE od dnia 29 sierpnia 2019 r. rozszerzony został prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r. Zmiana polega na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, podsumowano.

Ministerstwo Klimatu zapewniło również, że w sposób ciągły prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, do których należy m.in. rozwój klastrów energii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
oze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(38)
Robert
4 lata temu
...cóż, obecnie fotowoltaika jest droga, lecz gdy zamknięte zostaną elektrownie węglowe, fotowoltaika, stanie się najtańsza. A więc nie jest tak żle z fotowoltaiką, jakby mogło się wydawać...
Aaa
4 lata temu
Zamiast 500 lepiej było by dofinansować panele budować drogi fabryki tylko na kogo głosowałby Seba z Angela chowając jesice.
Pupa endriu
4 lata temu
Hahahha. A my momy wyngiel na sto lat i nas nie obchodzą jakieś swiecidelka na dachach
Brak info
4 lata temu
Opady zablokował pracę bełchatowianie i kilku innych, energię dostarczał Niemcy Szwedzi itp. Czyli brak wody blokada i nadmiar blokada wunglowych. Wiatru nie, słońca nie. Ale blokada na hydroelektrownie i mikrobiogazownie
Ok
4 lata temu
Ha ha...
...
Następna strona