Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Odnawialne źródła energii. Resort podał nowe dane

110 reakcji
44
15
38
Podziel się

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 GW - poinformowało Ministerstwo Klimatu. Najszybciej rozwijającym się obecnie segmentem OZE jest fotowoltaika.

Polacy coraz więcej uwagi przykładają do ekologii. Popularność zyskują przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne
Polacy coraz więcej uwagi przykładają do ekologii. Popularność zyskują przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne (east news)
bCNbLoqJ

- To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie - powiedział wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił, dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce.

- Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc. - dodał cytowany w komunikacie.

bCNbLoqL

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

W ocenie wiceministra jest to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak "Mój Prąd", "Agroenergia" czy "Energia Plus".

- Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii. Chodzi o tzw. system opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju 'magazynu energii'. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni - wyjaśnił Zyska.

Wiceminister przypomniał też, że głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

bCNbLoqR

- Innymi dedykowanymi systemami wsparcia dla wytwórców energii z OZE są wprowadzone w roku 2018 mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii - dodał Zyska.

Ponadto za sprawą nowelizacji ustawy o OZE od dnia 29 sierpnia 2019 r. rozszerzony został prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r. Zmiana polega na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, podsumowano.

Ministerstwo Klimatu zapewniło również, że w sposób ciągły prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, do których należy m.in. rozwój klastrów energii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bCNbLorm
energetyka
wiadomości
oze
odnawialne źródła energii
energia
Źródło:
ISBnews
38
44
15
3
3
1
6
KOMENTARZE
(38)
xyz
miesiąc temu
Koszt instalacji 5 kW 3 fazowej to 13777 zł. Przy samodzielnym montażu. Do tego odliczyć -5000 i podatek.
Kris77
miesiąc temu
Fajnie że taki wzrost ale najpierw trzeba się przedrzeć poprzez biurokrację. Nie wiem jak w innych ale ja w PGE zanim będę mógł uruchomić swoją instalacje zamontowana to zima mnie najdzie. Po każdym papierze jest miesiąc czekania ( ja już czekam 2 miesiąca i jeszcze nie ruszyło). Obsługa s PGE jak zadzwonisz ( ale po 8 próbach min.)to jakbym im krzywdę zrobił że dzwonię . Masakra. Nie wiedziałem że to taka tragedia w tym PGE
Po rozum do g...
miesiąc temu
Bo ludzie poszli po rozum do głowy. I potrafią liczyć. Inwestycja w fotowoltaikę dla domu to jak wrzucenie 20-30 tys zł na lokatę z oprocentowaniem 10% rocznie, która będzie pracować przez min 25 lat. Kto nie wierzy - kalkulator do ręki. Ponadto, zamiast czekać na kolejne podwyżki cen prądu, można cieszyć się gwarancją ceny 0,30zł / kWh przez 25 lat (tak wynika ze zamortyzowanego kosztu).
bCNbLorn
cefe
miesiąc temu
po 5 latach jak sam zakładasz jestes na czysto...
ekologiczny i...
miesiąc temu
Założyłem fotowoltaikę, wziałem dziadowską firmę z warszawy i do tej pory pge mi jej nie odebrało. Dziadostwo do kwadratu.
Najnowsze komentarze (38)
Robert
miesiąc temu
...cóż, obecnie fotowoltaika jest droga, lecz gdy zamknięte zostaną elektrownie węglowe, fotowoltaika, stanie się najtańsza. A więc nie jest tak żle z fotowoltaiką, jakby mogło się wydawać...
Aaa
miesiąc temu
Zamiast 500 lepiej było by dofinansować panele budować drogi fabryki tylko na kogo głosowałby Seba z Angela chowając jesice.
Pupa endriu
miesiąc temu
Hahahha. A my momy wyngiel na sto lat i nas nie obchodzą jakieś swiecidelka na dachach
Brak info
miesiąc temu
Opady zablokował pracę bełchatowianie i kilku innych, energię dostarczał Niemcy Szwedzi itp. Czyli brak wody blokada i nadmiar blokada wunglowych. Wiatru nie, słońca nie. Ale blokada na hydroelektrownie i mikrobiogazownie
Ok
miesiąc temu
Ha ha...
typ
miesiąc temu
bosze ilu tu producentów fotowoltaiki się zleciało...złapałam się za głowę
aaa
miesiąc temu
ciekawe kiedy wymyślą podatek od tak pozyskiwanego prądu. Na pewno coś wymyślą żeby nic nie było za darmo. Tylko czekać, obserwujcie
Energetyk
miesiąc temu
Nikt tutaj nie pisze że Enea zapłaci prosumentowi za nadmiar produkcji tylko wówczas gdy w tym samym czasie będzie odbiór przez innych użytkowników na danym obszarze wyznaczonym przez transformator. Przykład jeżeli w danym osiedlu domków jednorodzinnych jest dużo prosumentów to występuje nadmiar produkcji w stosunku do odbioru. Wówczas energia się nie "magazynuje" falowniki stoją. Granicą takiego osiedla jest trafostacja która niestety nie przepuszcza energii do sieci ogólnokrajowej. (sieć w Polsce nie jest inteligentna) Czyli generalnie zakładanie fotowoltaiki byłoby opłacalne tylko wówczas gdy na danym osiedlu domków byłoby tylko kilku prosumentów. Im jest ich więcej tym dla nich gorzej.
bCNbLorf
real
miesiąc temu
Właśnie popędziłem naganiaczy na instalację.... Wybudowałem dom za okrągłą kwotę, wszystko było dobierane ze starannością - również dachówka i teraz miałbym to zakryć paskudnie wyglądającymi płytami foto....??? Inna sprawa: stać mnie było na chatę za takie pieniądze więc i stać mnie na normalny prąd. Montaż panieli na nowym domku to tak jakby kupić nowe porsche z salonu i iść do okolicznego warsztatu i je zagazować
bzdury
miesiąc temu
zanim będzie zwrot to wyjdzie już nowa technologia i te trzeba wymienic bo za słabe będą .
jarek
miesiąc temu
czyli jak zaświeci słonce będzie nadprodukcja energii i operatorzy obniża cenę skupu. I cały misterny plan prosumencki zwrot kasy za inwestycję się rozsypie.
superReklama
miesiąc temu
Czy na zdjęciu pod solarami nie jest dach z eternitu ? bogactwo na pokaz a pod nim trucizna i rak .
sts
miesiąc temu
Janusze biznesu piszacy opinie pod artykulem!! Im sie oplaca, zwaca im sie inwestycja po 7-8 latach a potem zysk ahha smiechu warte!! Inwestycja powinna sie zwracac najpozniej po roku a nie po 7-8 latach!!
Jamnik
miesiąc temu
No, na pewno opłaca się firmom instalującym... Bo nagle pojawiły się jak grzyby po deszczu...