Port lotniczy Bruksela-Charleroi zapowiada w środę, że - wobec zapowiedzi ogólnonarodowego strajku 31 marca - nie obsłuży żadnego przylatującego i odlatującego samolotu pasażerskiego. "Linie lotnicze skontaktują się z pasażerami, których lot został zakłócony. Prosimy, aby nie przychodzić na lotnisko tego dnia" - przekazuje lotnisko.
Belgia. Odwołane wszystkie loty z Brukseli
Linie lotnicze Brussels Airlines apelują, by być gotowym na anulowanie biletu oraz zawnioskowanie o zwrot pieniędzy. "Uprzejmie przepraszamy wszystkich dotkniętych tą sytuacją pasażerów" - czytamy.
Jak podała telewizja VRT, związki zawodowe ogłosiły strajk generalny w proteście przeciwko planom reform dotyczących płac, emerytur rządu federalnego i podwyższenia wieku emerytalnego. Oczekuje się, że strajkować będą głównie pracownicy odpowiedzialni za przewóz bagażu oraz pracownicy ochrony. Nie wiadomo, czy dołączą do strajku kontrolerzy ruchu lotniczego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szacuje się, że odwołanych zostanie około 650 lotów, w tym 9 bezpośrednich połączeń między Polską a Belgią. Każdego dnia między Polską a Brukselą odbywają się bezpośrednie połączenia obsługiwane przez LOT, Brussels Airlines i Ryanair. Samoloty kursują do Brukseli z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Modlina.
Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004, pasażerowie nie mogą ubiegać się o odszkodowanie bo strajk jest poza kontrolą linii lotniczych. Strajk pracowników lotniska jest uznawany za okoliczność nadzwyczajną, co oznacza, że linie lotnicze nie są zobowiązane do wypłaty odszkodowania. Mimo to, przewoźnicy muszą zapewnić pasażerom opiekę – zwrot kosztów biletu, alternatywny lot, posiłki i napoje w przypadku długiego oczekiwania, a także zakwaterowanie i transport do hotelu, jeśli sytuacja tego wymaga.
Rząd Belgii wprowadził niedawno reformę podwyższającą wiek emerytalny z 65 do 66 lat od 1 stycznia 2025 r., a następnie do 67 lat do 2030 r. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1960 r. nadal mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat.