Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|
aktualizacja

Okrągły stół ws. edukacji. Morawiecki: cztery obszary rozmów

833
Podziel się:

Uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i nowoczesna szkoła - to cztery obszary, których mają dotyczyć rozmowy ws. edukacji. Zaplanowano go na piątek 26 kwietnia na Stadionie Narodowym o godz. 12.

Okrągły stół ws. edukacji. Morawiecki: cztery obszary rozmów
(East News)

W czwartkowe popołudnie premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremier Beatą Szydło zwołali konferencję, której tematem był okrągły stół ws. edukacji. Ten odbędzie się w piątek 26 kwietnia na Stadionie Narodowym. Wówczas kończy się rok szkolny dla maturzystów i mija termin klasyfikacji do egzaminów.

Ma się odbyć jeszcze przed maturami, bo jak podkreślał premier, zależy mu, żeby te odbyły się bez przeszkód.

- Chciałbym poprosić, żeby rady pedagogiczne zaklasyfikowały maturzystów do matur. Prośba, żeby nie nadwyrężać tego stresu, który już i tak im towarzyszy. W kontekście sporu ze związkami, chciałem podkreślić, że ten zaogniony spór można zakończyć tylko przez pogłębioną analizę - mówił premier Morawiecki. - Nie da się nadrobić wieloletnich zapóźnień w kilka miesięcy - dodał.

Zobacz także: Zarobki nauczycieli. "Sposób wynagradzania jest po prostu zły"

Premier poinformował, że w obradach, które odbędą się po świętach wielkanocnych, wezmą udział m.in. reprezentacja rodziców (która zostanie wylosowana), eksperci, nauczyciele, także związkowcy - Zapraszamy opozycję - zaznaczył Morawiecki.

Szef rządu zaapelował również o powstrzymanie strajku. - Chciałbym, żeby w wyniku okrągłego stołu wszyscy byli wygrani. Żeby nie było tak, że strona rządowa, nauczyciele, związkowcy czy ktoś inny w jakiś sposób triumfuje. Nam chodzi o jakość polskiej edukacji na lata do przodu - podkreślał.

Podwyżki nawet do 8 tys. zł brutto

Beata Szydło podkreślała natomiast, że liczyła na nowe propozycje ze strony strajkujących, ale się nie doczekała. Stwierdziła, że zgodnie z propozycjami rządowymi, nauczyciele dostaną w tym roku w zasadzie "podwójną podwyżkę". O tegorocznych podwyżkach informowaliśmy na money.pl.

Szydło stwierdziła, że możliwe są także dalsze podwyżki - nawet do ponad 8 tys. zł brutto. Aby tak się stało, niezbędne jest - zdaniem byłej premier - wprowadzenie zmian w systemie wynagradzania. - To wszystko leży na stole. Potrzebna jest rozmowa, potrzebny jest dialog - stwierdziła Szydło.

Zmiany mają dotyczyć m.in. pensum, czyli godzin spędzanych "przy tablicy". Tych zmian ZNP nie chce zaakceptować.

Podobnie jak szef rządu, Szydło podkreślała, że teraz najważniejsze są matury. - Bądźcie ze swoimi uczniami - zaapelowała do nauczycieli.

Była premier odniosła się również do słów szefa ZNP Sławomira Broniarza, który stwierdził, że przeprowadzenie matur zależy od rządu. - Na szczęście pan Broniarz nie mówi głosem wszystkich nauczycieli. Życzę sobie, by prezes ZNP częściej mówił o uczniach. Na spotkaniach ten wątek zupełnie ginął - stwierdziła Beata Szydło.

Konferencję na antenie TVN24 skomentował Sławomir Broniarz. - 26 kwietnia to jest dość odległy termin - stwierdził szef ZNP. Zakpił również z miejsca spotkania, czyli Stadionu Narodowego. - Nie sądzę, żeby było 60 tysięcy uczestników - mówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(833)
Polak
4 lata temu
Pani Szydło na wstepie mówiła tylko o egzaminach gimnazjalnych i kl. 8-ch Szkoły Podstawowej ,wówczas zapomniała o maturach a teraz mówi o maturach itp a to Strajk o dziwne co się dzieje ale rząd nic nie proponuje Nowego? aż dziwne.
Karolina
4 lata temu
Zlikwidować awans zawodowy. Czemu on ma służyć. Nauczyciel stażysta robi to samo co dyplomowany. Pochylić się nad dziećmi w 7 i 8 klasie, które przeciążone są nauką (ogromem materiału do opanowania) i są ofiarami kolejnej zmiany w systemie edukacji. Czy ktoś zastanowił się nad tym?
Nauczyciel
4 lata temu
Odwracanie kota ogonem. Rozmowy o reformie edukacji? Kolejnej? Jesteśmy w trakcie wdrażania reformy minister Zalewskiej Okrągły stół? Drwina z symbolu! PIS twierdzi, że okrągłego stołu nie było.
EdukacjaGora,
4 lata temu
NIE dla manipulacjii obecnej ekipy rzadzacej w sprawie strajku nauczycieli !!! TAK dla Strajku Nauczycieli !!! Walczcie do konca. Teraz albo nigdy!!!
JANEK
4 lata temu
NAUCZYCIELE ZERO KWALIFIKACJI I MATUR TO RZĄD JEST WINIEN TEJ SYTUACJI!!!! WAM TE PODWYŻKI SIĘ NALEŻĄ WY TEŻ MACIE RODZINY I CHCECIE W MIARĘ GODNIE ŻYĆ!!!!! NIECH ZAMROŻĄ SOBIE PREMIE I PODWYŻKI DELEGACJE KILOMETRÓWKI NA SAMOCHODY KTÓRYCH NIE MAJĄ .......ZMNIEJSZĄ KOSZTY UTRZYMANIA JARKA
...
Następna strona