Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Opłaty za śmieci nawet 4 razy wyższe. Nowe przepisy wchodzą w życie

9
Podziel się:

W piątek 6 września w życie weszła znowelizowana tzw. ustawa śmieciowa. A to oznacza, że wysokość opłat za niesegregowane odpady może wzrosnąć nawet czterokrotnie. To ma zachęcić Polaków do tego, by nie wrzucać wszystkich śmieci do jednego worka.

Od 6 września znacznie bardziej opłacalne będzie segregowanie śmieci
Od 6 września znacznie bardziej opłacalne będzie segregowanie śmieci (East News, TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Znowelizowana ustawa śmieciowa na nowo określa opłaty za wywóz śmieci. Za niesegregowane odpady stawka wzrośnie przynajmniej dwukrotnie, a niekiedy nawet czterokrotnie wyższa niż za zbierane selektywnie.

To właśnie ten zapis budzi największe kontrowersje. Piszą o tym zresztą spółdzielnie i zarządcy nieruchomości.

"Oznacza to naliczanie opłaty za odpady zmieszane, nawet w przypadku, gdy jeden z mieszkańców nieruchomości wielolokalowej, całkowicie anonimowy, nie dopełni obowiązku segregacji, a zjawisko niezachowania segregacji jest marginalne" - alarmowała w pracach nad ustawą Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielsku-Białej. I twierdzi, że to odpowiedzialność zbiorowa.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Swoje obawy spółdzielnia wyraziła w konsultacjach społecznych projektu.

Ministerstwo środowiska jednak nie uznaje tej uwagi. "Nie może być tak, że domy jednorodzinne są tym obowiązkiem objęte, a wielorodzinne nie. Zagrożenie wysokimi opłatami ma zachęcać/dyscyplinować mieszkańców do selektywnego zbierania" - napisał resort, uzasadniając odrzucenie poprawki.

Wiele firm zajmujących się wywozem odpadów już wzięło pod uwagę nowe przepisy i znacząco zwiększyły swoje stawki. Zazwyczaj właśnie dwukrotnie, ale zdarza się, że podwyżki były jeszcze bardziej odczuwalne. Pisaliśmy o tym w money.pl w ostatnich dniach wielokrotnie.

Zgodnie z nowymi przepisami gminy nie będą mogły ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci. Jak twierdzą przedstawiciele resortu środowiska, dotychczasowe przepisy utrudniały samorządom kontrolę nad rachunkami, co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów odbioru odpadów.

Po wejściu w życie nowego prawa gminy będą rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci np. na podstawie masy odpadów przekazanych do przetworzenia.

Nie będzie też konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji regionalnych, co "powinno podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
nikos
4 lata temu
to dlaczego polskie władze po 1989roku wpuściły na polski rynek tyle opakowań ze sztucznego tworzywa? Pet butelki,styropiany ,folie i wiele innych sztucznych tworów. Jak wpuścili to niech teraz "sprzątają" i płacą za niekompetencje...
alekpion
4 lata temu
Należałoby się przyjrzeć kto ze sfer rządowych,parlamentarnych lub wysokich urzędników państwowych ma udziały w firmach "śmieciarskich"lub ich rodziny!
marc
5 lata temu
Wreszcie ,, kilku posłów obejmie ,nazwisk nie wymienię, za mało miejsca
emigrant
5 lata temu
odpowiedzialnosc zbiorowo,to jak w komunie.Niech wybiją to sobie z tych glupich Łbow,nikt nie bedzie odpowiadal za sąsiadow.
Gość
5 lata temu
Do segregowania odpadów powinni zatrudniać ludzi