Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Opłaty za śmieci. Rząd chce, by samorządy mogły dopłacać

16
Podziel się

PiS planuje zmiany w systemie opłat za śmieci. Chce pozwolić samorządom na legalne dopłacanie do wywozu odpadów. Samorządowcy krytykują ten pomysł i twierdzą, że za wszystko i tak zapłacą mieszkańcy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Opłaty za śmieci. Rząd chce, by samorządy mogły dopłacać
Rosną opłaty za śmieci. Ministerstwo klimatu chce, by samorządy dopłacały. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDYdWUad

Opłaty za śmieci rosną gwałtownie rosną. Od kwietnia m.in. w Warszawie obowiązują nowe stawki opłat, które łączą je ze zużyciem wody. W wielu przypadkach zmiany oznaczają wzrost opłaty o kilkaset proc.

Jak tłumaczą władze stolicy, zgodnie z prawem miasto nie może dokładać do gospodarki odpadami, bo system taki musi się samofinansować. Opłaty za wywóz muszą pokrywać rzeczywiste koszty gospodarki odpadami i ustawa nie pozostawia tu wątpliwości.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort klimatu planuje wprowadzenie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chce dać samorządom możliwość legalnego dopłacania do wywozu śmieci, co ma zapobiec ogromnym podwyżkom opłat.

bDYdWUaf
Zobacz także: Minister klimatu zdaje test na segregowanie śmieci. "Kilka pułapek zastawił pan na mnie"

- Z uwagi na problem wskazywany w fałszywej kampanii informacyjnej stolicy, rozważamy zniesienie przepisu, który został przyjęty w 2011 roku przez PO w sprawie tzw. samobilansowania systemu - powiedział w rozmowie z "DGP" wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Zdaniem samorządowców, zezwolenie na legalne dopłaty do wywozu śmieci i tak nie rozwiążą problemu, bo rzeczywiste koszty i tak poniosą mieszkańcy. Bo jeśli gminy będą dokładać, to będą miały mniej pieniędzy na inwestycje.

bDYdWUal

Co zatem mogłoby pomóc? Zdaniem stołecznych urzędników, objęcie opłatą producentów, zwłaszcza duże koncerny spożywcze, które odpowiadają za wprowadzanie do obiegu jednorazowych opakowań.

Jam mówi wiceminister Ozdoba, projekt ustawy wprowadzającej m.in. Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta, która obejmie producentów dodatkowymi opłatami, jest już przygotowywany.

- Czeka na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów - mówi Jacek Ozdoba, w rozmowie z "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYdWUaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Zagłoba
3 tyg. temu
Złodziejstwo =matactwo=i głupie cwaniactwo=tylko siedzą i mysla jak tu wudzi wyzyskać a żeby nikt ich z tym nie kojarzł że te ich wyrafinowany pomysł.A ssamorzady jak nie dostana pieniedzy to zciagną je z ludzi i tu się koło ich pomysłu zamyka=Ohydne? Naśladuja Trzaskowskiego oby tak skończyli jak on skończy?
ZWYKŁA PODWYZ...
3 tyg. temu
DLA MIESZKANCÓW terenów zabudowy indywidualnej zalezność śmieci / woda nie ma nic wspólnego .Jest to NORMALNA PODWYZKA cen wywozu smieci . Każdy dysponent posesji posiada bowiem przypisany do posesji pojemnik lub zestaw pojemników śmieciowych i płaci cenę za wywoz śmieci w zależna od ilości posiadanych pojemników. Nie wystepuje tu żadne ,, ukrywanie " osób w mieszkaniu , bo płaci się za wywóz śmieci z swoich pojemników.
Arek
3 tyg. temu
Wystarczy wprowadzic ustawowo obligatoryjną maszynową segregacje przy przyjeciu na skladowisko!! Jedna smieciarka odbiera odpady bez segregacji tj. Brak pustych przejazdow i o połowę mniej pracowników! Mieszkańcy zwolnieni z segregacji i całej biurokracji! Skladowisko segreguje i odsprzedaje surowce. O kaucji na Wszyskie butelki nie wspomnę! Do obrotu wprowadzamy tylko standaryzowane krajowo pojemniki wielokrotnego użytku. W innych producent może wyprodukować ale sprzedawać tylkl na eksport! W Dani jedna butelka zapełnia się 80 razy s u nas ląduje w lesie!!!! Wystarczy chcieć!'przyklady do kopiowania są na wyciągnięcie ręki! Acha, wystarczy wykorzystać inicjatywę poselską zamiast wieloletnich pras rzadowych by w ciagu miesiaca wprowadzić system w życie!!!
bDYdWUaH
podstawowa za...
3 tyg. temu
podstawowa zasada: nie śmiecić! a będzie taniej
Javol
3 tyg. temu
Co za bzdura!!! Powinna być jedna ustawa nakazująca posiadanie jawnej umowy na wywóz śmieci na każdy adres, a dostęp do tego katalogu powinna mieć gmina i służby. W razie braku umowy kara i tyle. Jeżeli wróci konkurencja to ceny same spadną.