Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Orban buduje tajną linię kolejową za chińskie pieniądze. Ma połączyć Węgry z Bałkanami

Ma być "nowym Orient Expressem" spinającym Budapeszt z Belgradem. Inwestycja za ok 2 mld dol. ma zostać w większości sfinansowana przez Chiny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European People's Party)
Victor Orban buduje nowy Orient Express dla Chin.

To strategiczne bezpośrednie połączenie stolicy Węgier ze stolicą Serbii sfinansowane będzie przez Chiny i Chinom służące - pisze "Gazeta Wyborcza". Orban liczy na to, że jego kraj stanie największym hubem dla Chin i bramą dla ich towarów do Europy.

Specjalna linia kolejowa ma połączyć Budapeszt z Bałkanami i dalej z protem w Pireusie w Grecji, który już wykorzystywany jest przez Pekin. By zrealizować ten cen szef węgierskiego rządu podpisał z Pekinem umowę na pożyczkę w wysokości 1,9 mld dol. Jak donosi "Wyborcza" 85 proc. kosztów prac modernizacyjnych trasy pokryje Exim Bank of China, a pozostałe 256 mln wyłoży Budapeszt.

Obejrzyj: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Orban utajnił szczegóły umowy między Węgrami a Chinami aż do 2030 r. obejmując ją specjalną klauzulą tajemnicy państwowej.

Cenę za ten korytarz Węgrzy będą spłacać latami. Choć sama spłata pożyczki wraz z odsetkami została rozpisana na 20 lat, to eksperci cytowani przez "Wyborczą" szacują, że spłata zajmie państwu węgierskiemu co najmniej 120 lat.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2020

WPTajna linia kolejowa ..... autor też chyba pracował wcześniej w wyborczej.

27-05-2020

BielikWiększej bzdury nie widziałem. Tajna linia kolejowa - podziemna?

27-05-2020

HeheWegry be. Polska be. Uber alles

Rozwiń komentarze (113)