Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Orban buduje tajną linię kolejową za chińskie pieniądze. Ma połączyć Węgry z Bałkanami

113
Podziel się:

Ma być "nowym Orient Expressem" spinającym Budapeszt z Belgradem. Inwestycja za ok 2 mld dol. ma zostać w większości sfinansowana przez Chiny.

Victor Orban buduje nowy  Orient Express dla Chin.
Victor Orban buduje nowy Orient Express dla Chin. (European People's Party)
bEsyELfV

To strategiczne bezpośrednie połączenie stolicy Węgier ze stolicą Serbii sfinansowane będzie przez Chiny i Chinom służące - pisze "Gazeta Wyborcza". Orban liczy na to, że jego kraj stanie największym hubem dla Chin i bramą dla ich towarów do Europy.

Specjalna linia kolejowa ma połączyć Budapeszt z Bałkanami i dalej z protem w Pireusie w Grecji, który już wykorzystywany jest przez Pekin. By zrealizować ten cen szef węgierskiego rządu podpisał z Pekinem umowę na pożyczkę w wysokości 1,9 mld dol. Jak donosi "Wyborcza" 85 proc. kosztów prac modernizacyjnych trasy pokryje Exim Bank of China, a pozostałe 256 mln wyłoży Budapeszt.

bEsyELfX
Zobacz także: Obejrzyj: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Orban utajnił szczegóły umowy między Węgrami a Chinami aż do 2030 r. obejmując ją specjalną klauzulą tajemnicy państwowej.

bEsyELgd

Cenę za ten korytarz Węgrzy będą spłacać latami. Choć sama spłata pożyczki wraz z odsetkami została rozpisana na 20 lat, to eksperci cytowani przez "Wyborczą" szacują, że spłata zajmie państwu węgierskiemu co najmniej 120 lat.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsyELgy
KOMENTARZE
(113)
calineczka
rok temu
Taka ona tajna, ze wirtualna juz o niej wie. Kupa smiechu.
Gosia
rok temu
Chińczycy naprawdę pracują za miskę ryżu??? Czy wszytko trzeba produkować u Towarzyszy ChRL?? Czy UE ma zaopatrywać państwo totalitarne w pieniądze do gnębienia Chińczyków?
Grabarz
rok temu
To jest linia UFO z wrednej do q-TASS w moskwie lub berlinie .
bEsyELgz
jas
rok temu
jak wyborcza to tak jak wielkieg....
olo
rok temu
juz dyma kaczorka hahah, koledzy podobno
...
Następna strona