Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Orlen chce zawojować Ukrainę. Obajtek zdradza plany

60
Podziel się:

Orlen zamierza inwestować na Ukraine. Bada tamtejszy rynek. - Patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości - powiedział Daniel Obajtek w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

Orlen chce zawojować Ukrainę. Obajtek zdradza plany
Daniel Obajtek o inwestycjach na Ukrainie. (PAP, Radek Pietruszka)
bEIRzyyJ

Prezes PKN Orlen przyznał, że przedstawiciele spółki spotykają się z ukraińskimi partnerami, m.in. Naftogazem. Dodał, że obecnie trwają analizy ukraińskiego rynku.

- Ukraina jest geograficznie bliska, dlatego wysyłamy już tam nasze produkty. Przykładowo, sprzedajemy na tym rynku znaczący wolumen asfaltów. Ponadto przejęliśmy litewski terminal kolejowy Mockavos, który umożliwia transport naszych paliw z Litwy na Ukrainę z ominięciem Białorusi. Jednocześnie Ukraina nie ma rozwiniętego przemysłu rafineryjnego i jest uzależniona od importu paliw. Jedyna rafineria w Krzemieńczuku ma moce produkcyjne na poziomie 16 mln ton, a produkuje tylko 5 mln ton - powiedział Obajtek "Pulsowi Biznesu".

- Dlatego patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości - dodał.

bEIRzyyL
Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Zapytany o to, czy wejście Orlenu na Ukrainę byłoby potencjalnie dużą inwestycją, odpowiedział, że na razie trwają rozmowy i analizy.

- Na pewno moglibyśmy być dla Ukrainy interesującym partnerem, w tym technologicznym - podkreślił.

bEIRzyyR

Z kolei na pytanie o to, czy dla rozmów na Ukrainie ma znaczenie przygotowywana przez Orlen fuzja z PGNiG, które współpracuje już z Naftogazem, a w ostatnich dniach ogłosiło przejęcia ukraińskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej odpowiedział, że "ukraińscy partnerzy są świadomi nadchodzącej transakcji i patrzą na Orlen i PGNiG jak na jedną grupę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIRzyzm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
perełka
4 tyg. temu
Czas popatrzeć na przyszłość, czas na to by spokojnie dać mu szerokie pole do manewru, w końcu każdemu w tym kraju zależy na sukcesie polskich spółek.
gra
4 tyg. temu
Ja uważam, że czasami zbyt pochopnie podchodzimy do sprawy, hejtujący nawet nie czytają o tym co Daniel zrobił dla Orlenu i tym samym dla Polski.
zerka
4 tyg. temu
co wam to w zasadzie przeszkadza.. zdecydowanie wolałabym gdybyście mu ufali, orlen dobrze stoi na rynku.
bEIRzyzn
orrrk
4 tyg. temu
Trzymam mocno za niego kciuki, wiele razy pokazał nam że potrafi działać, trzeba mu tylko zaufać.
tarka
4 tyg. temu
Niech nie zdradza planów, my i tak wszyscy będziemy zachwyceni tym co ogarnie, w końcu to człowiek, który ma smykałkę do interesów.
...
Następna strona