Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Malwina Gadawa
|

Ostatnia debata przed wyborami. Obiecuje abolicję dla przedsiębiorców

6
Podziel się:

Ważną obietnicę w kierunku przedsiębiorców złożył Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców) na początku debaty prezydenckiej TVP, której współorganizatorami są TVN i Polsat. Obiecał abolicję dla płatników składek ZUS.

zus, pieniądze
Marek Woch, kandydat na prezydenta Polski chce doknać abolicji składek ZUS dla przedsiębiorców (Adobe Stock, Longfin Media)

Pierwsze pytanie zadane podczas debaty brzmiało: "Polacy często mówią, że prezydent powinien być mężem stanu, a ten musi umieć podejmować najtrudniejsze decyzje. Czy macie punkty programu, które nie cieszą się dużą popularnością, ale jesteście gotowi je wprowadzać nawet wbrew sondażom?"

- Należy dokonać abolicji ZUS dla przedsiębiorców - przekonywał Marek Woch, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców.

- Setki przedsiębiorców, którzy zalegają ze składkami ścigani są i uciekajaw szarą strefę - przekonywał kandydat na prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudował 100 firm - od staników i krów po wojskowe samoloty - Piotr Beaupré w Biznes Klasie

Apelowali do premiera

Ponad 200 tysięcy polskich rodzin jest windykowanych przez ZUS za niezapłacone składki na ubezpieczenia społeczne – alarmował na początku tego roku Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I apelował do premiera Tuska o abolicję dla zadłużonych osób.

"W 2023 roku zlikwidowało działalność 220 tys. firm – najwięcej w historii. Również rekordowa liczba firm – bo aż 372 tys. – zawiesiła swoją działalność. Z moich intensywnych kontaktów z przedsiębiorcami wynika, że główną przyczyną kłopotów firm z sektora MŚP jest gwałtownie rosnąca w ostatnich latach wysokość świadczeń na ubezpieczenia społeczne" – napisał w liście do premiera Donalda Tuska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Skalę zatorów płatniczych w Polsce pokazują dane Krajowego Rejestru Długów. Według informacji z 2023 r. zadłużenie polskich firm sięga 9,07 mld zł. Kontrahentom nie płaci 264,5 tys. przedsiębiorstw, a średnie zadłużenie każdego z nich to 34,3 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Urszula H.
miesiąc temu
Tylko Maciej Maciak może zmienić coś w tym kraju i dlatego tak kłamią o nim i nie wpuszczają na debaty.
Student infor...
miesiąc temu
Pisowskim Wał uderzył w najsłabszych i tych, którzy nie mają czasu tupać i krzyczeć. Tu jest (jeszcz) Polska, tu jest (jeszcze) Polska.... Wyborcy PiS tego chcecie?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Ralph
miesiąc temu
Nie ma co się podniecać. Polska już i tak jest dawno spisana na straty.
Robert
miesiąc temu
Potrzebna jest społeczna debata nad zmianą całego systemu emerytalno-rentowego. Potrzebny jest taki, który byłby sprawiedliwy dla wszystkich i nie dyskryminował nikogo, abyśmy już nie musieli słuchać o pracy do 70-go, a może nawet do 80-go roku życia. Aby człowiek na tej zasłużonej emeryturze mógł faktycznie wypocząć, a nie rozglądać się za dodatkowym zajęciem, aby móc godnie przeżyć te swoje ostatnie dni. Może na początek jeden system dla wszystkich (bez tych wszystkich ZUS-ów, KRUS-ów i Emerytur Budżetowych). Do tego jedna składka na Ubezpieczenie Społeczne bez podziału na wiele składowych i tak wszystko trafia do jednego worka zwanego Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (sprawdźcie sobie, że wasza składka i emerytalna i rentowa, a nawet dodatkowo chorobowa oraz wypadkowa potrącane są od CAŁEJ KWOTY BRUTTO waszego wynagrodzenia, co świadczy tylko o tym, że jest to jedna składka. Gdyby było inaczej to odtrącenie pierwszej składki np. emerytalnej, powinno spowodować pomniejszenie kwoty brutto dla drugiej składki, tak jak to się dzieje przy potrącaniu później składki zdrowotnej, a tak nie jest. Natomiast przez rozbicie na tyle składowych: emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa, tworzy się nam iluzję, że są to osobne składki. Jest to sprytne zagranie, aby zagrabić nam m.in. naszą NIEEWIDENCJONOWANĄ SKŁADKĘ RENTOWĄ). Następnie ustalenie minimalnej kwoty emerytalnej, którą powinno się otrzymać po wyliczeniu, a która byłaby jedynym kryterium uprawniającym do emerytury. Wypłata, to uzbierany kapitał dzielony przez ilość miesięcy w tablicach dożycia osobno dla kobiet i mężczyzn. I to jest pierwszy mały krok, który pozwolił by uzdrowić ten chory system.
he he
miesiąc temu
wybory prezydenckie oddzielone jak obwcnie od wyborow parlamentarnych to zwykly kabaret