Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
11.03.2019 14:16

Oszustwa podatkowe. "Rzeczpospolita": kwitnie handel fakturami, sprawcy są bezkarni

Nie pomogły uszczelniające działania fiskusa i wprowadzenia nowoczesnych metod kontroli. Mimo zagrożenia wysoką grzywną, a nawet więzieniem do 25 lat, nie brakuje osób, które handlują kosztami fimowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Kawka/East News)
Ministerstwo Finansów zapewnia, że monitoruje publikowane w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów firmowych.

W piątek na stronie Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie przed ogłoszeniami typu "sprzedam koszty VAT - sprzedam faktury".

"Proceder polega na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. Faktury te są następnie księgowane przez ich nabywcę, zwiększając kwotę naliczonego podatku VAT oraz zmniejszając kwotę podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym" - wyjaśnił resort Teresy Czerwińskiej.

MF wskazuje, ze bardzo często taki sprzedawca korzysta z danych innych podmiotów gospodarczych bez ich wiedzy. "Ten model działania dominuje w przypadku ogłoszeń internetowych.

Obejrzyj: minister finansów o głośnej prowokacji urzędniczek skarbówki

Co więcej, choć oszust deklaruje, że dana faktura będzie zaksięgowana i wykazana w pliku JPK VAT, to nieprawda. "Taka faktura jest niczym innym jak zadrukowaną kartką papieru" - ostrzega resort finansów.

(WP.PL)

Choć za taką działalność grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności, chętnych nie brakuje. Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", dużym utrudnieniem w ich ściganiu jest fakt, że swoje oferty umieszczają w internecie na serwerach zlokalizowanych poza Unią Europejską.

Jak pisze gazeta, niektóre oferty mogą być częścią prowokacji fiskusa, który poluje na nieuczciwych przedsiębiorców.

O nowych zatrzymaniach poinformowała Prokuratura Krajowa.
Korupcja w urzędzie skarbowym w Jarosławiu. Kolejne zatrzymania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2019

buhahaBandyckie państwo, bandyckie zagmatwane ustawy, bandyckie podatki !!! Zero odpowiedzialności za podejmowane decyzje prze osobników na urzędach !!! … Czytaj całość

11-03-2019

EkonomPodatek VAT jest tak skonstruowany, że stanowi wręcz zaproszenie do wyłudzania jego zwrotu. Ponieważ okazja czyni złodzieja, więc podatek ten powinien … Czytaj całość

11-03-2019

Pro_FanatorVAT jest podatkiem patogennym. Łatwo się na nim wzbogacić w krótkim czasie i cudzym kosztem. Balcerman i cała zbójecka Unia Europejska wiedzą o tym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (82)