Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Paragon z pizzerii. Jedna pozycja ją zaskoczyła

127
Podziel się:

Trudno wziąć pizzę na wynos bez pudełka. Pytanie tylko czy przedsiębiorca musi nam do rachunku doliczać koszt opakowania. Zapewne nie kosztuje to więcej niż obsługa w lokalu.

Paragon z pizzerii. Jedna pozycja ją zaskoczyła
Niektóre pozycje na paragonie są wymagane prawem. (pixabay.com, money.pl, pixabay.com, money.pl)

Z redakcją money.pl za pośrednictwem platformy dziejesie skontaktowała się czytelniczka, którą zaskoczyła pozycja na paragonie z pizzerii. Oprócz 32 zł za pizzę dowiedziała się z niego, że musi jeszcze dopłacić 1 zł za opakowanie.

"Dla mnie to jednak zaskakujące i niemiłe. Już więcej tu nie przyjdę. Opłata za opakowanie do pizzy? Spróbuj wziąć na wynos bez opakowania. A obsługa w lokalu to niby mniej niż 1 zł jest warta?" - pyta w korespondencji Kasia.

Nasza czytelniczka zastanawia się też, czy wartość na paragonie nie jest czasem związana z "jakaś forma rejestrowania danych na potrzeby opłaty produktowej"?

Jak zauważa, przecież restauratorzy muszą rejestrować opakowania jednorazowe i uiszczać za nie opłaty.

Zobacz także: Hotele i restauracje otwarte na 100 procent? Minister odpowiada

Rzeczywiście, każdy wprowadzający produkty w opakowaniach ma szereg obowiązków. Dotyczy to zarówno podmiotów, które wprowadzają kilka kilogramów opakowań w ciągu roku, jak również wielkich zakładów produkcyjnych liczących to w tonach.

Jednak co do paragonów jest tylko jeden obowiązek. Zgodnie z prawem konieczne jest zamieszczenie numeru rejestrowego Bazy Danych Odpadowych (BDO). W przepisach nie ma wymogu umieszczania pozycji z opakowaniem na paragonie.

Co ciekawe, brak numeru na paragonie jest zagrożony karą w wysokości od 5 tys. zł do nawet miliona zł. Na przesłanym nam skanie paragonu numeru nie ma.

Pozycja na paragonie nie jest też konieczna do uregulowania opłaty rocznej za wprowadzanie opakowań do obiegu.

Przedsiębiorca może jednak zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, koszty opakowania wykazać w osobnej pozycji na paragonie ze stawką 5 proc. Tak jak stało się to na przesłanym paragonie.

Inną kwestią jest ocena czy doliczanie takiego kosztu w przypadku pizzy na wynoś jest fair. Gdyby nasza czytelniczka zjadła ją na miejscu, koszt obsługi rzeczywiście nie byłby mniejszy niż 1 zł. A przecież nie dolicza się go do paragonu. Jest już w cenie pizzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
Małgorzata
rok temu
Moi Drodzy, wszystko kosztuje! te wszystkie opakowania też kosztują! jak idziecie do sklepu to opakowania macie za free???? przecież jest to koszt każdego przedsiębiorcy! w tych trudnych i ciężkich czasach gdzie właśnie restauracje najbardziej dostały ( wiele się pozamykało ) i jeszcze wiele się zamknie bo nie wytrzymają tych podwyżek to ludzie wygadują takie bzdury! co za średniowiecze! myślicie że wam się wszytko należy i wszystko za darmo! zero poszanowania dla tych ciężko pracujących ludzi! co za kraj! co za ludzie! więcej wydajecie na bzdety etc a problem z dopłatą za opakowania! zamawiam z różnych miejsc na wynos i norma że płacę za dowóz i opakowanie!!!!
Złomiarz
2 lata temu
Kto nie ma miedzi niech w kącie siedzi…
Marek
2 lata temu
niech prosi bez opakowania , bedzię o 1 zł taniej ha ha ha
Miki
2 lata temu
Inny VAT jest na potrawy a inny na opakowania. Pizzeria jest transparentną do skarbówki.
Gość
2 lata temu
Pracuję cały sezon nad morzem, 12 godzin non stop. Podchodzi kretynka i mówi : ale Pani ma fajnie, całe lato nad morzem! Jak myślicie, jak zabiję, będę uniewinnona?
...
Następna strona