Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Paraliż rynku paliw w USA. Operator nie podaje daty powrotu do prac po cyberataku

45
Podziel się:

Colonial Pipeline - największy operator rurociągów w Stanach Zjednoczonych - wciąż pracuje nad przywróceniem prac po cyberataku. Koncern jednak nie podaje daty przywrócenia wstrzymanych operacji.

Paraliż rynku paliw w USA. Operator nie podaje daty powrotu do prac po cyberataku
Colonial Pipeline padł ofiarą cyberataku. Koncern próbuje przywrócić swój system. (PAP, PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Rurociągami Colonial Pipeline transportowane są m.in. ropa, benzyna i paliwo lotnicze. System rurociągów liczy 8850 kilometrów długości i łączy rafinerie położone na południu Stanów Zjednoczonych i nad Zatoką Meksykańską z rynkami na wschodzie i południu kraju.

Czołowy amerykański operator rurociągów paliwowych Colonial Pipeline pracował w niedzielę, aby wyjść z cyberataku ransomware, który zmusił go do zamknięcia w piątek i wywołał obawy o skok cen detalicznych benzyny, o czym informowaliśmy w money.pl.

Operator jednak odmówił udzielania dalszych komentarzy w niedzielę. Nie podał również szacunkowej daty ponownego uruchomienia systemu. Firma nie informuje, czy otrzymała żądanie okupu.

Zobacz także: Stany Zjednoczone wygrają na pandemii. Ekspert tłumaczy

Na atak już reagują amerykańscy politycy. Jak pisze Reuters, to jeden z największych ataków cybernetycznych w historii, dlatego nie może pozostać bez odzewu. Politycy już nawołują do zwiększenia ochrony infrastruktury krytycznej Stanów Zjednoczonych przed hakerami.

Natomiast eksperci od detalicznego rynku paliw - w tym American Automobile Association - sugerują, że wstrzymanie wszystkich operacji przez Colonial Pipeline odczują regionalni odbiorcy paliw. Z najtrudniejszą sytuacja w najbliższych dniach zmierzą się mieszkańcy południowo-wschodnich stanów.

Na razie nie wiadomo, kto przeprowadził atak ani jakie były jego motywy. Dwa branżowe źródła w USA jednak wspólnie stwierdziły, że za atakiem stoi profesjonalna grupa cyberprzestępców. Wśród podejrzanych wymienia się grupę o nazwie "DarkSide".

Grupa ta znana jest z infekowania systemów oprogramowaniem ransomware. Co ciekawe, "DarkSide" unika ataków na cele rozmieszczone w państwach postsowieckich.

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania zaprojektowanego do blokowania systemów poprzez szyfrowanie danych. Hakerzy najczęściej żądają zapłaty za odzyskanie dostępu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
slow-o
3 lata temu
Chiny atakują infrastrukturę gospodarczą. Kiedyś już zhakowali cały system elektroenergetyczny w USA. Rosja atakuje w celach politycznych, a nie gospodarczych bo nic nie zyskuje nie mając sama gospodarki. Rosja przejmie gospodarki krajów pokonanych polityką - fałszerstwami wyborczymi, dezinformacją, propagandą, dezintegracją ; atakuje więc media, partie polityczne, wybory, ośrodki akademickie itp
Polska prasa
3 lata temu
"Paraliż rynku paliw w USA." !!!! Gdzie, jak? Paliwa w NY - NJ po dziurki w nosie.
Łukasz 40.
3 lata temu
Niejest to ścięgna aby zwiększyć zyski z obrotu paliwami.państwo które pakóje pieniądze z rezerw a póżniej wraca koncern do gry na rynku obrotu paliwami to czysty zysk.
asad
3 lata temu
A może to sprawa Łobajtka z Matołuszkiem ? U nas to przećwiczyli na branży hotelowo-restauracyjnej , stwarzamy kłopoty a potem tanio kupujemy jako wybawiciele lub zbawcy,jak kto woli. Tak ,to całkiem możliwe,biznes to biznes i brak sentymentów.
lol
3 lata temu
Czyli ruskie. Bo jakoś nie atakują systemów w krajach postsowieckich. Od 2 dekad prowokują USA takimi akcjami.
...
Następna strona