Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pensje górników powodem strajku. Domagają się podwyżek do ponad 8 tys. zł

55
Podziel się:

Trwa awantura o górnicze zarobki w Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy weszli w spór zbiorowy z zarządem spółki. Domagają się zwiększenie średniego wynagrodzenia w firmie do 8200 zł brutto oraz wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi jako rekompensaty za przepracowane od września do grudnia ub. roku weekendy.

Pensje górników powodem strajku. Domagają się podwyżek do ponad 8 tys. zł
Związkowcy grożą strajkiem, jeżeli nie dojdzie do porozumienia (East News, Tomasz Kawka)

Związkowcy z PGG wznowili w rozmowy z zarządem spółki w sprawie postulatów płacowych zgłoszonych w ramach sporu zbiorowego. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, w środę i czwartek w kopalniach ma odbyć się referendum strajkowe.

Związki domagają się rekompensaty dla załogi za przepracowane od września do grudnia weekendy oraz wzrostu średniego wynagrodzenia w firmie. W ub. tygodniu przez 48 godzin związkowcy blokowali kolejową wysyłkę węgla z kopalń do elektrowni. Podobną, dobową blokadę przeprowadzono przed świętami. Kolejna – bezterminowa – ma rozpocząć się 17 stycznia, chyba, że wcześniej dojdzie do porozumienia.

Zobacz także: Ziobro o Tusku. Zdecydowana reakcja z PO

Czekają na konkrety

- Nie wiemy, co będzie dziś leżało na stole przy mediatorze. Nie jestem optymistą - jestem pesymistą. Natomiast zobaczymy, jak to się rozwinie - powiedział przed poniedziałkowymi mediacjami szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Jak mówił, jeżeli ze strony zarządu pojawią się konkretne propozycje, związki zapewne poproszą o przerwę, by przedyskutować je we własnym gronie.

Związkowiec poinformował, że strona społeczna liczy na zamknięcie mediacji jeszcze w poniedziałek – jeżeli nie porozumieniem, to protokołem rozbieżności. Otworzyłoby to drogę do dalszych działań przewidzianych ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Chodzi o organizację referendum strajkowego, a następnie – jeżeli protest poprze większość załogi – możliwość organizacji strajku ostrzegawczego.

- Jeżeli mediacje się dziś nie skończą, i nie podpiszemy protokołu rozbieżności, będziemy musieli zastanowić się nad naszym harmonogramem, bo nie chcielibyśmy wciągać ludzi w akcje, które byłyby nielegalne – wyjaśnił Hutek, podkreślając, iż wyczerpanie procedur przewidzianych w sporze zbiorowym dałoby związkom prawo do legalnego protestu.

Gra o podwyżki

Lider górniczej Solidarności przypomniał, iż związkowcy postulują zwiększenie średniego wynagrodzenia w PGG do 8200 zł brutto (wobec z 7829 zł) oraz wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi jako rekompensaty za przepracowane od września do grudnia ub. roku weekendy.

Według nieoficjalnych informacji, podczas zakończonych fiaskiem rozmów w ubiegły wtorek, mowa była o 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty dla pracowników dołowych oraz mniejszych kwotach dla innych pracowników, a także o propozycji podniesienia średniego wynagrodzenia do 8,1 tys. zł.

- Kwota 8100 zł pojawia się i znika. Albo nastąpiło jakieś niedogadanie, albo ktoś coś źle przekazał, że nie ma mowy o "średniówkach" (wysokości średniego wynagrodzenia – przyp. red) – skomentował w poniedziałek Bogusław Hutek, podkreślając, iż podniesienie średniego wynagrodzenia do postulowanej kwoty 8200 zł zaledwie w części zrekompensowałoby górnikom skutki ubiegłorocznej inflacji.

Hutek powiedział także dziennikarzom, iż do związkowców docierają sygnały, że niektórzy pracownicy otrzymali niższe wypłaty w związku ze wdrożeniem przepisów tzw. Polskiego Ładu. "Trwają tłumaczenia na kopalniach, to pewnie też odbije się czkawką" – ocenił lider górniczej "S".

Przed poniedziałkowymi rozmowami prezes PGG Tomasz Rogala nie rozmawiał z dziennikarzami. We wcześniejszej wypowiedzi podtrzymał chęć dialogu ze stroną społeczną.

- Od początku jesteśmy otwarci na rozmowy ze stroną społeczną, a dzisiejsze spotkanie z udziałem mediatora w ramach sporu zbiorowego jest jednym z elementów naszej deklaracji. Rozmowy będą trudne, bo dotyczą elementu zawsze wrażliwego, jakim są wynagrodzenia, ale też odbywają się w konkretnym otoczeniu. To otoczenie to możliwości finansowe spółki, czyli kiedy i jakimi środkami będziemy dysponować, aby regulować wszystkie zobowiązania, w tym pracownicze - powiedział Rogala.

Jak przypomniał, w maju ub. roku zawarto umowę społeczną dla górnictwa, gdzie obok gwarancji zatrudnienia ustalono mechanizm indeksacji przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń począwszy od 2022 r. - w tym roku ma to być 3,8 proc.

- Regulacje te są wspólne dla wszystkich sygnatariuszy umowy, czyli wszystkich spółek górniczych, które ją podpisały. Uważamy, że tam (na forum sygnatariuszy umowy - przyp red.) jest miejsce do ewentualnych zmian - ocenił prezes PGG.

Redukcja

Za kluczową Rogala uznał notyfikację programu redukcji mocy produkcyjnych, który zakłada funkcjonowanie sektora górniczego przez najbliższe 28 lat przy zastosowaniu pomocy publicznej.

Jak mówił wcześniej Bogusław Hutek, oprócz postulatów ujętych w trwającym sporze zbiorowym w PGG, w bliskiej perspektywie związkowcy chcą też rozmawiać z przedstawicielami rządu o sprawach ujętych w umowie społecznej - chodzi zarówno o podniesienie wskaźnika tegorocznego wzrostu płac (w umowie określonego na 3,8 proc.), jak i o potwierdzenie tzw. osi czasu, czyli harmonogramu zamykania kopalń w okresie do 2049 r. Do związków docierają sygnały, że trwają analizy dotyczące skrócenia okresu wygaszania górnictwa węgla energetycznego.

W zeszłą środę sztab protestacyjno-strajkowy ogłosił, że jeżeli w sporze toczącym się w PGG nie dojdzie do porozumienia, 17 stycznia rozpocznie się bezterminowa blokada wysyłki węgla z kopalń spółki do elektrowni, a na 12 i 13 stycznia zapowiedziano referendum strajkowe w kopalniach. Dzień wcześniej w zakładach górniczych odbędą się masówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
Tex
2 lata temu
Górnictwo jest do likwidacji. Im wczesniej się przebrażowią tym lepiej na tym wyjdą. Nie mam nic przeciwo temu, że strajkują, bo jest duża inflacja, ale branże która jeat nierentowna należy zamknąć, a nie pompować kase podatników byle mieć pare głosów więcej.
Gość 23
2 lata temu
A kto wam bronił pracować na kopalni ? Co strach was oblecial bo więcej słoneczka nie zobaczycie.. gdyby nie przepracowane swieta to ta kasę zarobię w Lidlu czy biedronce..Ale o tym się nie pisze ze dostajecie premie czy bony lub zniżki.. np ..w spółdzielniach płaci się 10% za mieszkanie w energetyce tak samo w autobusach 60 zł za cały rok + rodzina dalej pisać...A ta praca na kopalniach to nie to co 20 lat temu niskie pokłady tylko 900 metrów i niżej i inne warunki zapraszamy do pracy na kopalnie, daje tydzień i sami się zwolnicie ..A kasa nam się nalezy ......🤑🤑🤑
podatnik
2 lata temu
Taka uczciwa praca górnika to najwyżej 4-5 godzin dziennie, reszta to dojazdy i przerwy. Jak jest tak źle to niech się zwolnią. Żadnych podwyżek dość już rozdawnictwa naszych pieniędzy.
Ekologia
2 lata temu
Jak im nie wstyd opiekunki osób starszych przy zerowych przywilejach i najniższej krajowej pracują po 12;godz do 60 roku życia a im ciągle mało. Nie podoba się to prace zawsze można zmienić!!!
Ciocia Zosia
2 lata temu
A górnicy biurowi z przelicznikiem dołowym Też Chcą Więcej MAMONY???
...
Następna strona