Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

PGNiG wygrał spór z Gazpromem. Prezes ma nadzieję na jak najszybszą wypłatę pieniędzy

10
Podziel się:

W poniedziałek PGNiG wygrał w Sądzie Arbitrażowym w Sztokholmie z Gazpromem. Spółka ma nadzieję na zastrzyk finansowy w wysokości 1,5 mld dolarów. Gazprom Export nie informuje, kiedy zacznie wypłacać pieniądze.

PGNiG wygrało spór z Gazpromem
PGNiG wygrało spór z Gazpromem (Materiały prasowe, PGNiG)

PGNiG po korzystnym dla siebie wyroku Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie niezwłocznie przystąpi do procesu odzyskiwania nadpłaconej kwoty za gaz w latach 2014-2020 w wysokości około 1,5 mld dolarów - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński, o czym informuje PAP.

W poniedziałek Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł niższą cenę gazu z Gazpromu dla PGNiG. Spółka wstępnie wylicza, że Gazprom powinien zwrócić jej 1,5 mld dolarów. Niższych rachunków za gaz jednak nie będzie. Prezes Kwieciński zapowiedział, że pieniądze trafią m.in. na zakup nowych złóż.

Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową zakupu gazu dostarczanego przez Gazprom w ramach Kontraktu Jamalskiego m.in. poprzez jej istotne i bezpośrednie powiązanie z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym.

Prezes PGNiG zapowiedział, że teraz spółka będzie się starać, żeby przyznane przez sąd arbitrażowy środki jak najszybciej do niej wpłynęły.
Na mocy wyroku końcowego Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową zakupu gazu dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego m.in. poprzez jej istotne i bezpośrednie powiązanie z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym. Zastosowanie zmienionej formuły cenowej będzie oznaczać dla PGNiG zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej, dzięki większej spójności pomiędzy indeksacją cen wpływających na koszt pozyskania gazu z importu, a rynkową polityką cenową sprzedaży gazu.

"Trybunał Arbitrażowy uznał argumenty PGNiG i tym samym potwierdził, że cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i zawyżona. Trybunał zmienił sposób ustalania ceny rosyjskiego gazu poprzez silne powiązanie jej z poziomem cen na rynku europejskim, co oznacza dla PGNiG diametralną poprawę warunków importu gazu" - powiedział we wtorek Jerzy Kwieciński.

"Dla naszej firmy wyrok oznacza, że środki, które nadpłaciliśmy, będziemy mogli wykorzystać na nowe inwestycje" - dodał.

Firma Gazprom Export, spółka córka rosyjskiego koncernu Gazprom, potwierdziła w poniedziałek, że otrzymała decyzję sądu arbitrażowego w Sztokholmie dotyczącą sporu o cenę gazu w kontrakcie jamalskim i wyjaśniła, że obecnie analizuje postanowienie sądu. Analizuje ją i na razie nie chce informować o sumach ewentualnych wypłat – poinformowała w komunikacie.

Wyrok Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie ucieszył inwestorów giełdowych. Akcje gazowej spółki mocno rosną od początku wtorkowej sesji. Po godzinie 12.00 za jedną akcje PGNiG płacono 3,448 zł, po wzroście o 16 proc. To najmocniejszy wzrost spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Obroty akcjami PGNIG przekroczyły w tym czasie 74 mln zł.

Spór między PGNiG i Gazpromem dotyczy sposobu ustalania ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie powyżej cen rynkowych. Dlatego w 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny. Po wyczerpaniu okresu negocjacyjnego w maju 2015 r. polska spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, a dopiero w lutym 2016 r. złożyła skutecznie pozew przeciwko Gazpromowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Nick
4 lata temu
PGNiG otrzyma zwrot 1,5 mld $ od Gazpromu. A co z milionami odbiorców gazu w Polsce? Czy otrzymają zwrot nadpłaty od PGNiG, z tytuły wysokich cen gazu?
lech666
4 lata temu
jakie pieniadze polacy otrzymaja,co za głupoty ktos opisuje
Bertol
4 lata temu
ale nikt nie wspomniał genezy powstania tak wysokiej ceny , którą ustalił rzad Tuska i Pawlaka na 30 lat . przypomnę że na ówczesnym rynku była ona o 30% wyższa niż dla pozostałych krajów unii. jakie intencje przyświecały ówczesnym rządzącym Polską , pozostawiam bez comentarza.
Tak tak
4 lata temu
Rzecz w tym że jak Rosjanie nie zapłacą to PGNiG zaprzestanie płacić za odebrany gaz od Gazpromu. Potrwa to może dłużej ale pieniądze zostaną od Gazpromu wyegzekwowane. Oczywiście to może się zdarzyć wyjątkowo bo PGNiG bedzie chciał to załatwić na warunkach prawno rynkowych zgodnie z orzeczeniem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Ale w skrajnym przypadku taka egzekucja długu może nastąpić.
Jan
4 lata temu
Nie sadze zeby ruskie posluchali jakiegos szwedzkiego sadu !!!!