Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|

Pieniądze z UE za praworządność. Premier Portugalii przeciwny ponownym negocjacjom

89
Podziel się

- Nie możemy otwierać porozumień, które zostały osiągnięte - uważa premier Portugalii Antonio Costa. Polityk zapewnił w Brukseli, że jego kraj popiera uzgodnienia ws. pakietu budżetowego, jakie UE zawarła w lipcu - w tym także te dotyczące mechanizmu praworządności.

Pieniądze z UE za praworządność. Premier Portugalii przeciwny ponownym negocjacjom
Pieniądze z UE za praworządność. Na zdjęciu Premier Portugalii Antonio Costa. (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bDzKEcXV

- Nie możemy otwierać porozumień, które zostały osiągnięte. W lipcu byliśmy tutaj przez pięć dni i cztery noce, aby osiągnąć to historyczne porozumienie. To jest zrobione, czas na otwieranie go minął - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Antonio Costa.

Premier Portugalii przypomniał również, że po zawartym lipcowym porozumieniu, nad którego przyjęciem pracowała również polska dyplomacja, nastąpiły negocjacje pomiędzy Radą Europejską a Parlamentem Europejskim. To właśnie ich kompromis przełożył się na powstanie mechanizmu, który powiąże wypłaty z budżetu z przestrzeganiem przez państwa praworządności.

bDzKEcXX

- Musimy znaleźć sposób na rozwiązanie problemów, szanując jednocześnie porozumienia, które zostały wypracowane - stwierdził Costa.

Zobacz także: Zobacz: Portugalia poprze Polskę w sporze z UE. Thun: "To bzdura"

Portugalski polityk zaznaczył również, wartości unijne są nie tylko warunkiem członkostwa w UE, ale czymś znacznie więcej. - To są warunki, aby być w UE i w niej pozostać - oświadczył premier Portugalii.

bDzKEcYd

Jest to o tyle istotne, że na początku przyszłego roku Portugalia obejmie prezydencję w Radzie UE po Niemczech. Janusz Kowalski - polityk Solidarnej Polski, która współtworzy Zjednoczoną Prawicę - sugerował ostatnio na Twitterze, że Polska poczeka na moment, aż Portugalia obejmie rotacyjne przewodnictwo i wtedy wszystkim stronom uda się wypracować porozumienie ws. budżetu.

We wtorek również wicekanclerz Niemiec i minister finansów Olaf Scholz zapewnił, że wszystkie kraje przyjmą budżet unijny na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy.

- Jestem pewien, że nikt nie będzie na tyle nieroztropny, aby teraz uniemożliwić przyjęcie funduszu - stwierdził niemiecki polityk.

bDzKEcYe

W dniach 10-11 grudnia odbędzie się szczyt przywódców unijnych. Kanclerz Angela Merkel zasugerowała, że być może trzeba będzie znaleźć takie rozwiązanie, które umożliwi wprowadzenie wspomnianego mechanizmu pomimo sprzeciwu Polski i Węgier.

bDzKEcYy
Źródło:
KOMENTARZE
(89)
mm
2 miesiące temu
to oznacza że popiera Polskie stanowisko bo my jesteśmy też za tym co uzgodnił Morawiecki w lipcu
no no
2 miesiące temu
A gdyby tak dodać, że do wypłaty funduszy potrzebne jest przestrzeganie moralności? Tej zapisanej w traktatach założycielskich - chrześcijańskiej.
Ada
2 miesiące temu
Naiwni są ci, którzy uważają, że negocjacje polegają na tym, żeby wszyscy nas lubili. Lubi się frajerów, bo można ich bujać.
bDzKEcYz
Ghj
2 miesiące temu
To znaczy ominąć niemcy i będzie ok
Nie do wiary
2 miesiące temu
Jak czytam te komentarze to nie mogę się nadziwić że połowa internautów nie potrafi czytać tekstów ze zrozumieniem treści
...
Następna strona