Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

PKB. Agencja Fitch zmienia prognozy dla Polski

188
Podziel się:

Agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 z 5,2 proc. do 3,9 proc., a w 2023 z 3 proc. do 1,5 proc. "Gospodarka Polski wejdzie w techniczną recesję w trzecim kwartale., a w czwartym znajdzie się w stagnacji" - przewiduje agencja. Fitch spodziewa się zakończenia cyklu podwyżek stóp proc. przez RPP na poziomie 7,50 proc. i ich obniżki do 7 proc. do końca 2023 r.

PKB. Agencja Fitch zmienia prognozy dla Polski
"Gospodarka Polski wejdzie w techniczną recesję" - przewiduje agencja Fitch i zmienia prognozy dla naszego kraju. Rząd ma o czym myśleć (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

"Obecnie spodziewamy się, że gospodarka Polski wejdzie w techniczną recesję w III kw., a w IV kw. znajdzie się w stagnacji. (...) Obniżamy prognozę wzrostu na bieżący rok do 3,9 proc. z 5,2 proc., a na przyszły tniemy szacunki o połowę do 1,5 proc. (...) Przy inflacji na poziomie 16,1 proc. w sierpniu i stopach procentowych o 450 pb wyższych niż na początku roku, spodziewamy się ograniczenia konsumpcji" - napisano.

Według Fitch inflacja w Polsce osiągnie szczyt na poziomie ok. 20 proc. na początku 2023 r., a potem zacznie spadać.

"Inflacja napędzana jest dodatnią luką popytową oraz efektami drugiej rundy, w związku z rosnącymi płacami" - dodano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomysły PiS na walkę z inflacją. Belka: To byłaby katastrofa

Agencja ocenia, że walkę banku centralnego z inflacją "komplikuje" luźna polityka fiskalna.

Fitch prognozuje, że RPP zakończy w bieżącym roku cykl podwyżek ze stopą referencyjną na poziomie 7,50 proc., a w 2023 r. agencja spodziewa się obniżki kosztu pieniądza o 50 pb do 7,0 proc. na koniec okresu.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Gospodarka zaczyna hamować

PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. To, jak zauważają eksperci, "duży spadek", a przed nami jest "bolesne spowolnienie gospodarcze".

Taki wynik to – jak podkreślali eksperci – trzeci najgorszy wynik w historii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(188)
ETATYZM I ZŁE...
10 miesięcy temu
Zdemoralizowane prawo demoralizuje społeczeństwo i nikt tego nie naprawia bo chodzi TYLKO O ETATY po wygranych wyborach i o NIC WIĘCEJ = TYLKO !!!
Fakt
11 miesięcy temu
Lekarstwo jest banalnie proste ,uwolnić gospodarkę Polski w każdym sektorze także wydobywczym !!! ale do tego trzeba być Polakiem
Ania 123
rok temu
Cel Kaczyńskiego zrealizowany, zastał Polskę murowaną a zostawia zrujnowaną. W tym rządzie nie ma ani jednego mądrego człowieka. Ten rząd to banda nieuków, nieudaczników, kłamców, oszustów i hochsztaplerow. Kaczyński i cały ten rząd musi stanąć przed Trybunałem Stanu a potem do więzienia
inflacja+++
rok temu
Rostowski mówił: Piniendzy nie ma. A za PiS-u ? Pieniądze były, są i będą .... DRUKOWANE !
ObywatelkaK
rok temu
Przecież oni się wiecznie mylą, poprawiają, patrzą na inne agencje... Wiarygodność zgaduj-zgaduli..
...
Następna strona