Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.11.2020 10:03

Płace rosną, ale nie wszyscy doczekali podwyżek. Firmy mniej zatrudniają

Średnia płaca w październiku była na poziomie 5458,88 zł brutto - wynika z najnowszych statystyk GUS. Jest o niecałe 5 proc. wyższa niż przed rokiem. Zarobki rosną, ale wyzwaniem w dobie pandemii stało się utrzymanie miejsca pracy. Zatrudnienie w średnich i dużych firmach jest niższe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Firmy ograniczyły zatrudnienie, ale też statystycznie płacą więcej. (Fot: PAP/DAREK DELMANOWICZ, DAREK DELMANOWICZ)

Od 2013 roku zatrudnienie w Polsce tylko rosło (porównując dane rok do roku). Trend ten odwrócił się w kwietniu w wyniku wybuchu pandemii. W październiku w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób pracowało nieco ponad 6 mln 318 tys. osób. To oznacza spadek zatrudnienia o około 1 proc. w porównaniu z październikiem 2019 roku.

W ciągu 12 miesięcy ze statystyk zatrudnionych ubyło około 65 tys. pracowników. Pocieszeniem może być fakt, że spadek ten jest minimalnie łagodniejszy niż w poprzednich danych GUS.

Co więcej, trzeba też zauważyć, że z miesiąca na miesiąc poprawia się sytuacja. Najgorzej wyglądały wyniki za maj, gdy zatrudnionych było 6 mln 174 tys. osób. Od tamtego momentu w sektorze przedsiębiorstw znalazło się miejsce dla 144 tys. nowych pracowników.

Ciągle jednak rynek pracy jest daleki od powrotu do stanu sprzed koronawirusa.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Choć warunki znowu dyktują pracodawcy, a nie pracownicy, utrzymuje się presja na podwyżki płac. Najnowsze dane pokazują, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw jest o 4,7 proc. wyższe niż rok temu.

W październiku średnie zarobki były na poziomie 5458,88 zł brutto - wskazują urzędnicy GUS. W porównaniu z wrześniem wzrosły o 87,32 zł, a względem stawek sprzed roku o 245 zł.

Kwoty podawane przez GUS to oczywiście wartości brutto wynagrodzenia. Na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. W październiku na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy oficjalnych stawkach około 3937,53 zł.

748 zł - mniej więcej tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne niecałe 424 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 349 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Szczegółowe dane na temat zarobków w poszczególnych branżach poznamy dopiero za kilka dni. Jednak już teraz urzędnicy wskazali, że narastająco w okresie dziesięciu miesięcy 2020 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porów­naniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich sekcjach PKD.

Od 0,4 proc. w sekcji "zakwaterowanie i gastronomia" do 8,8 proc. w sekcji "administrowanie i działalność wspierająca". Spadek o 3 proc. odnotowano w sekcji "rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo".

Trzeba pamiętać, że dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, gus, przeciętne wynagrodzenie, zarobki, praca, zatrudnienie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2020

HańbaPodawanie zarobku brutto to jak podawanie długości męskiego członka razem z kręgosłupem !!!

19-11-2020

Normalnego panstwaPolskie pkb i najwięcej miejsc pracy właśnie małe firmy. Likwidacja haraczu zus i jeden typ umowy, emerytura obywatelska. Problemem jest biurokracja, … Czytaj całość

19-11-2020

asdW gospodarce nie rosną może w budżetówce w budowlance nawet drastycznie spadły.

Rozwiń komentarze (88)