Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Płacili za gaz krocie, teraz ma to się zmienić. Ustawa podpisana

19
Podziel się:

Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych. Celem ustawy jest m.in. ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych i innych odbiorców przed drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz.

Płacili za gaz krocie, teraz ma to się zmienić. Ustawa podpisana
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców gazu (East News, Valerii)

Jak pisaliśmy na money.pl, podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają od początku roku nawet kilkuset procent. Dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i również części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Teraz w niektórych przypadkach ma to się zmienić. Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz — obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie — będą mogli także korzystać inni wymienieni odbiorcy.

Wśród nich nie ma jednak przedsiębiorstw. Sejm odrzucił bowiem poprawki Senatu, które rozszerzały grono uprawnionych do korzystania z cen gazu regulowanych taryfami, m.in. o mikro-, małe i średnie firmy.

Zobacz także: Drastyczne podwyżki. Minister odpiera zarzuty. Padło nazwisko Tuska

Ulgę mają natomiast poczuć: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą, podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, a także ochotnicze straże pożarne i spółdzielnie socjalne w zakresie ich podstawowej działalności.

Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także inne niż uczelnie instytucje, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki, i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo — badawczej.

Płacili za gaz krocie, teraz ma to się zmienić

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami. Zarządcy mają składać oświadczenia, w których deklarują, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta będzie wyłączona z taryfowania.

Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r. Cena ta ma charakter ceny maksymalnej, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy. Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania zamrożonych cen i stawek, będą podlegać karze w wysokości nie niższej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15 proc. przychodu.

Jednocześnie ustawa przewiduje, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać rekompensata — różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku sprzedawcy z urzędu rekompensata to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Gazoporter
2 lata temu
Dziwne, że nikt nie zapyta, dlaczego gaz poszedł w górę - bo na giełdzie jest droższy? Jakim sposobem pandemia podniosła ceny gazu? Gazociąg zachorował, operatorzy, pracownicy punktu poboru? Tłumaczenie pandemią jest wygodne ale mało logiczne. Najwyraźniej jest to sposób na zebranie z rynku wydrukowanej gotówki, przedsiębiorcy dostali dotacje, to teraz będą je oddawać w cenie gazu. I jak zwykle ten uczciwy co sobie poradził bez dotacji dostanie po kieszeni najbardzie.
phiii
2 lata temu
No bardzo fajnie tylko co dalej? Piekarniom i innym zakładom opierającym się na gazie kto rachunki obniży? A przecież musimy od nich kupić chleb i inne rzeczy. Za podwyżki zapłaci i tak odbiorca końcowy.
Milan
2 lata temu
Niestety ale wspólnoty które nie sa odbiorcami gazu ale są ogrzewane przez zbiorcze kotłownie nie będące własnoscia wspólnot nie skorzystają z Ustawy o ochronie odbiorców gazu. Takich wspólnot w skali kraju jest bardzo dużo.Z tego wniosek ,ze nie wszsytkie wspolnoty mieszkaniowe sa traktowane sprawiedliwie.To jest przykre i jednoczesnie stanowi strzał w kolano dla twórców Ustawy .
111
2 lata temu
jest tylko gużo medialnego zamieszania i publikacji o niczym, nikt jakoś nie publikuje tej ustawy, brak numeru, tekstu, wzoru oświadczenia
Nina
2 lata temu
a co z cenami węgla, ekogroszku? Teraz płacę 1650 zł za tonę, a w lipcu 2021 kosztował 900zł. Moja emerytura wynosi 1840zł. Jak żyć? To nikogo nie interesuje.