Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Poczta ściga dłużników abonamentowych. Już prawie 40 tys. postępowań

291
Podziel się:

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. wszczęto 39 765 postępowań egzekucyjnych w związku z nieuiszczonymi opłatami abonamentowymi za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych. W tym samym okresie ubiegłego roku takich postępowań prowadzono 43 917.

Poczta ściga dłużników abonamentowych. Już prawie 40 tys. postępowań
Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara w kwocie 30-krotności jego wysokości (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Przedstawiciele Poczty Polskiej nie tylko sprawdzają, czy mieszkańcy poszczególnych budynków i kierowcy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne, ale także weryfikują, czy opłacają oni abonament. W przypadku zaległości posiadacz odbiornika otrzymuje upomnienie na liście. Jeśli nie przyniesie ono skutku, Poczta Polska wystawia tytuł wykonawczy i kieruje sprawę do urzędu skarbowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Abonament RTV do likwidacji? Rząd nie ma takich planów, ale są też dobre informacje

Zaległości w płaceniu abonamentu. Już prawie 40 tys. postępowań egzekucyjnych

"Należności ściągają poborcy skarbowi ze specjalnej komórki, którzy mają podobne uprawnienia do komorników. Mogą na przykład zabezpieczyć rachunek bankowy, akcje czy obligacje. W przypadku większego zadłużenia także nieruchomości" - wskazuje portal Wirtualnemedia.pl.

Z uzyskanych przez portal danych Ministerstwa Finansów wynika, że od 1 stycznia do 30 września 2022 r. wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 39 765 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika. W analogicznym okresie ubiegłego roku takich tytułów było 43 917, natomiast w całym 2021 r. 55 044.

Jak dodano, w pierwszym kwartale 2022 r. - od początku stycznia do końca marca - do urzędów skarbowych wypłynęło 7 979 tytułów wykonawczych wystawionych przez wierzyciela, czyli Pocztę Polską.

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara w kwocie 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Dłużnik musi też uregulować zaległe składki.

W 2022 r. opłaty wynoszą: 7,50 zł za używanie odbiornika radiofonicznego i 24,50 zł za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego. W 2023 r. stawki mają wzrosnąć odpowiednio do 8,70 zł i 27,30 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(291)
Hydra
rok temu
jest nienasycona, ostatnio 2mld/rok , teraz 2,7mld/rok, ciekawe ile za rok? dodatkowo zmuszają do płacenia osoby, które propagandy naszego swojskiego Goebbelsa nie chcą oglądać ?
donna
2 lata temu
to niesprawiedliwe dlatego , dlatego ze wiele ludzi nie płaci
Nowy
2 lata temu
Każdy normalny Polak ,płaci abonament TV.
internauta
2 lata temu
gdzie te informacje o zwolnieniach lub ulgach w opłatach pd 2023r
księgowy
2 lata temu
Zazwyczaj wszystkie kontrole dotyczą mieszkańców miast , zdjęcia środków w samochodach czy są radia robi się w miastach ..., a na wsiach , hulaj dusza piekła nie ma , kto płaci abonament za telewizję czy radio ręka do góry . Który kontroler odważy się ruszyć elektorat PIS na wsi , niestety mieszkańcy miast są inwigilowani z każdej strony !!!!!
...
Następna strona