Notowania

Podatek Belki do likwidacji, stworzenie katolickiego funduszu. Śmiałe propozycje członka RPP

Ekonomista Eryk Łon z Rady Polityki Pieniężnej ma ciekawe propozycje dla rynku kapitałowego. Jest za zniesieniem lub przynajmniej ograniczeniem podatku od zysków kapitałowych, chciałby też nowego funduszu, który kierowałby się zasadami religii chrześcijańskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ekonomista Eryk Łon ma śmiałe propozycje (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Eryk Łon w rozmowie z PAP powiedział, że dobrze, iż polski rynek kapitałowy już się rozwinął, ale można rozwinąć go jeszcze bardziej. Według ekonomisty przyczyni się do tego likwidacja tzw. podatku Belki (czyli od zysków kapitałowych).

- Można chociażby zlikwidować opodatkowanie tym podatkiem zysków z tytułu lokat długoterminowych na przykład lokat 5-letnich i dłuższych - stwierdził Łon w rozmowie z PAP. I dodał, że chodzi o zniesienie opodatkowania zysków zarówno z lokat terminowych w bankach, jak i zysków z tytułu zmian cen obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek giełdowych.

- Wspominam o tym dlatego, że prawdopodobnie znów przyjdzie nam żyć w okresie ekstremalnie niskich stóp procentowych - wyjaśnił.

Obejrzyj też: Podatki do zmiany. Będziemy zarabiać więcej

Drugą ciekawą propozycją Łona jest stworzenie nowego funduszu inwestycyjnego, który w swych działaniach kierowałby się naukami Kościoła.

- W USA działa fundusz inwestycyjny Ave Maria. Jest to fundusz, który swoją politykę inwestycyjną stara się realizować w zgodności z zasadami katolickiej nauki społecznej. Może warto w przyszłości utworzyć w naszym kraju fundusz Świętej Barbary? Fundusz ten mógłby prowadzić swą działalność przy wykorzystaniu wiedzy jakiejś rady społecznej, która mogłaby określać konkretne kryteria doboru spółek do funduszu - stwierdził Łon, cytowany przez PAP.

Oprócz tego ekonomista z RPP jest zwolennikiem poszerzenia instrumentarium polskiej polityki pieniężnej, wzorem banków centralnych w Japonii i Wielkiej Brytanii.

Eryk Łon jest od 2016 roku członkiem RPP. Trafił tam z rekomendacji PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eryk łon, podatek belki, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2019

TacaPrawie już mamy już katolicki paszport. Brakują jeszcze katolickiego rynku finansowego oraz katolickiego kodeksu drogowego. Po prostu niebo na ziemi.

06-08-2019

oloChory człowiek

06-08-2019

starszaPrzecież SKOKI miały się opierać na zasadach katolickich. I co tego wyszło ????

Rozwiń komentarze (271)