Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Podatek Belki do likwidacji, stworzenie katolickiego funduszu. Śmiałe propozycje członka RPP

271
Podziel się

Ekonomista Eryk Łon z Rady Polityki Pieniężnej ma ciekawe propozycje dla rynku kapitałowego. Jest za zniesieniem lub przynajmniej ograniczeniem podatku od zysków kapitałowych, chciałby też nowego funduszu, który kierowałby się zasadami religii chrześcijańskiej.

Ekonomista Eryk Łon ma śmiałe propozycje
Ekonomista Eryk Łon ma śmiałe propozycje (East News, Bartosz Krupa/East News)
bEpKTGQB

Eryk Łon w rozmowie z PAP powiedział, że dobrze, iż polski rynek kapitałowy już się rozwinął, ale można rozwinąć go jeszcze bardziej. Według ekonomisty przyczyni się do tego likwidacja tzw. podatku Belki (czyli od zysków kapitałowych).

- Można chociażby zlikwidować opodatkowanie tym podatkiem zysków z tytułu lokat długoterminowych na przykład lokat 5-letnich i dłuższych - stwierdził Łon w rozmowie z PAP. I dodał, że chodzi o zniesienie opodatkowania zysków zarówno z lokat terminowych w bankach, jak i zysków z tytułu zmian cen obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek giełdowych.

- Wspominam o tym dlatego, że prawdopodobnie znów przyjdzie nam żyć w okresie ekstremalnie niskich stóp procentowych - wyjaśnił.

bEpKTGQD
Zobacz także: Obejrzyj też: Podatki do zmiany. Będziemy zarabiać więcej

Drugą ciekawą propozycją Łona jest stworzenie nowego funduszu inwestycyjnego, który w swych działaniach kierowałby się naukami Kościoła.

bEpKTGQJ

- W USA działa fundusz inwestycyjny Ave Maria. Jest to fundusz, który swoją politykę inwestycyjną stara się realizować w zgodności z zasadami katolickiej nauki społecznej. Może warto w przyszłości utworzyć w naszym kraju fundusz Świętej Barbary? Fundusz ten mógłby prowadzić swą działalność przy wykorzystaniu wiedzy jakiejś rady społecznej, która mogłaby określać konkretne kryteria doboru spółek do funduszu - stwierdził Łon, cytowany przez PAP.

Oprócz tego ekonomista z RPP jest zwolennikiem poszerzenia instrumentarium polskiej polityki pieniężnej, wzorem banków centralnych w Japonii i Wielkiej Brytanii.

Eryk Łon jest od 2016 roku członkiem RPP. Trafił tam z rekomendacji PiS.

bEpKTGQK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpKTGRe
KOMENTARZE
(271)
lex
2 lata temu
I takie coś jest w RPP. I w tym kraju ma być dobrze?
Kyczbos
2 lata temu
Co łon goda
j444
2 lata temu
Szkoda chłopa, jeszcze nie stary, a z umysłem już nie halo.
bEpKTGRf
maniek
2 lata temu
Jak sie połonaczy te łone, to łon bydzie wiedzioł co je grane.
i pomyslec,ze...
2 lata temu
medrcy bior ponad 30 tys misiecznie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona