Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek handlowy jeszcze poczeka. Deklaracja ministra

- Wprowadzenie nowych form podatkowych, w tym od sprzedaży detalicznej, odraczamy do końca roku - powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński. To oznacza, że podatek handlowy będzie musiał jeszcze poczekać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podatek handlowy odroczony do końca roku. Taką informację przekazał w środę minister finansów Tadeusz Kościński (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Szef resortu finansów podczas środowej konferencji prasowej poinformował, że ministerstwo odracza decyzje podatkowe o miesiąc lub dwa. Z kolei wprowadzenie nowych podatków będzie musiało poczekać.

Chodzi tu przede wszystkim o podatek od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatek handlowy. Mają go płacić sklepy wielkopowierzchniowe.

Pobór podatku jest zawieszony od 2016 roku, gdy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zgłosiła go Komisja Europejska. W ubiegłym roku TSUE uznał, że podatek jest zgodny z unijnym prawem, ale Komisja odwołała się od wyroku.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Podatek handlowy w Polsce coraz bliżej
Ważny wyrok TSUE ws. podatku handlowego na Węgrzech. PiS się ucieszy

Teraz minister finansów tłumaczy, że polski podatek handlowy będzie musiał poczekać do końca roku.

Kościński podkreślał również, że resort finansów w porozumieniu z innymi ministerstwami przygotowuje wiele rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej.

Jako przykład podał zmiany w płatnościach kartą. - Razem z KNF i NBP oraz operatorami VISA i Mastercard przyspieszyliśmy możliwość płacenia bezdotykowo do kwoty 100 złotych, co pokryje 86 proc. transakcji kartowych - powiedział minister finansów.

Jak dodawał, resort finansów przygotowuje udogodnienia dla przedsiębiorców w pobieraniu podatków PIT, CIT i VAT. - Jeśli zostanie złożony uzasadniony wniosek, będziemy taki obowiązek podatkowy odraczać - powiedział Kościński.

Szef resortu finansów wielokrotnie podkreślał, że nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi o stan finansów publicznych. Jak dodawał, wraz z pozostałymi resortami najmocniej skupiać się teraz będzie na zapewnieniu płynności.

Informację o braku planów na zmiany w podatku bankowym potwierdził też premier Mateusz Morawiecki.

- Rząd nie przewiduje obecnie zmian w podatku od niektórych instytucji finansowych - poinformował premier na konferencji prasowej. - Nie są planowane zmiany w podatku bankowym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, podatek handlowy, handel, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

GIFWasze niedoczekanie, chcecie żeby jeszcze drożej w sklepach było, dość dojnej zmiany, teraz jest nowy program Wenezuela+, to się musiało tak skończyć, … Czytaj całość

18-03-2020

pollKoronawirus będzie pretekstem do tłumaczenia się z wysokiej inflacji. I ani słowa o wpływie rozdawnictwa na jej wysokość , sam koronawirus i … Czytaj całość

18-03-2020

Precz z piSS daninamiWreszcie coś powstrzymało PiS przed nałożeniem na Polaków kolejnego blisko 40 podatku w przeciągu 5 lat...

Rozwiń komentarze (8)