Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Podsłuchy u Romana Giertycha. Chodzi o śledztwo ws. spółki Polnord

192
Podziel się:

Tropy dotyczące podsłuchu u znanego adwokata prowadzą do śledztwa w sprawie wyprowadzania pieniędzy z Polnordu - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta przypomniała, że "Citizen Lab z Toronto zebrała dowody świadczące o tym, że Roman Giertych miał być śledzony w 2019 r. przy pomocy oprogramowania Pegasus, które posiadają polskie służby, a do jego telefonu włamano się przynajmniej 18 razy".

Podsłuchy u Romana Giertycha. Chodzi o śledztwo ws. spółki Polnord
Citizen Lab z Toronto zebrała dowody świadczące o tym, że Roman Giertych miał być śledzony w 2019 r. przy pomocy oprogramowania Pegasus. (East News, Andrew Medichini, AP)

Z ustaleń dziennika wynika, że "Giertych mógł być inwigilowany w związku z wszczętym pod koniec lutego 2018 r. śledztwem dotyczącym wyprowadzania środków ze spółki Polnord". "Rozpoczęła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie (dziś prowadzi je Lublin). Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu mieszczą się w grupie przesłanek uzasadniających legalną inwigilację" - czytamy w artykule.

Według kanadyjskich analityków, telefon Giertycha miał być zhakowany przez Pegasusa pierwszy raz we wrześniu 2019 r.. Co ustaliliśmy? Że śledczy, którzy zaczęli prześwietlać dziwne operacje finansowe Polnordu, trafili na wątki, które zaprowadziły ich do znanego adwokata. Ustalili, że od września 2011 r. do czerwca 2019 r. jego kancelaria pracowała dla Polnordu za kwotę kilkunastu milionów złotych" - napisano.
Zobacz także: Roman Giertych szpiegowany Pegasusem. "Trzeba będzie złożyć zawiadomienie"

Prokuratura chce ścigania Romana Giertycha

"Rz" zwróciła przy tym uwagę, że "dziś lubelska prokuratura, która chce aresztu i ścigania Giertycha, bo nie stawia się na jej wezwania, twierdzi, że mecenas miał wyrządzić Polnordowi 4,5 mln zł szkody tytułem wysokich kwot za prawną obsługę przed NSA".

"Zgodę na podsłuch Giertycha musiał wydać Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratury. Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu są w katalogu tych, co do których można zarządzić legalną kontrolę operacyjną – trwa ona trzy miesiące, a maksymalnie do 12 miesięcy. Czy sąd wydał zgodę ws. Giertycha? Do zamknięcia gazety nam nie odpowiedziano" - stwierdza dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(192)
Bekolo
2 miesiące temu
Marszałek Sejmu powinien częściej stosować kary porządkowe. Zachowanie posłów poważnie narusza Powagę Sejmu. .
moj nik
2 lata temu
jeśli osobnik jest podejrzany o złodziejstwo to jestem za tym żeby łobuza inwigilować
głos
2 lata temu
usługi prawne są płatne ale nie w milionach, bo nikogo nie było by stać na opłacenie adwokata. Dlaczego lekarz ma zarabiać tysiące a adwokat miliony? Przecież praca lekarza jest bardziej odpowiedzialna, bo decyduje o życiu i zdrowiu.
obtl
2 lata temu
usługi prawne są płatne, a komentarze świadczą o poziomie,
bolo
2 lata temu
Tak bardzo chcialbym ujrzec pasiasta czapke na tym wielkim lbie
...
Następna strona