Notowania

płace
10.09.2019 20:11

Podwyżka płac w Polsce. "Pensję minimalną utrzymywano na żenująco niskim poziomie"

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że gwałtowne podnoszenie płacy minimalnej, to odejście od preferowanego przez poprzednie 30 lat "uprzywilejowanie kapitału na rzecz pracy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jadwiga Emilewicz (Fot: Jan Dzban)

- Przez wiele lat pensję minimalną utrzymywano na żenująco niskim poziomie – oceniła na antenie Polsat News Jadwiga Emilewicz i wyjaśniła, że jej podniesienie o 17 proc. do kwoty 2600 zł w przyszłym toku to zmiana podejścia, które preferowało kapitał, nie prace.

To nie koniec podwyżek. Już wkrótce najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.
Płaca minimalna w górę. Rząd przyjął projekt

- To naprawdę moment na to. Gwałtownie rośnie PKB i zwiększa się zasobność przedsiębiorców – powiedziała. Jak wyjaśniła, w ciągu ostatniego roku zysk przedsiębiorców netto sięgnął między 150 a 180 mld zł. – Myślę, że uczciwy podział tego zysku między pracodawcą a pracownikiem, to najlepszy pomysł – dodała.

Decyzja rządu będzie oznaczać automatyczną podwyżkę dla 1,5 mln Polaków, którzy zarabiają co miesiąc kwotę równą płacy minimalnej.

"Rządzi nami kampania polityczna". Gorzkie słowa o podwyżkach płacy minimalnej

Jak przekonywała Emilewicz, ostrzeżenie przed powtórzeniem scenariusza węgierskiego, gdzie po gwałtownej podwyżce ustawowego minimum, 10 proc. zarabiających na tym poziomie straciło pracę, nie przystają do polskiej rzeczywistości. Wyjaśniła, że na Węgrzech był zupełnie inny poziom bezrobocia niż mamy z nim do czynienia w Polsce, a do tego polskim wyzwaniem pozostaje bierność zawodowa i osoby trwale bezrobotne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płace, pensja minimalna, wynagrodzenia, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2019

...Wysokość pensji jest nieistotna. Ważne jest, ile mogę za daną pensję realnie kupić. Np. litrów paliwa. 4 tyś brutto nic nie da, jeśli inflacja nadal … Czytaj całość

10-09-2019

lolOby równie wydajnie wzrosła efektywność pracowników.

10-09-2019

sirPanie Kaczyński, proszę ustawą zagwarantować zarobki na poziomie 10 000 zł dla każdego. A co?! Jak szaleć, to szaleć.

Rozwiń komentarze (68)