Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Podwyżka składek ZUS. Firmy chcą negocjować z rządem

290
Podziel się:

Rząd szuka zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Pracodawcy chcą grać w otwarte karty. Proponują podwyżka składki zdrowotnej pracownika otrzymującego najniższe wynagrodzenie o 0,25 pkt proc.

Podwyżka składek ZUS. Firmy chcą negocjować z rządem
Mateusz Morawiecki (KPRM, Krystian Maj, KPRM)
bETFtLFh

Jak zwiększyć nakłady na opiekę zdrowotną? Pomysłów jest kilka. Jak pisze "Rzeczpospolita", wśród nich podatek od reklam, zwiększenie danin od najbogatszych czy zmiany w zasadach oskładkowania mikroprzedsiębiorców.

Federacja Przedsiębiorców Polskich wyszła z własną propozycją. Chce jednak pełnych informacji od rządu, jakie obciążenia planuje wprowadzić, tak by była jasność czego biznes może się spodziewać.

Zobacz także: Koronawirus zamknie kolejne województwo. Warmińsko-mazurskie i pomorskie to tylko początek
bETFtLFj

FPP zakłada możliwość zwiększenia składek zdrowotnych. Miałby one wzrosnąć z 9 proc. obecnie do 9,25 proc.

Na jakich zasadach? Przedsiębiorcy chcieliby stopniowego wprowadzania tego obciążenia, rozłożonego na lata. Co roku o 0,25 proc. w trzech etapach do 2024 r.

Składka ta stopniowo powiększałaby nakłady, jakie trafiałby do opieki zdrowotnej, ale jednoczenie podnosiłaby koszty zatrudnienia pracownika, które w całości musiałby ponieść pracodawca.

bETFtLFp

Jak wyjaśnia "Rz", zwiększenie składki zdrowotnej zatrudnionego otrzymującego najniższe wynagrodzenie o 0,25 pkt proc. oznaczałaby podwyższenie kosztów o 6 zł miesięcznie. U pracownika zarabiającego przeciętnie podwyżka wyniosłaby 12 zł.

Jak przełożyło by się to na środki trafiające do systemu opieki zdrowotnej? 2,7 mld zł już w pierwszym roku. Do 2024 r., dodatkowe wpływy na opiekę zdrowotną wzrosłyby do 8,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETFtLFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(290)
ddddddddddddd
9 miesięcy temu
opodatkować chłopów ,lekarza maja zadarmo
Janina
9 miesięcy temu
Ale przecież PiS i tak odda to wszystko na kościół i TVP.
okoń
9 miesięcy temu
czego by nie zrobili to i tak nas okradną. złodzieje .niebać pis.
bETFtLFL
lolo
9 miesięcy temu
Kogo reprezentuje Federacja Przedsiębiorców Polskich? Każdy uczciwy przedsiębiorca wie, że proponowanie zwiększenia obciążeń najniższych płac to zwykła bezczelność.
bbb
9 miesięcy temu
Zanim podwyższymy składki , może powinniśmy się dowiedzieć kto płaci te składki w Polsce. Bo chyba nie wszyscy. Trzeba zacząć od tego żeby wszyscy płacili jednakowe składki.
...
Następna strona