Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Podwyżka stóp procentowych ma znaczenie. Wiemy, o ile droższa będzie rata

26
Podziel się:

Około 35 zł wzrośnie przeciętna rata złotowego kredytu mieszkaniowego - wyliczył analityk HRE Investments Bartosz Turek. Ale faktyczne koszy mogą być dwa razy takie. Kto nam zafundował podwyżkę? Droższy kredyt to efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Podwyżka stóp procentowych ma znaczenie. Wiemy, o ile droższa będzie rata
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Prezes Glapiński poinformował w środę o podniesieniu stóp procentowych. (Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bFdYrMCZ

Przyzwyczailiśmy się do niskich stóp procentowych. Dlatego decyzja, jaką podjęła w środę Rada Polityki Pieniężnej zabolała. Oznacza bowiem, że kredyt będzie droższy.

RPP podniosła stopy procentowe, w tym podstawową stopę z 0,1 proc. do 0,5 proc. Jak zauważa analityk HRE Investments Bartosz Turek, mimo że wciąż daleko jednak do poziomu oprocentowania sprzed epidemii, gdy podstawowa stopa procentowa przez lata utrzymywana była na poziomie 1,5 proc.

35 zł do kredytu

bFdYrMDb

Ile więcej zapłacimy więc zapłacimy raty za mieszkanie? Anlityk HRE wyliczył, że chodzi o około 35 zł na przeciętnej racie złotowego kredytu mieszkaniowego. Wyliczenie to dotyczy kredytu na 190 tys. zł z oprocentowaniem na poziomie 2,3 proc., do którego spłaty pozostało 18 lat.

- Łączny koszt wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych pójdzie w górę o około 1,5 mld złotych w skali roku - zauważył.

Zobacz także: Niskie stopy procentowe wpędzą Polaków w długi? Ekspert: Jest takie ryzyko
bFdYrMDh

Podwyżka za trzy miesiące

Ekspert podkreślił przy tym, że październikowa podwyżka nie oznacza, że z automatu rośnie koszt kredytów. - Na faktyczne zmiany przyjdzie nam trochę poczekać - przeważnie dostosowanie trwa do 3 miesięcy - zaznacza.

- Jak to jednak zwykle jest ze średnimi - mało kto posiada taki "modelowy" kredyt, tak samo jak mało kto zarabia np. tzw. średnią krajową - dodał Turek.

bFdYrMDi

Warto przytoczyć więc jeszcze jeden przykład. - Osoby, która dopiero co zadłużyła się na 25 lat i 300 tys. złotych z oprocentowaniem na poziomie 2,85 proc. Ratę takiego długu można oszacować dziś na 1399 złotych. Jeśli oprocentowanie takiego kredytu wzrośnie o 0,4 pkt. proc., to rata będzie o 63 złote wyższa i wyniesie 1462 złote - wylicza ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdYrMDC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Realista
2 miesiące temu
we wrześniu płaciłem ratę w wysokości 793 zł a w grudniu zapłacę 916 zł. Gdzie są te procenty wyliczane przez ekspertów.
Nick
3 miesiące temu
Wielka tragedia - 35 zł, chyba nikt nie myślał, że cały czas będzie miał prawie darmowy kredyt
Abc
3 miesiące temu
Oszuści i złodzieje z NBP, okradają nas poprzez inflację a deficyt to już 1,5bln zł Gierek się śmieje w grobie
bFdYrMDD
Andrju
3 miesiące temu
190 tysi na mieszkanie? Co on garaż kupuje czy mieszkanie?
Red pill
3 miesiące temu
8 lat odkładania w Wielkiej Brytanii jako singiel.Za dwa lata kupuję mieszkanie za gotówkę gdziekolwiek. Polska,Hiszpania, Wielka Brytania. Nie jest łatwo ale za kilka lat będę oddychał pełną piersią. Można?Można.
...
Następna strona