Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|
aktualizacja

Pokolenie Z zmienia zasady gry. "Nie chcą żyć jak ich rodzice"

172
Podziel się:

Pokolenie Z wyznacza nowe trendy na rynku pracy. Młodzi mają oczekiwania względem swojej ścieżki zawodowej i nie boją się zmieniać pracodawcy co kilka miesięcy. Dla nich praca nie jest celem, tylko środkiem do samorozwoju i szczęścia.

Pokolenie Z zmienia zasady gry. "Nie chcą żyć jak ich rodzice"
Pokolenie Z pracuje na własnych zasadach (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Portal pracuj.pl zapytał ponad 2 tys. osób o ich nastroje dotyczące wykonywanej przez nich pracy oraz częstotliwość jej zmiany. Wyniki pokazały, że pokolenie Z rzadko pozostaje w jednym miejscu pracy na dłużej - pisze serwis pulshr.

Kto należy do generacji Z?

Większość publikacji wskazuje, że do tej grupy pokolenia Z należą osoby urodzone po 1995 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Z badania wynika, że pokolenie Z najczęściej zaczyna karierę zawodową w sektorze gastronomii, taką odpowiedź wskazało 21 proc. Z kolei respondenci w wieku 55-65 lat wskazywali na wybór zajęcia związanego z pracą biurową.

- Obserwujemy znaczącą zmianę w podejściu do kariery zawodowej między pokoleniami. Dla wcześniejszych generacji pierwsze miejsce pracy było często postrzegane jako docelowe lub co najmniej jako praca na dłużej. Zaczynali więc nieco później, dokonując przemyślanych wyborów - komentuje Małgorzata Jakubowska-Łęczycka, menedżerka zespołu szkoleń i rozwoju w Pracuj.pl, cytowana przez serwis.

Na jakie jeszcze zajęcia stawiają dziś młodzi? Analiza odpowiedzi grupy wiekowej 18-24 lata wskazuje, że najczęściej ich pierwsza praca, poza gastronomią, znajdowała się w sektorze pracy fizycznej (16 proc.), sprzedaży (9 proc.) oraz bankowości, finansów i ekonomii (8 proc.), a także popularnej wśród starszych pokoleń administracji biurowej (8 proc.).

Respondentów zapytano również, ile czasu spędzili w swojej pierwszej pracy. W najmłodszej grupie badanych najczęściej wskazywano okres od jednego do trzech miesięcy, co zadeklarowało 32 proc. z nich.

Podobne tendencje występują w grupach wiekowych 18-24 lata oraz 25-34 lata, natomiast w starszych grupach zaczyna dominować dłuższy staż pracy w pierwszym miejscu zatrudnienia. W najstarszej grupie wiekowej ten trend jest najbardziej widoczny – niemal połowa badanych (46 proc.) deklaruje, że w swojej pierwszej pracy spędzili ponad 5 lat.

Ponad karierę stawiają życie prywatne

Jak podaje serwis, młodzi ludzie nie chcą żyć jak ich rodzice, dla których stres i nadgodziny były normą w pracy. Pokolenie Z ponad karierę i osiąganie sukcesów zawodowych stawia życie prywatne.

Wśród najważniejszych wartości dla zetek są szczęście (62 proc.), rodzina (60 proc.), możliwość realizowania pasji (56 proc.), ekologia (51 proc.) niezależność i wolność (51 proc.). Na rozwój kariery i bezpieczeństwo finansowe, jako wartości najwyżej cenione w życiu, wskazało odpowiednio tylko 11 proc. i 16 proc. respondentów.

- Młodzi ludzie nie żyją po to, by pracować. Nie uważają, tak jak pokolenie ich rodziców, że praca to konieczny trud i znój. Praca stanowi tak dużą część ich życia, że powinna być przyjemna albo chociaż satysfakcjonująca. Powinna odpowiadać ich rzeczywistym potrzebom życiowym – nie tylko w kwestii wynagrodzenia, ale także jeżeli chodzi o samorealizację, zdrowie psychiczne, work-life balance itp. – komentuje Marcin Skotniczny, CEO agencji programistycznej Software Mansion.

Inne podejście do pracy nie oznacza jednak, że młodzi ludzie unikają odpowiedzialności za swoje zadania. Z badań ADP wynika, że to właśnie tej grupie pracowników najbardziej zależy na zadowoleniu z dnia pracy (43,73 proc.), rozwoju kariery (34,73 proc.) czy elastycznych godzinach pracy (32,80 proc.).

Rewolucja w rekrutacjach przez pokolenie Z

Rynek widzi, jak bardzo pokolenie Z różni się od starszych pracowników. Jak już informowaliśmy w WP Finanse, rekruterzy próbują się do tego dostosować.

- Z moich obserwacji wynika, że firmy dopiero pomału zaczynają dojrzewać do tego, że wkraczanie na rynek pracy młodych ludzi z pokolenia Z zmusza zaadaptowania się i podjęcia zmian. Ciągle niestety słyszy się o tej mitycznej roszczeniowości "zetek" – wynika to w dużej mierze z braku podjęcia próby zrozumienia i otwarcia głowy na inną perspektywę - oceniła jedna z menedżerek z zespołu zarządzania ludźmi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(172)
Barbara
5 dni temu
Tak to dobre myślenie. Tylko prawda jest zgoła inna. Nie zagrzeją dłużej miejsca w pracy bo trzeba pracować. Nie pasują im godziny pracy bo muszą się wyspać. Widziałam ich w pracy. Nikt nie mòwi o harowaniu jak ich rodzice sle o wypełnianiu obowiązkòw w pracy a to już ich przerasta. Ich rodzice ciężko pracowali i dlatego coś mają. Pokolenie Z chce spełniać marzenia , chcą być niezależni ,spełnieni tylko za co? Gdyby każdy miał swoją wymażoną pracę to ja pytam się: co będą jedli, kto po nich podprząta itd.... pokolenie Z jest po prostu leniwe, zapatrzone w siebię, bez empatii i niech spojrzy prawdzie w oczy!!!! Jest roszczeniowe To widać na każdym kroku. Mają rację ,świat się zmienia. Ale tak jest od wiekòw. Tylko niestety teraz zmienia się na gorsze. ( Oczywiście nie w każdym aspekcie). Jeżeli chcą tak budować ,świat jak wyglądają ich poglądy i marzenia to powinni już zacząć odzwyczajać się od wygôd, dobrego jedzenia, dostępności, i bardzo wielu przywilejòw jakie teraz mają dzięki pracy ich rodzicòw. Najbardziej boli , że nawet nie potrafią normalnie rozmawiać. Jaki to lepszy świat??????
masas
2 tyg. temu
Miałem w domu dwóch "zetkowców," ale udało mi się ich przekonać do wyjazdu z tego zacofanego grajdoła ! Teraz przy każdej okazji podkreślają, jak dobrze zrobili, słuchając rady "starego".
borsuk
2 tyg. temu
Idealnie widac ze rodzice ktorzy poswiecili swoje zycie pracy dobrze wychowali swoje dzieci na swiadomych ludzi a nie kolejna partie niewolników.
zero.bog
2 tyg. temu
Jakżesz mądrzy byli nasi Pradziadowie pisząc: "Zapomniał wół jak cielęciem był"!
jazdazroszcze...
2 tyg. temu
i bardzo dobrze, moze zamiast o roszczeniowosci pokolenia Z by zwrocic uwage ile razy lamane sa prawa pracownika :) wystarczy spojrzec jak wiele spraw jest w sadach pracy.
...
Następna strona