Notowania

gospodarka
22.07.2019 08:40

Polacy coraz chętniej biorą duże kredyty. W przyszłości mogą mieć problem

Pędząca gospodarka, czy bogata oferta programów socjalnych – to wszystko zachęca Polaków do brania dużych kredytów. Swoją politykę zmieniły też banki, które oferują ich zmienne oprocentowanie. To może spowodować problemy dla kredytobiorców w przyszłości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Banki coraz chętniej oferują klientom zmienne oprocentowanie kredytów. To potencjalne zagrożenie dla kredytobiorców.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Polacy wierzą, że ich dochody będą cały czas rosnąć. Jeszcze nigdy nie byliśmy tego tak pewni, a wpływają na to coraz liczniejsze programy socjalne, płaca minimalna (która ma urosnąć do 2450 złotych), obniżka PIT-u z 18 proc. do 17 proc. i tzw. zerowy PIT dla młodych.

Ubezpieczenie kredytu ma za zadanie pomóc w spłacie zobowiązania w przypadku, gdy wystąpią nieoczekiwane zdarzenia losowe.
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego i hipotecznego — wszystko co musisz wiedzieć

Ekonomiczna pewność siebie Polaków wpływa też na ich preferencje kredytowe. Według danych Biura Informacji Kredytowej częściej wybieramy te o większej wartości i dłuższym terminie spłaty. Dzięki temu płacimy niskie miesięczne raty, a zarazem bank wyciąga z nich dużą prowizję.

Przy wyższych kredytach zmienia się też sposób ich oprocentowania. Przy pożyczkach na 3 lub 4 lata banki najczęściej stosowały oprocentowanie stałe. Natomiast przy obecnym wydłużeniu terminów odsetki wyliczają na podstawie stopy zmiennej.

Zobacz także: Szum wokół podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców. "Zasady nie zmieniły się od 1999"

Niesie to za sobą ryzyko. Dzisiaj stopy procentowe są niskie, ale jeżeli polska gospodarka zwolni, to dochody Polaków przestaną rosnąć, w przeciwieństwie do oprocentowania ich zadłużenia. W takim przypadku kredyty mogą okazać się niemożliwe do spłaty, a w przyszłości prowadzić nawet do bankructwa. Komisja Nadzoru Finansowego już od jakiegoś czasu zachęca banki do kompleksowego informowania klientów o potencjalnym ryzyku.

Jak zdobyć gotówkę na spłatę długów? Są na to pewne sposoby.
Kredyt dla zadłużonych - czy to możliwe?

W pierwszym półroczu 2019 roku pożyczyliśmy 38 mld złotych – w analogicznym okresie rok wcześniej 35,4 mld. Pożyczki w wysokości poniżej 2 tys. złotych spadły w analizowanym okresie o 6,5 proc., a te powyżej 30 tys. złotych wzrosły o 10,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, kredyt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2019

PolakA kto wam każe brać kredyty, Trzeba umieć oszczędzać, anie trwonić kasę na lewo i prawo . Za PIS idzie w końcu coś zaoszczędzić ( mam 3 dzieci czyli … Czytaj całość

22-07-2019

LacPrzeciętna pensja 2.800 zł (Nie zakłamana średnia GUS), przeciętna cena m2 mieszkania 5.000 zł. Jak żyć panie premierze w tym kraju raju...?

22-07-2019

BooszzBierzemy kredyty na zaplacenie opłat i na żarcie w miare jako takie bo nam pensji nie starcza,aż gadac sie nie chce bo same przeklenstwa sie nawijaja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)