Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Polacy najbardziej zapracowani. Pracujemy dłużej niż Francuzi, Szwedzi czy Niemcy

34
Podziel się:

Polacy pracują dłużej niż mieszkańcy najbardziej rozwiniętych krajów Europy - wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na pracy spędzamy średnio 39,7 godz. tygodniowo. Tymczasem Francuzi, Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy pracują poniżej 36 godzin. Dłuższa praca jednak nie przynosi korzyści gospodarce.

Polacy najbardziej zapracowani. Pracujemy dłużej niż Francuzi, Szwedzi czy Niemcy
Polacy w porównaniu do najbardziej rozwiniętych krajów europejskich pracują zauważalnie dłużej (Adobe Stock, Seventyfour)

Polacy w porównaniu do najbardziej rozwiniętych krajów europejskich pracują zauważalnie dłużej – zaznaczył PIE. Średnia dla polskiego pracownika to aż 39,7 godz. tygodniowo, podczas gdy Francuzi, Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy pracują poniżej 36 godzin, a Holendrzy nawet poniżej 30 godzin.

Zobacz także: 600 tys. osób na kwarantannie. Firmom brakuje pracowników

Zawrócono uwagę, że w Niemczech, Austrii, Holandii czy Danii praca poniżej 40 godz. tygodniowo dotyczy minimum ok. 20 proc. pracowników. Dla porównania w Polsce ten odsetek wynosi niespełna 6 proc.

W krajach, w których pracuje się krócej, produktywność jest wyższa - wskazali analitycy. Eksperci tłumaczą to wyższym poziomem aktywności zawodowej w bogatszych społeczeństwach, co przekłada się na sytuację, w której więcej osób pracuje, ale w mniejszym wymiarze godzin.

Dodatkowe etaty

"Próba implementacji modelu krótszej pracy do krajów relatywnie biedniejszych mogłaby zatem zakończyć się koniecznością podejmowania przez pracowników dodatkowej aktywności zawodowej" - oceniono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Analitycy wskazali, że najbardziej znaną praktyką skracania czasu pracy jest wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. PIE przytoczył wynik eksperymentu dotyczącego 4-dniowego tygodnia pracy, który przeprowadzono w Islandii w latach 2015-2019.

Uczestniczyło w nim 2,5 tys. pracowników, czyli ponad 1 proc. wszystkich osób pracujących w gospodarce tego kraju.

Efektywna praca

"Produktywność gospodarki nie tylko się nie obniżyła, ale wręcz wzrosła" - podał PIE.

Poprawił się też dobrostan pracowników - z jednej strony spadły wskaźniki odczuwanego stresu i wypalenia zawodowego, z drugiej poprawiły się te dotyczące kondycji zdrowotnej i równowagi praca-życie.

"Sukces wynikający ze skrócenia tygodnia pracy sprawił, że od czasu zakończenia eksperymentu aż 86 proc. islandzkich pracowników korzysta z możliwości krótszej pracy w wymiarze 5-36 godzin" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Qwert
2 lata temu
Jako kierowca busa Zamość Holandia w przewozie osób w jedną stronę jadę około 24 h śpię 4 i wracam kolejne 24 h... To jest pracocholizm
Qwert
2 lata temu
My nie musimy żyć... My musimy pracować!!
Pinki
2 lata temu
Te dane o Polakach i tak są zdecydowanie zaniżone, należy jeszcze uwzględnić osoby które sobie jeszcze dorabiają "po godzinach " oraz tych którzy nie są zatrudnieni " na papierze" a pracują całymi dniami, do tego należy jeszcze doliczyć Polaków pracujących za granicą
Stan
2 lata temu
Jesteśmy ciekawym narodem. Zapatrzonym w przywileje i socjal zachodu a nie widzącym tego, ile zachód zarabia i produkuje, wydajności pracy. Chcemy im dorównać i żyć ponad stan chociaż totalnie nas na to nie stać, jeszcze nie teraz.
Jan
2 lata temu
Produktywność w Polsce jest niska ponieważ większość Januszy biznesu nie inwestuje w sprzęt. U mnie nie ma czasem podstawowych narzędzi jak wiertła czy śrubokręty i klucze a przecież wydajniej robi się wkrętarką itd. Polski pracownik nie pracuje tylko jak mówi mój szef musicie sobie poradzić.
...
Następna strona