Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polacy robią rewolucję na dachu

39
Podziel się:

Jeszcze kilka lat temu byli grupą studentów-zapaleńców. Dziś z ich rozwiązania korzystają tysiące projektantów i wykonawców instalacji fotowoltaicznych. A będzie ich jeszcze więcej, bo EasySolar właśnie ruszył na podbój USA.

panele słoneczne
panele słoneczne (Pixabay.com, public domain)

- Sky is the limit – tak Marcin Dolata, założyciel i prezes poznańskiego EasySolar, mówi o przyszłości swojej firmy, która w kilka lat z poziomu studenckiego start-upu przekształciła się w przedsięwzięcie wspierane międzynarodowym kapitałem i ruszające z ekspansją w USA. A do tego będące na drodze do stutysięcznego klienta.

Skąd aluzja do nieba? To w końcu EasySolar stworzył aplikację ułatwiającą pracę sprzedawcom i dystrybutorom instalacji fotowoltaicznych, pomagającą im w automatyczny, szybki i dokładny sposób planować efektywność, rozmieszczenie czy koszty takich instalacji. Przez pierwsze kilka lat skorzystało z niej około 10 tys. użytkowników, pozwalając spółce notować regularne zyski. Jednak ta, zachęcona potencjałem branży dostrzeżonym m.in. przez Google’a (projekt Sunroof), zdecydowała się grać o zdecydowanie większą stawkę, stawiając na upgrade technologii i otwarcie na nowe, zagraniczne rynki. Dlatego też start-up pozyskał wsparcie inwestorskie od InnoEnergy, największego w Europie funduszu venture capital inwestującego w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, czy mobilności. Główny cel jest jeden: rozwinąć pierwszą na świecie, wielofunkcyjną aplikację mobilną dla projektantów, przedstawicieli handlowych i menedżerów z branży fotowoltaicznej.

Energia na nowości

– Nasza nowa aplikacja oznacza m.in. bardziej zaawansowany moduł efektywnego rozkładania paneli na dachu. W ten sposób można dowolnie edytować rozłożenie paneli na zdjęciach czy mapach Google’a. Dodatkowo, można w intuicyjny sposób przygotowywać oferty cenowe, dokonywać analiz finansowych dostosowanych do danego rynku. Wystarczy podać wysokość rachunków za energię i sposób finansowania inwestycji, by dokonać zaawansowanych obliczeń finansowych – zaznacza Marcin Dolata.

Nowa wersja oprogramowania EasySolar to także CRM do zarządzania projektami, integrujący się z najbardziej popularnymi systemami CRM. Poznańscy przedsiębiorcy zapowiadają kolejne nowości i ulepszenia powodujące, że EasySolar ma stać się podstawowym narzędziem pracy na rynku fotowoltaiki. A jest się o co bić – wartość całego rynku przekracza 300 mld USD rocznie. Stąd też i ambicje EasySolar są niemałe: modyfikacje aplikacji mają przyciągać tysiące nowych i powracających użytkowników. Już za kilka kwartałów baza zarejestrowanych i płacących użytkowników ma być liczona w dziesiątkach tysięcy. Także z m.in. USA, gdzie polska spółka, przy wsparciu InnoEnergy oraz sieci 19 tamtejszych inkubatorów (Incubatenergy Network), wdraża i sprzedaje swoje rozwiązania.

- Docelowo chcemy rozszerzyć kompetencje naszej technologii o inne aspekty budowy domu i budynku. To m.in. architektura, dach, grzejniki, oświetlenie domu czy okna – zapowiada Marcin Dolata.

Kierunek Kraków i Katowice

Dokąd pędzi energetyczna oraz mobilna rewolucja, jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes oraz społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczas Impact’19 oraz 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów i ponad 11.000 uczestników, 350 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Krakowa i Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE. Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem mobility i cleantech np. Grupa Volkswagen, Volvo, Northvolt, Umicore, czy Orlen, Azoty, Tauron, Lime, mytaxi. Impact’19 to także wielki finał 5. Edycji PowerUp! - konkursu dla startupów z branży cleantech z Europy Środkowej. W tym roku PowerUp! by Innoenergy jest poświęcony innowacjom w dziedzinach czystego powietrza, gospodarki obiegowej, inteligentnej mobilności oraz systemów grzewczych! Kim są przyszłe nadzieje świata start-upów, jakie są najnowsze trendy, zmieniające krajobraz globalnej gospodarki? Dowiesz się tego na Impact’19 i na Impact mobility rEVolution’19!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
sien
5 lata temu
Jaka tam rewolucja, fotowoltaika jest znana od 30 lat tylko władza była jej wrogiem. Wołami trzeba wyciągać od Rządu normalne prawo w sprawie OZE.
Gabi
5 lata temu
Sponsoring
jj
5 lata temu
a juz myślałem, że firma, która opracowała bardziej efektywny materiał wyłapywania energii słonecznej, albo "bardziej szczelny" przesył energii, albo przetrzymywania energii. to są kluczowe wyzwania
JA
5 lata temu
W USA polegna przy kazdej istalacji pozwolenie od miasta i elektryczna inspekcja
gapcio
5 lata temu
wierze, ze majac panele płacicie mniej za prad. Ale ile kosztowala instalacja? miałem oferty za 1 MW z montażem i podlaczeniem chciano 12 tys - to mi się zwroci po 5-6 ltach
...
Następna strona