Notowania

energia solarna
15.04.2019 14:08

Polacy robią rewolucję na dachu

Jeszcze kilka lat temu byli grupą studentów-zapaleńców. Dziś z ich rozwiązania korzystają tysiące projektantów i wykonawców instalacji fotowoltaicznych. A będzie ich jeszcze więcej, bo EasySolar właśnie ruszył na podbój USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
panele słoneczne (Fot: public domain)

- Sky is the limit – tak Marcin Dolata, założyciel i prezes poznańskiego EasySolar, mówi o przyszłości swojej firmy, która w kilka lat z poziomu studenckiego start-upu przekształciła się w przedsięwzięcie wspierane międzynarodowym kapitałem i ruszające z ekspansją w USA. A do tego będące na drodze do stutysięcznego klienta.

Skąd aluzja do nieba? To w końcu EasySolar stworzył aplikację ułatwiającą pracę sprzedawcom i dystrybutorom instalacji fotowoltaicznych, pomagającą im w automatyczny, szybki i dokładny sposób planować efektywność, rozmieszczenie czy koszty takich instalacji. Przez pierwsze kilka lat skorzystało z niej około 10 tys. użytkowników, pozwalając spółce notować regularne zyski. Jednak ta, zachęcona potencjałem branży dostrzeżonym m.in. przez Google’a (projekt Sunroof), zdecydowała się grać o zdecydowanie większą stawkę, stawiając na upgrade technologii i otwarcie na nowe, zagraniczne rynki. Dlatego też start-up pozyskał wsparcie inwestorskie od InnoEnergy, największego w Europie funduszu venture capital inwestującego w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, czy mobilności. Główny cel jest jeden: rozwinąć pierwszą na świecie, wielofunkcyjną aplikację mobilną dla projektantów, przedstawicieli handlowych i menedżerów z branży fotowoltaicznej.

Energia na nowości

– Nasza nowa aplikacja oznacza m.in. bardziej zaawansowany moduł efektywnego rozkładania paneli na dachu. W ten sposób można dowolnie edytować rozłożenie paneli na zdjęciach czy mapach Google’a. Dodatkowo, można w intuicyjny sposób przygotowywać oferty cenowe, dokonywać analiz finansowych dostosowanych do danego rynku. Wystarczy podać wysokość rachunków za energię i sposób finansowania inwestycji, by dokonać zaawansowanych obliczeń finansowych – zaznacza Marcin Dolata.

Nowa wersja oprogramowania EasySolar to także CRM do zarządzania projektami, integrujący się z najbardziej popularnymi systemami CRM. Poznańscy przedsiębiorcy zapowiadają kolejne nowości i ulepszenia powodujące, że EasySolar ma stać się podstawowym narzędziem pracy na rynku fotowoltaiki. A jest się o co bić – wartość całego rynku przekracza 300 mld USD rocznie. Stąd też i ambicje EasySolar są niemałe: modyfikacje aplikacji mają przyciągać tysiące nowych i powracających użytkowników. Już za kilka kwartałów baza zarejestrowanych i płacących użytkowników ma być liczona w dziesiątkach tysięcy. Także z m.in. USA, gdzie polska spółka, przy wsparciu InnoEnergy oraz sieci 19 tamtejszych inkubatorów (Incubatenergy Network), wdraża i sprzedaje swoje rozwiązania.

- Docelowo chcemy rozszerzyć kompetencje naszej technologii o inne aspekty budowy domu i budynku. To m.in. architektura, dach, grzejniki, oświetlenie domu czy okna – zapowiada Marcin Dolata.

Kierunek Kraków i Katowice

Dokąd pędzi energetyczna oraz mobilna rewolucja, jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes oraz społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczas Impact’19 oraz 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów i ponad 11.000 uczestników, 350 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Krakowa i Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE. Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem mobility i cleantech np. Grupa Volkswagen, Volvo, Northvolt, Umicore, czy Orlen, Azoty, Tauron, Lime, mytaxi. Impact’19 to także wielki finał 5. Edycji PowerUp! - konkursu dla startupów z branży cleantech z Europy Środkowej. W tym roku PowerUp! by Innoenergy jest poświęcony innowacjom w dziedzinach czystego powietrza, gospodarki obiegowej, inteligentnej mobilności oraz systemów grzewczych! Kim są przyszłe nadzieje świata start-upów, jakie są najnowsze trendy, zmieniające krajobraz globalnej gospodarki? Dowiesz się tego na Impact’19 i na Impact mobility rEVolution’19!

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2019

waluśPolacy niech się zajmą udoskonalaniem produkcji gumiaków, to jedyne co im wychodzi bez pudła i tego niech się trzymają. Inne technologie, produkty są … Czytaj całość

12-04-2019

nieszkodliwe oszołomstwoto bardzo chwalebne, ale w krajach, gdzie słońce świeci, bo już prawie tydzień, jak w centralnej PL słońca nie ma, a kiedyś naliczyłam 38 kolejnych … Czytaj całość

12-04-2019

Karol 1952Powiem krótko - taka firma istnieje w Koszalinie i dba o Nasz Rynek a nie rozbójniczy ! To firma "KOSPEL" !

Rozwiń komentarze (39)