Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polacy tankują na zapas. Może grozić za to mandat

69
Podziel się:

Paliwa brakuje, więc rodzi się pokusa, by je gromadzić, kiedy jest okazja. Ale trzeba uważać, bo grozi za to mandat - ostrzega "Rzeczpospolita".

Polacy tankują na zapas. Może grozić za to mandat
Tankowanie na zapas jest legalne. Trzeba jednak pamiętać, ile i do czego nalewamy paliwo. Zdjęcie ilustracyjne (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Kartki z informacją o "awarii dystrybutora" pojawiły się na wielu stacjach paliw w kraju. Rząd i Orlen przekonują, że to sytuacje wyjątkowe i paliwa nie brakuje. Kierowcy jednak, tam gdzie problem występuje, kupują paliwo na zapas. Jak pisała Wirtualna Polska, na niektórych stacjach ustawiły się kolejki samochodów z przyczepkami, na których przewożone są beczki i plastikowe zbiorniki.

"Paliwo można tankować tylko i wyłącznie do szczelnych kanistrów. Zbiorniki (kanistry, baniaki) powinny być dopuszczone do przewożenia paliwa. Nie można tankować go do zwykłych butelek i baniaków" - czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Propozycja z PSL-u. "Wezmę na przejażdżkę ludzi z PiS i Orlenu"

Ile paliwa można zatankować na zapas?

"Obowiązuje także ograniczona pojemność zapasów. Gdy kierowca postanowi zatankować do zbiornika, który nie jest kanistrem na paliwo, pracownik stacji benzynowej ma prawo podjąć interwencję" - dodano. Personel stacji ma prawo zabronić tankowania klientowi, a nawet wezwać policję lub straż miejską. Służby mogą wystawić mandat w wysokości do 3 tys. zł.

"Rz", powołując się na Główny Inspektorat Transportu Drogowego, przypomina, że do pojedynczego kanistra można zatankować maksymalnie 60 l paliwa. Rolnik jednorazowo może przewozić nie więcej niż 240 l. Za przekroczenie tej normy grozi kara do 2 tys. zł.

Ograniczenia dotyczą też przechowywania zapasów paliwa. W garażach wolnostojących, których powierzchnia nie przekracza 100 m kw. można magazynować do 200 l paliwa, w przydomowych - do 60 l. Duże garaże powyżej 100 m kw. pozwalają na przechowywanie maksymalnie 5 tys. l benzyny lub oleju napędowego. "Te wielkości są legalne, pod warunkiem, że służą do wykorzystywania w samochodach prywatnych" - podkreśla dziennik. Dla flot limity są wyższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Zet
7 miesięcy temu
Kontrola garaży i piwnic pod względem warunków przetrzymywanych tam materiałów łatwopalnych i wybuchowych konieczna ze względu na powszechne bezpieczeństwo
Taka prawda
7 miesięcy temu
Za wszystko w tym żałosnym grajdole grozi mandat, już nawet nie można sobie krzywo piardnąć i tylko za miliardowe przewały i afery nie ma mandatów
nadto.pl
7 miesięcy temu
Paliwo na prywatne potrzeby przewożone w samochodzie nie wymaga zbiornika z atestem. Jest to to tzw. wyłączenie od reguł przewozu. Mozna do 240 l. maks zbiornik pojedynczy 60 l
Krótko:
7 miesięcy temu
PISsowski wiceminister sportu lał paliwo do pojemników ustawionych w bagażniku samochodu, więc wcale nie trzeba wyjmować kanistrów lub pojemników na zewnątrz samochodu ! Skoro on może, to znaczy że każdy może. I niech nikt na Orlenie się do takiego tankowania nie przypieprza !
Bogdan
7 miesięcy temu
Uważam, że inwestowanie w rynek nieruchomości to najlepszy sposób na dobre pieniądze. Do tego współpraca z administrującym Polzen to sama przyjemność
...
Następna strona